Zlato a stříbro: Rizikem může být i Británie
Dlouhodobé bagatelizování problémů anebo strkání hlavy do písku nepřináší nikdy nic dobrého. Imigrační vlna přinesla problémy, které státy EU nezvládají. Trpí tím také společná měna, rizika plynoucí z imigrační vlny hýbou také cenami zlata a stříbra.
Velmi stručně si zrekapitulujme, před čím Evropa nyní stojí: Německá kancléřka Angela Merkelová, která v roce 2010 konstatovala selhání politiky multikulturalismu, v roce 2015 otevřela evropské hranice přívalu běženců z Afriky. Původně se mělo jednat o pomoc lidem, kteří jsou ohroženi válkou. Realita je taková, že se do EU nahrnulo v roce 2015 přes 2 miliony lidí, kteří jdou především za vidinou štědrého sociálního státu.
Evropské státy se přívalu brání. Po globální krizi z let 2008-2011 jsou evropské státy stále po uši v dluzích. Zejména na jihu Evropy je obrovská nezaměstnanost. Nápor na sociální systém je obrovský, příval imigrantů situaci logicky zhorší. Místo racionálního postupu bruselská administrativa nastolila vymáhání přijímání uprchlíků všemi státy EU. Rozumnější státy logicky namítají, že nelze tolik nových lidí živit, zabezpečit zdravotně ani do budoucna penzijně.
Britské ostrovy jsou kromě Německa cílovou zemí pro mnohé uprchlíky. Tamní sociální systém je velmi štědrý, mnozí běženci mají v Anglii své příbuzné. Britský premiér David Cameron se proto sešel s představiteli EU a vyjednal pro Británii speciální podmínky pro Británii v rámci EU. Stručně řečeno, Británie se nemusí podřizovat tomu, co je vymáháno anebo zakazováno ostatním státům.
Proč byli evropští politikové ochotni udělat ústupky britskému premiérovi? Britové naplánovali na červen letošního roku referendum o tom, zda Británie nemá vystoupit z EU. A toho se bruselští politikové obávají – odchod Británie, tzv. Brexit, by mohl být začátkem rozpadu EU.
Zlato a stříbro citlivě reaguje na důsledky, které by eroze evropských struktur po odchodu Británie mohla vyvolat. Nepochybně by odchodem Británie byla dotčena společná měna, euro. Nezapomínejme, že Británie (ačkoliv euro jako měnu nepřijala), je významnou součástí ekonomického prostoru EU. Londýn je vnímán jako finanční centrum „Starého kontinentu“.
Ceny zlata a stříbra proto jistě budou ovlivňovány také před-referendovými preferencemi. Ihned poté, co premiér David Cameron vymohl na jednání s bruselskými politiky speciální statut pro Británii, se ozval velmi populární (a vlivný) londýnský starosta. Starosta Boris Johnson, který má značné zkušenosti s negativním dopadem uprchlické vlny na chod City, okamžitě po ukončení jednání požadoval nadále jednoznačné vystoupení Británie z EU.
Odchod Británie by ovlivnil nejen euro, ale byl byl patrně koncem tzv. Schengenského prostoru. Ostatně volný pohyb osob v rámci EU se ukazuje jako velký problém, neboť právě velké benevolence zneužívají převaděči běženců i běženci sami. Odchod Británie by byl precedentem i pro další evropské státy, že lze existovat i mimo EU. Zlato a stříbro by se pak mohlo velmi rychle stát nesmírně žádanou komoditou – osud eura by byl již pouze ve hvězdách.
E-BOOK ZDARMA
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.
Zlato a stříbro vystřelilo. Vy jste to věděli dopředu!
Japonské harakiri: Konec úspor?
Nejnovější články

Nová emise zlaté mince ČNB ze série Městská památková rezervace
22. 5. 2025 - Autor: Martin Tomek
Příští týden v úterý 27. 5. ČNB emituje novou zlatou minci z oblíbené série ... číst dále

Inflace v USA za duben 2025 pokračuje v mírném poklesu
19. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dubnu 2025 došlo ve Spojených státech k nečekanému zpomalení inflace, když meziroční míra ... číst dále

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







