ČNB opět výrazně zvýšila úrokové sazby
Včera proběhlo zasedání Bankovní rady ČNB, která všechny úrokové sazby (2T repo, diskontní a lombardní) zvýšila o 1,25 %. Nejsledovanější 2T repo sazba dosáhla 7,0 %. To je rekord od roku 1999. Jedním z důvodů je oznámená 16 % inflace, která jako obvykle překonala veškerá očekávání.
Stejně jako od podzimu loňského roku pro zvýšení úrokových sazeb hlasovalo 5 členů Bankovní tady a 2 členové je nechtěli zvyšovat. Z těch 5 od 1. červenci zůstávají v Bankovní radě pouze dva. Hlasovací poměr lze vyjádřit jako 2:3:2.
Pokud růst inflace bude pokračovat podobným tempem, dalšího zvýšení úrokové sazby se nové vedení ČNB nevyhne. Úroveň 8 % je možná. Intervence ve prospěch kurzu koruny lze počítat i nadále.
Shrnutí od ČNB je následující:
Bankovní rada vyhodnotila rizika a nejistoty jarní prognózy jako výrazně proinflační a působící ve směru potřeby dalšího znatelného zpřísnění měnové politiky. Proinflačně působí rychlejší růst cen doma i v zahraničí. To je dáno mimo jiné prudkým zdražením energií a komodit v souvislosti s obavami o zastavení dodávek z Ruska. Proinflačním rizikem je i slabší kurz koruny a hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání u 2% cíle ČNB. Dalším proinflačním rizikem je možnost méně restriktivního působení fiskální politiky v letošním a příštím roce. Nejistotami jsou další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a budoucí nastavení měnové politiky v zahraničí.
V této situaci bankovní rada přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Reaguje tím na pokračující výrazný nárůst inflačních tlaků v české ekonomice. Opětovné brzké obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou České národní banky, přičemž jde o zcela nezbytnou podmínku pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky. Další kroky měnové politiky se budou odvíjet od přicházejících nových informací a budoucích prognóz. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB nemění svoji strategii aktuálně prováděných devizových intervencí. Pro plnění svých měnověpolitických cílů a dalších úkolů má ČNB dostatečné devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání.
Zpět na články
Nejnovější články

Poměr ceny zlata a stříbra
29. 5. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Na konci ledna jsem slíbil, že se v březnu vrátíme k vývoji poměru ceny zlata ... číst dále

Velký pozor na správnou sazbu DPH u prodejců stříbrných mincí!
24. 5. 2023 - Autor: Jindřich Walter
Poslední dobou se nás zákazníci často ptají, proč Silverum uplatňuje u stříbrných mincí sazbu ... číst dále

Nad čím uvažují členové vedení Fedu?
22. 5. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Členové vedení Fedu v minulém týdnu naznačili, že úrokové sazby zůstanou na vysoké úrovni nebo ... číst dále

Inflace v Evropské unii
18. 5. 2023 - Autor: Jan Hájek
Inflace v Evropské unii (EU) v dubnu 2023 dle údajů Eurostatu zpomalila, ale zůstala ... číst dále

Dubnová inflace v České republice
15. 5. 2023 - Autor: Jan Hájek
Minulý čtvrtek byla zveřejněna míra inflace v České republice. Z březnových 15,0 % se nečekaně výrazně ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







