Média & Blog

Investujete? Měli byste pečlivě sledovat souvislosti

6. 8. 2010 - Autor: Martin Kopáček

Každý investor, který nakupuje do svého portfolia investiční zlato a investiční stříbro, sleduje trh s drahými kovy. Porovnává grafy cen, zkoumá stavy zásob zlatých slitků v trezorech světových bank. Sleduje vývoj objemu těžby stříbra v producentských zemích, objednávky zpracovatelů zlata i trendy u průmyslových odběratelů stříbra. Porovná COT z různých měsíců, pročítá výroční zprávy rafinérů drahých kovů, sleduje likviditu stříbrných i zlatých slitků. Perfektně tedy zná „svůj“ trh a rozumí „vnitřním“ mechanismům.

Ovšem najednou se trh začne chovat zcela nelogicky. Ceny poklesnou v době, kdy by měly růst – a investor nestihne výhodný nákup. Jindy naopak ceny vystřelí vzhůru v době, kdy investor předpokládá korekci a těší se na dobré nákupy investičních kovů. Proč? Vždyť investor přece sledoval všechny základní údaje trhu zlata i stříbra, pečlivě vše analyzoval a vyvodil logické závěry na základě mnoha vstupních údajů….

Jedno z velkých rizik, které individálnímu investorovi hrozí, je příliš úzká specializace. Investoři sledují pouze „svoji“ oblast a často si neuvědomují, že trhy jsou v dnešní době velmi provázané. Měnové trhy mají vliv na ceny dluhopisů, dluhopisy mají vazbu na úrokové sazby. Opce jdou ruku v ruce s trendy akciových trhů. Volatilita souvisí se zobchodovaným objemem, výsledková sezóna zamíchá kartami stejně spolehlivě jako vyhlašování statistických dat z pracovního trhu a z trhu nemovitostí.

I komodity mají vzájemné vazby, korelující, inverzní či naopak velmi volné. Proto je pro kvalifikovaného investora nezbytné sledovat nejen trh drahých kovů, ale i další komoditní trhy a velmi přesně vědět, jak spolu konkrétní komodity souvisejí, respektive jak se formují investiční příležitosti komoditních trzích. Jak by měla vypadat fundamentální znalost souvisejích trhů? Dobrou ukázkou je například komplexní analýza trhu se zemním plynem, kterou pro televizi Z1 připravil analytik firmy SILVERUM s.r.o. Pavel Hála.

Aplikace závěrů z analýzy je kombinací znalosti míry korelace jednotlivých komodit a individuálního obchodního plánu investora. Díky znalosti vzájemné provázanosti trhů a díky aplikaci těchto poznatků při investování do drahých kovů může investor dosahovat výrazně lepších výsledků. Je zapotřebí sledovat celé spektrum trhů a tak se vyhnout „provozní slepotě“, která plyne z příliš úzké specializace. Mnohé zdánlivě nelogické chování trhu investičních kovů se – při pochopení vzájemných vazeb – bude investorovi rázem jevit jako naprosto standardní a předvídatelné.

Zpět na články

Nejnovější články


Aktuální informace k opatření vlády ČR v souvislosti s Covid 19.

Aktuální informace k opatření vlády ČR v souvislosti s Covid 19.

22. 10. 2020 - Autor: Jindřich Walter
Vzhledem k tomu, že společnost Silverum provozuje prodej výhradně přes elektronické platformy, nebudeme sahat k žádným ... číst dále

Dva biliony korun v metrech krychlových

Dva biliony korun v metrech krychlových

19. 10. 2020 - Autor: Jan Dvořák
V průběhu třetího čtvrtletí se České republice podařilo zvýšit státní dluh nad 2 biliony korun. ... číst dále

Výzva státům: Tiskněte peníze a zadlužte se.

Výzva státům: Tiskněte peníze a zadlužte se.

15. 10. 2020 - Autor: Jindřich Walter
Hlavní centrální světové banky oznámily, že v tištění peněz budou pokračovat. Toto není nic překvapivého. ... číst dále

Cena zlata a stříbra se vrací zpět

Cena zlata a stříbra se vrací zpět

12. 10. 2020 - Autor: Jindřich Walter
Před měsícem proběhlo rychlé a skokové snížení ceny drahých kovů. Jedná s o druhou korekci ... číst dále

Minutes k zářijovému zasedání Fedu

Minutes k zářijovému zasedání Fedu

8. 10. 2020 - Autor: Jan Hájek
Včera byly zveřejněny Minutes ze zasedání z poloviny září a jsou velmi zajímavé. Fed ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE