Média & Blog

Opět rekordní prodej investičního stříbra

23. 9. 2011 - Autor: Jiří Jánský

Včerejší propad na světových trzích poslal ceny investičního stříbra na ještě atraktivnější úrovně. Investoři poklesu ceny využívají k budování portfolia drahých kovů. Jaké jsou důvody těchto nákupů investičního stříbra?

Primárním důvodem jsou obavy investorů z budoucnosti eurozóny i z důsledků případné recese v USA. Americký dolar posiluje v důsledku obav z dalšího vývoje eurozóny a eura. Akciové trhy reagují na hrozbu globální recese razantním propadem.
Šéf amerického FEDu středečním prohlášením o chmurných vyhlídkách americké ekonomiky poslal světové trhy strmě ke dnu. Včerejší data z amerického trhu práce byla opět velmi slabá a přispěla k pesimismu ohledně dalšího vývoje na akciových trzích. Ačkoliv v současnosti hrozí deflační vývoj, je velmi snadno představitelná také velmi razantní inflace. Jak je to možné?
Pokud se americká ekonomika propadne do recese, nezbude FEDu patrně nic jiného než provést obdobu kvantitativního uvolňování, které ale bude jednoznačně inflačním signálem.
Kvalifikovaní investoři toto riziko sledují a proto nyní využívají nízké ceny stříbra k nákupům. Rekordní nákupy investičního stříbra pokračují šestým dnem. Dlouhodobá prognóza
je totiž stále stejná

.

Proč jsou právě drahé kovy pro kvalifikované investory atraktivní? Především jde o slušné protiinflační zabezpečení, za druhé drahý kov je reálnou hodnotou za všech situací. Kdo nakupuje drahý kov jako pojistku svých úspor, tomu je pokles ceny vítaným cenovým přilepšením při nákupu. Nákup investičního stříbra nebo nákup investičního zlata by měl být vždy veden snahou ochránit svoje úspory, nikoliv snahou spekulovat na cenový růst. Ke spekulaci na cenové pohyby slouží
jiné nástroje

.

Přístavem bezpečí bývaly kdysi státní dluhopisy. Dnes jde (zejména v Evropě) o hru na Černého Petra, kdy státní dluhopisy – jak vidíme na příkladu Řecka – mohou kolabovat neuvěřitelně rychlým způsobem. Evropské banky mají obrovské problémy, aby se špatných dluhopisů zbavily
se snesitelnými ztrátami

. Je Česká republika výjimkou?
Nikoliv. Tuzemský investor, který si pozorně přečetl podmínky prodeje českých státních dluhopisů, se musel velmi dobře pobavit. Výnos je při reálné inflaci záporný, navíc dluhopisy pro domácnosti budou zcela nelikvidní. Kromě toho vždy hrozí zmrazení splátek, nebo jejich dodatečné zdanění, zkrátka změny pravidel hry. Kdo potřebuje příklady, nechť vzpomene na dodatečné zdanění fotovoltaiky, rošády se stavebním spořením atd. Je jasné, že rozumný investor (vybavený selským rozumem a znalostí základních početních úkonů), o české dluhopisy zájem mít nebude. I tato situace vede mnohé investory k přelévání úspor do investičního stříbra.

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech je na mnohaletých maximech

Inflace ve Spojených státech je na mnohaletých maximech

17. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Není to tak dávno, co jsme psali o inflaci. Před týdnem jsme se věnovali ... číst dále

SEC se snaží si posvítit na bitcoin – tohle u zlata dávno nehrozí

SEC se snaží si posvítit na bitcoin – tohle u zlata dávno nehrozí

13. 5. 2021 - Autor: Jan Hájek
Nebudeme se věnovat výnosům ale riziku. Americká komise pro cenné papíry (SEC) v úterý oficiálně ... číst dále

Inflace v České republice poroste

Inflace v České republice poroste

10. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek proběhlo zasedání Bankovní rady České národní banky. Mělo dva zásadní závěry. Prvním ... číst dále

J. Yellen a W. Buffett mají rozdílný pohled na inflaci

J. Yellen a W. Buffett mají rozdílný pohled na inflaci

6. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
O koho jde? J. Yellen je stávající ministryně financí a v letech 2014-2018 byla guvernérkou ... číst dále

Rusko a dolar

Rusko a dolar

3. 5. 2021 - Autor: Jan Hájek
Před dvěma týdny jsme se věnovali plynulému poklesu dolaru v devizových rezervách. Aktuálně činí USD ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE