Média & Blog

Investiční stříbro: Manipulace ceny stříbra

21. 6. 2012 - Autor: Jindřich Walter

O manipulaci s cenami stříbra na světových trzích bylo napsáno již mnohé. Trh stříbra je vzhledem k ročně zobchodovanému objemu fyzického stříbra velmi malý – a jako takový je terčem manipulací zcela přirozeně. Jaká je situace na trhu stříbra a jak vypadá manipulace s cenou stříbra?

Americká komise pro obchodování komoditních futures (CFTC) zahájila vyšetřování manipulací na trhu stříbra již v roce 2008. To, že šetření komise trvá dodnes, nelze přičítat na vrub americké pečlivosti, jako spíše neochotě komise stav na trhu stříbra popsat a přijmout opatření. Proč?

Důvodů je mnoho, podívejme se na dva zásadní.
Prvním důvodem jsou lobbystické zájmy bankovních a finančních skupin. Lídrem v manipulacích trhu stříbra jsou banky, které zaujímají short pozice ve futures a snaží se cenu stříbra stlačit co nejníže. Proslulá je v shortování stříbra především banka JP Morgan, o jejíchž pozicích
jsme nedávno na tomto webu informovali

. Je zřejmé, že short pozice banky ovlivňují cenu stříbra směrem dolů. Pro investory do stříbra je to ovšem dobrá zpráva – kdo by nechtěl nakupovat stříbro levně? Poptávka po
likvidním investičním stříbře

svědčí o tom, že investoři jsou si této skutečnosti dobře vědomi.

Druhým důvodem neochoty komise CFTC jednat je zájem největšího odběratele stříbra – průmyslu. Průmyslové podniky si logicky přejí udržet cenu stříbra na současných nízkých úrovních. Stříbro, jak víme, na rozdíl od zlata ubývá. Naopak poptávka po stříbře ze strany průmyslu roste, a to úměrně globální ekonomické situaci. V současnosti, kdy svět kromě dluhové krize čelí také globání recesi, je poptávka průmyslových podniků po stříbře menší.

Co by se ale stalo v případě, že by skončily short pozice bank? Co se stane v momentu, až hospodářská krize bude opět vystřídána konjunkturou? A co v případě, že evropská dluhová krize bude vyřešena inflační cestou?
Pak pochopitelně cena stříbra opět poroste. V současnosti proto nízké ceny stříbra využívají především investoři, kteří nakupují investiční stříbro s vědomím budoucího růstu. Ale nejen oni. Druhým kupcem stříbra – tichým a velmi dobře maskovaným – je Čína. Čína rovněž využívá uměle stlačených cen stříbra a zvětšuje zásoby stříbra. Jde především o čínské podniky, které se stříbrem snaží zásobit na dobu, kdy konec short pozic a růst globální poptávky po komoditách vyžene graf ceny stříbra opět na sever. Stříbrné cihly a stříbrné slitky tedy míří nejen do sejfů investorů, ale také do skladů čínských průmyslových gigantů.

Nezapomínejme rovněž na inflaci nekrytých peněz. Vidíme dnes a denně, jak
kupní síla peněz stále klesá

, naopak rostu ceny potravin, energií atd.

Z těchto faktů, které může každý snadno ověřit, plyne jednoduchý závěr: Cena stříbra je manipulována, i přes téměř již čtyřleté zkoumání stříbrného trhu americkou komisí CFTC. Jedním z předních odborníků na manipulaci ceny stříbra je v USA Ted Buttler. Právě on upozornil na nebezpečné short pozice na stříbře, které drží banka JP Morgan. Buttler ale upozorňuje i na rizika, která manipulace ceny stříbra přinášejí – především na možný raketový růst ceny stříbra v případě odstranění zdrojů manipulace.

Pokud by komise CFTC zavedla maximální limity na držené pozice, pak by se opravdu cena stříbra mohla velmi rychle podívat za 50 dolarů za unci stříbra. Pokud přičteme znehodnocování měn a opětovný růst průmyslové poptávky po stříbře, mohl by být růst daleko vyšší. Trvalá poptávka po stříbře ze strany investorů – a tiché skupování stříbra čínskými podniky – pak naznačují zajímavé možnosti stříbra.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (6.část)

Korekce na zlatě? Pro kvalifikované investory velké plus

Martin Kopáček pro ihned.cz : Zlato, stříbro a měď

Zpět na články

Nejnovější články


Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

17. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Dolar letos od počátku roku zažívá největší posílení za posledních 5 let. Index společnosti ... číst dále

Šéf Fedu před Kongresem

Šéf Fedu před Kongresem

13. 2. 2020 - Autor: Jindřich Walter
V úterý a ve středu byl před Kongresem J. Powell. Vyjádřil se, že americká ekonomika ... číst dále

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

10. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Prach se rozvířil, ČNB si přestala sedět na rukou začala jednat. Minulý čtvrtek ČNB ... číst dále

Zlato x stříbro

Zlato x stříbro

6. 2. 2020 - Autor: Aleš Novotný
Poměr ceny zlata a stříbra patří mezi investory do drahých kovů k sledovaným ukazatelům. ... číst dále

Zlato a stříbro plus dolar

Zlato a stříbro plus dolar

3. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Ve středu zasedal Fed. J. Powell oznámil, že minimálně do dubna bude uvolňovat další ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE