MMF: Evropská ekonomika na tom není dobře. Bohužel pro nás.
Mezinárodní měnový fond udělal analýzu evropské ekonomiky, která roste výrazně pomaleji než ekonomika Spojených států. Našel několik klíčových překážek, které brání Evropské unii dosáhnout plného potenciálu (ČNB ho v případě ČR vidí na 2,5 %) růst rychleji. Podle něj mezi nejdůležitější faktory, které způsobují pomalejší růst ekonomiky EU ve srovnání s USA, patří:
- Segmentované trhy zboží a služeb: Analýza firemních investic ukázala, že roztříštěné trhy brání podnikům expandovat, investovat do výzkumu a vývoje a využívat úspor z rozsahu. To je zvlášť patrné v sektoru služeb (silný vliv čekám i na AI).
- Fragmentované kapitálové trhy: Evropské kapitálové trhy jsou podle MMF méně integrované, což znamená, že firmy nemají dostatečný přístup ke kapitálu. Například za poslední desetiletí bylo v Evropě 10krát méně venture kapitálových fondů investujících do začínajících společností ve srovnání s USA, což omezuje inovace a růst mladých firem.
- Nedostatek kvalifikované pracovní síly: Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je dalším významným problémem, který brzdí produktivitu, zejména v odvětvích vyžadujících vysokou kvalifikaci.
- Pozastavené strukturální reformy: Pokrok ve strukturálních reformách, které by mohly zlepšit efektivitu a konkurenceschopnost, se podle MMF zastavil, což dále zhoršuje situaci.
MMF odhaduje, že zbývající obchodní bariéry v rámci EU odpovídají 44 % cla na obchod se zbožím, zatímco ve Spojených státech je tento ekvivalent mezi státy pouze 15 %. U služeb je situace ještě vážnější, s ekvivalentem 110 % cla v Evropě. Pro služby v USA konkrétní hodnota chybí, avšak celková integrace trhu je výrazně vyšší než v EU. Tyto bariéry významně omezují konkurenceschopnost evropských firem na globálním trhu.
Přestože předchozí vlny evropské integrace přinesly hmatatelné ekonomické výhody – například u nových členských zemí po rozšíření v letech 1995 a 2004 došlo k průměrnému nárůstu HDP na obyvatele o více než 30 % oproti srovnatelným nečlenským zemím – proces integrace výrobních řetězců se podle MMF zastavuje. Bohužel pro Českou republiku.
Doufejme, že ECB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což alespoň trochu pomůže.
Zpět na články
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







