Média & Blog

Centrální banky v tichosti nakupují investiční zlato

2. 8. 2010 - Autor: Jan Rohrbacher

Co má společného rok 1964 s letošním rokem? Správná odpověď zní: centrální banky měly v trezorech stejné množství zlata.

Od doby zrušení zlatého standardu v sedmdesátých letech začal historický experiment s měnami, které nebylo a není možné za zlato směnit. Centrální banky se zbavovaly zlatých cihel jako o život. Zlato je nemoderní, zlato nenese úrok, pryč s ním! Vystačíme s novou podstatou peněz, kterou je dluh. A když budeme potřebovat, kdykoliv si další peníze jednoduše vytvoříme. Místo zlata nastoupila zlatá éra papíru. V době počítačů pak zlatá doba záznamů v databázi kreditních karet.

Krize, která začala před dvěma lety, ukázala, jak vratké jsou státní rozpočty. Řecká krize ukázala, jak nespolehlivé jsou státní dluhopisy. Centrální banky musely zklidňovat napjatou situaci, nalévat do systému nekryté měny daší a další hory potištěných papírků. Jak se ale nyní ukazuje, samy příliš nevěří tomu, co dělají, a v tichosti skupují investiční zlato. Celkem mají centrální banky nyní v trezorech přes 30.000 tun zlata.

Je logické, že jako první k velkým nákupům přistoupily asijské banky. Číňané a Japonci jsou největšími dolarovými věřiteli, drží největší objem amerických státních dluhopisů. A pochopitelně si dokáží dobře zkalkulovat, jak by mohl vypadat budoucí vývoj jejich „aktiv“. Schéma „Dluh-dluhopis-úrok-větší dluh-více dluhopisů-inflace“ není pro držitele dluhopisů vůbec příjemné. Není tedy divu, že investiční zlato začalo plnit trezory asijských centrálních bank.

Evropské centrální banky mají také důvody k vráskám na čele. Současné zadlužení zemí v EU je v průměru 65% HDP, ovšem podle matematických modelů by toto zadlužení mohlo do roku 2015 vzrůst na dvojnásobek, tedy na 120% HDP. A to je velmi alarmující, neboť tím by se rozevřela černá jáma dluhové pasti. I evropské banky proto začaly nakupovat investiční zlato do svých rezerv. Zásoby zlata v trezorech centrálních bank rostou.

Tyto informace nejsou laickou veřejeností zpravidla vůbec zaznamenány, respektive jsou vnímány jako nudné a nezáživné. Pro investory jsou to ovšem informace velmi varovné. Experiment s nekrytými měnami, které politikové provozují od sedmdesátých let, má problémy. Bankovní krize v USA, hospodářská recese v Evropě a rozpočtový krach v Řecku jsou varovným mementem.

Zpět na články

Nejnovější články


Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

12. 12. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Jsou to dva měsíce, co jsme se věnovali záporným úrokovým sazbám v Evropě. Minulý ... číst dále

Rozesílání Stříbrných účtů

Rozesílání Stříbrných účtů

9. 12. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Na tyto dny se těší všichni investoři do drahých kovů, kteří investují pravidelně s ... číst dále

Sněmovna schválila rozpočet ČR

Sněmovna schválila rozpočet ČR

5. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Tuto středu schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet na příští rok. Rozpočtový deficit je 40 ... číst dále

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

2. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Agentura Bloomberg oznámila, že Evropská centrální banka zvažuje použití metody zvané „Helicopter money“, volně ... číst dále

Polsko převáží i kupuje zlato

Polsko převáží i kupuje zlato

28. 11. 2019 - Autor: Jan Hájek
Polsko oznámilo, že převezlo 100 tun zlata z Británie domů. Při ceně 1,1 milionu korun ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.