Média & Blog

Centrální banky v tichosti nakupují investiční zlato

2. 8. 2010 - Autor: Jan Rohrbacher

Co má společného rok 1964 s letošním rokem? Správná odpověď zní: centrální banky měly v trezorech stejné množství zlata.

Od doby zrušení zlatého standardu v sedmdesátých letech začal historický experiment s měnami, které nebylo a není možné za zlato směnit. Centrální banky se zbavovaly zlatých cihel jako o život. Zlato je nemoderní, zlato nenese úrok, pryč s ním! Vystačíme s novou podstatou peněz, kterou je dluh. A když budeme potřebovat, kdykoliv si další peníze jednoduše vytvoříme. Místo zlata nastoupila zlatá éra papíru. V době počítačů pak zlatá doba záznamů v databázi kreditních karet.

Krize, která začala před dvěma lety, ukázala, jak vratké jsou státní rozpočty. Řecká krize ukázala, jak nespolehlivé jsou státní dluhopisy. Centrální banky musely zklidňovat napjatou situaci, nalévat do systému nekryté měny daší a další hory potištěných papírků. Jak se ale nyní ukazuje, samy příliš nevěří tomu, co dělají, a v tichosti skupují investiční zlato. Celkem mají centrální banky nyní v trezorech přes 30.000 tun zlata.

Je logické, že jako první k velkým nákupům přistoupily asijské banky. Číňané a Japonci jsou největšími dolarovými věřiteli, drží největší objem amerických státních dluhopisů. A pochopitelně si dokáží dobře zkalkulovat, jak by mohl vypadat budoucí vývoj jejich „aktiv“. Schéma „Dluh-dluhopis-úrok-větší dluh-více dluhopisů-inflace“ není pro držitele dluhopisů vůbec příjemné. Není tedy divu, že investiční zlato začalo plnit trezory asijských centrálních bank.

Evropské centrální banky mají také důvody k vráskám na čele. Současné zadlužení zemí v EU je v průměru 65% HDP, ovšem podle matematických modelů by toto zadlužení mohlo do roku 2015 vzrůst na dvojnásobek, tedy na 120% HDP. A to je velmi alarmující, neboť tím by se rozevřela černá jáma dluhové pasti. I evropské banky proto začaly nakupovat investiční zlato do svých rezerv. Zásoby zlata v trezorech centrálních bank rostou.

Tyto informace nejsou laickou veřejeností zpravidla vůbec zaznamenány, respektive jsou vnímány jako nudné a nezáživné. Pro investory jsou to ovšem informace velmi varovné. Experiment s nekrytými měnami, které politikové provozují od sedmdesátých let, má problémy. Bankovní krize v USA, hospodářská recese v Evropě a rozpočtový krach v Řecku jsou varovným mementem.

Zpět na články

Nejnovější články


Rozvaha ČNB a zlato v ní

Rozvaha ČNB a zlato v ní

18. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden zveřejnila Česká národní banka na svém webu rozvahu ke konci roku 2020. ... číst dále

Cena zlata z pohledu obchodníka na finančních trzích

Cena zlata z pohledu obchodníka na finančních trzích

14. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Jak se pohybuje cena zlata? Pavel Hála je velkým odborníkem na obchodování s komoditami ... číst dále

Vysoké prodeje Silver Eagle v roce 2020

Vysoké prodeje Silver Eagle v roce 2020

11. 1. 2021 - Autor: Jiří Jánský
V polovině listopadu jsme dvakrát psali o velkých prodejích mince Silver Eagle a slíbili, že ... číst dále

Minutes z prosincového jednání Fedu – plus pro drahé kovy

Minutes z prosincového jednání Fedu – plus pro drahé kovy

7. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Včera Fed zveřejnil Minutes z prosincového jednání. Ve zprávě Fed oznámil, že úrokové sazby nechá ... číst dále

Zlato a stříbro v roce 2020

Zlato a stříbro v roce 2020

4. 1. 2021 - Autor: Jiří Jánský
Rok 2020 před několika dny skončil, proto se podíváme na jejich cenový vývoj.   ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE