MMF: Evropská ekonomika na tom není dobře. Bohužel pro nás.
Mezinárodní měnový fond udělal analýzu evropské ekonomiky, která roste výrazně pomaleji než ekonomika Spojených států. Našel několik klíčových překážek, které brání Evropské unii dosáhnout plného potenciálu (ČNB ho v případě ČR vidí na 2,5 %) růst rychleji. Podle něj mezi nejdůležitější faktory, které způsobují pomalejší růst ekonomiky EU ve srovnání s USA, patří:
- Segmentované trhy zboží a služeb: Analýza firemních investic ukázala, že roztříštěné trhy brání podnikům expandovat, investovat do výzkumu a vývoje a využívat úspor z rozsahu. To je zvlášť patrné v sektoru služeb (silný vliv čekám i na AI).
- Fragmentované kapitálové trhy: Evropské kapitálové trhy jsou podle MMF méně integrované, což znamená, že firmy nemají dostatečný přístup ke kapitálu. Například za poslední desetiletí bylo v Evropě 10krát méně venture kapitálových fondů investujících do začínajících společností ve srovnání s USA, což omezuje inovace a růst mladých firem.
- Nedostatek kvalifikované pracovní síly: Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je dalším významným problémem, který brzdí produktivitu, zejména v odvětvích vyžadujících vysokou kvalifikaci.
- Pozastavené strukturální reformy: Pokrok ve strukturálních reformách, které by mohly zlepšit efektivitu a konkurenceschopnost, se podle MMF zastavil, což dále zhoršuje situaci.
MMF odhaduje, že zbývající obchodní bariéry v rámci EU odpovídají 44 % cla na obchod se zbožím, zatímco ve Spojených státech je tento ekvivalent mezi státy pouze 15 %. U služeb je situace ještě vážnější, s ekvivalentem 110 % cla v Evropě. Pro služby v USA konkrétní hodnota chybí, avšak celková integrace trhu je výrazně vyšší než v EU. Tyto bariéry významně omezují konkurenceschopnost evropských firem na globálním trhu.
Přestože předchozí vlny evropské integrace přinesly hmatatelné ekonomické výhody – například u nových členských zemí po rozšíření v letech 1995 a 2004 došlo k průměrnému nárůstu HDP na obyvatele o více než 30 % oproti srovnatelným nečlenským zemím – proces integrace výrobních řetězců se podle MMF zastavuje. Bohužel pro Českou republiku.
Doufejme, že ECB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což alespoň trochu pomůže.
Zpět na články
Nejnovější články

Únorová inflace v Česku je mírně nižší
13. 3. 2025 - Autor: Jan Hájek
Český statistický úřad předevčírem zveřejnil únorovou míru inflace. Meziroční míra inflace se z lednových ... číst dále

ECB opět snížila úrokové sazby
10. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Dne 6. března 2025 Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) jednomyslně (i když jeden z guvernérů ... číst dále

Německo odhalilo historický fiskální balíček označený jako „ať to stojí, co to stojí“
6. 3. 2025 - Autor: Jindřich Walter
Balíček překonal očekávání, lídři CDU/CSU a SPD oznámili dohodu o rozšíření rozpočtové politiky, která ... číst dále

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila výhled české ekonomiky
27. 2. 2025 - Autor: Jindřich Walter
Podle nového hospodářského výhledu se očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší pouze ... číst dále

Čína snížila držení amerických státních dluhopisů na patnáctileté minimum
24. 2. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Čína, dlouhodobě jeden z největších zahraničních držitelů amerických státních dluhopisů, v posledních letech výrazně ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







