Média & Blog

Drahé kovy na rekordu. Faber, Soros a Roubini varují

21. 6. 2010 - Autor: Martin Kopáček

Na rekordní hodnoty se tento týden dostaly ceny investičních drahých kovů. Zlato se dostalo k hodnotě 1260 dolarů za unci, stříbro překonalo hranici 18,90 dolarů za unci. Nedůvěra v papírové měny trvá, navíc jsou obavy investorů umocněny nešikovnými pokusy Bruselu o tlumení dopadů postupující dluhové krize států EU. Druhým důvodem pro růst je pak přetrvávající obava investorů ze znehodnocení úspor inflací.

Investorská legenda Marc Faber považuje státní zásahy od počátku světové krize za velmi nešťastné. V rozhovoru pro americkou televizi CNBC přirovnal zásahy vlád k „rakovině, která se rozšiřuje do finančního světa.“ Faber se obává inflace a varuje především před nákupy dluhopisů. „Vládní intervence jsou příliš četné a deformují trh. Skutečné problémy v Evropě proto teprve přijdou“, prohlásil Faber. Finanční krize a zůsob jejího řešení evropskými vládami podle investičního guru Fabera vyústí v podstatně horší krizi, než je současná, a to v horizontu deseti let.

Profesor Nouriel Roubini, který správně předpověděl současnou globální ekonomickou krizi, varuje společně s proslulým spekulantem Georgem Sorosem před dalším poklesem trhů. Po dosažení druhé dna očekává u americké eknomiky maximálně dvouprocentní roční růst. Evropskou ekonomiku podle Roubiniho čeká spíše než růst dlouhá ekonomická stagnace.
Neveselé vyhlídky dokládá profesor Roubini příkladem Řecka a Španělska. Pokud by Řecko dodrželo podmíny Mezinárodního měnového fondu a realizovalo všechna tvrdá úsporná opatření, i tak se jeho dluh zastaví na hodnotě 145% HDP. „To je špatný vtip!“ komentuje situaci Roubini. Španělsko se podle Roubiniho nevypořádalo s velkou nezaměstaností, která se nyní pohybuje kolem 20% a s bublinou na trhu nemovitostí.

Investiční kovy na tyto zprávy pochopitelně reagují růstem. Investiční zlato se posunulo nad technickou rezistenci a bylo novými nákupními příkazy hnáno na aktuální úroveň. Investiční stříbro tento růst následovalo i přes nepříznivé ekonomické předpovědi, které by měly naopak stříbru pomoci ke korekci. Logickým závěrem je, že investoři již považují stříbro za plnohodnotný investiční kov, nikoliv pouze za průmyslový kov. Investiční stříbro zaznamenalo mnohonásobný nárůst poptávky a cena roste i přes aktuální hodnotu dolaru.

Zpět na články

Nejnovější články


ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Spojené státy jsou v recesi

Spojené státy jsou v recesi

1. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že Fed zvýšil úrokové sazby a že následující ... číst dále

Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

28. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání Fed zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,75 ... číst dále

ECB zvýšila úrokové sazby

ECB zvýšila úrokové sazby

25. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden ECB zvýšila úrokové sazby, které nejsou záporné poprvé od rolu 2014. Zvýšila ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE