Zlato nad 1.900 dolary – stovka dolarů za dva týdny. Stříbro roste ještě rychleji.
Minulý týden byl pro drahé kovy nevídaný. Poprvé jsme se o něm zmínili před pár dny. V posledních 5 dnech cena stříbra explodovala a dostala se na sedmiletá maxima. Ze čtvrtka na pátek se cena stabilizovala a k žádné významné korekci nedošlo. Týdenní růst ceny stříbra činí více než 18 procent.
Letošní dno ceny stříbra bylo v březnu těsně pod 12 dolary za unci, nárůst jeho ceny činí 90 procent. Několikatýdenní pokračování podobného růsti (tedy kolem 20 %) bych vnímal spíše jako rizikové. Stabilizace ceny na stávající úrovni (klidně i s mírnou korekcí) by byla pro další vývoj ceny výhodnější. K desetiletému maximu má stříbro stále daleko. Proto se mluví o sedmiletých maximech
V porovnání s historií roste cena zlata rychleji. Investoři zesílili svůj pohled na zlato jako na bezpečné útočiště v období nejistoty. Za poslední dva týdny cena zlata vzrostla o 100 dolarů na 1.900 dolarů za unci. Tehdy se poprvé od roku 2011 dostala nad úroveň 1.800 dolarů. Hranice 1.600 dolarů za unci byla překonána letos v polovině února, hranice 1.700 dolarů v polovině dubna. Toto je desetiletý vývoj ceny zlata.
Další vývoj ceny drahých kovů bude navázán na globální ekonomiky a zejména rizika po celém světě. Prakticky nelze čekat nic jiného, než ze Fed a ECB budou pokračovat ve stávající politice poskytování finančnících prostředků. To potlačí cenu drahých kovů vzhůru.
Často komentujeme vývoj poměru cen zlata a stříbra. Zde je to dobře vidět ze dvou výše uvedených grafů. Z desetiletého pohledu je cena zlata zpět na rekordních úrovních, cena stříbra se teprve blíží polovině své ceny z roku 2011. Pokud by se měl poměr ceny zlata a stříbra vrátit zpět na úroveň před 10 lety, je třeba, aby cena stříbra rostla 2x rychleji než cena zlata, a to po delší dobu.
Porovnání ukazuje, že cena stříbra se dostala do podobného vývoje, jako cena zlata na jaře loňského roku. Při něčem takovém jsou již zpět naběhlé pravidelné měsíční nákupy ideálním nástroje, pro vykrytí extrémní cenové volatility.
Zpět na články
Nejnovější články

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny
26. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání se bankovní rada ČNB jednomyslně shodla na tom, že úrokové ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny
23. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém středečním zasedání jednomyslně rozhodl ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny v ... číst dále

Robert Kiyosaki varuje – Auringo spoření může pomoci
19. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ a známý kritik finančního systému, nedávno ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







