Trhy padaly ke dnu – a někdo skupoval stříbro
Nejhorší leden v historii burzy. Tak hodnotí akcioví komentátoři propady trhů. Hlavní akciový index S+P propadl během 10 dnů o rekordních 8%. Obavy z návratu globální recese v uplynulém týdnu nedokázala zmírnit ani celkem solidní ekonomická data z USA. Padající ropa pro globální ekonomiku nevěstí nic dobrého.
Naopak velmi pozitivní čísla reportuje americká mincovna: Od začátku roku prodala US mint 75.000 zlatých mincí American Gold Eagle a 5.000.000 stříbrných mincí American Silver Eagle. To jsou obrovská čísla. Zatím to vypadá, že se řada investorů zařídila dle příkladu miliardáře George Sorore. Ten, jak jsme psali v minulém článku , podle dostupných informací rozprodává akciové portfolio a v tichosti nakupuje drahé kovy.
Páteční výprodeje na akciových trzích mnohé analytiky překvapily svojí razancí. Hlavní index Dow Jones Industrial Average klesl o téměř 400 bodů a dostal se tak pod hranici 16.000 bodů. Cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, čímž se dostala na nejnižší úroveň od roku 2003. Trh marně hledal oporu a nenašel schopnost propad zastavit a vrátit se alespoň k úrovni předchozího dne.
Nejvlivnější banka v USA, Goldman Sachs, se dohodla s federální vládou na smírném urovnání žaloby o poškození klientů. Goldman Sachs čelila obvinění, že prodejem hypotékami krytých cenných papírů poškodila své klienty. Banka zaplatí pokutu 2,3 miliardy dolarů a poškozeným vyplatí náhrady ve výši 875 milionů dolarů a poskytne úlevy ve výši 1,8 miliardy dolarů. Tím se uzavírá kauza krachu hypotékami krytých cenných papírů, které odstartovaly globální krizi let 2008-2010.
Britská skupina Centrum pro politická studia vyzvala ke zrušení pojištění vkladů v bankách. Skupina poukazuje na to, že běžní občané se již vůbec nestarají, do jaké banky své peníze ukládají – důvodem je právě jistota, že nakonec „budou zachráněni“ státem. Morální hazard vede k nezodpovědnosti, ze které vycházejí banky bez rizika. Chyby bankéřů platí díky státním garancím stát, a tudíž nakonec stejně daňový poplatník.
Drahé kovy, investiční zlato a stříbro, se tváří v tvář těmto hrozbám znovu pro mnohé jeví jako přístav bezpečí. Pokud by propady trhů pokračovaly, hrozí globální recese a pak by ceny drahých kovů mohly rychle růst. Chování miliardáře George Sorose, který bankovní akcie vyprodává a nakupuje drahé kovy, investory znejistilo. Rekordní čísla prodejů americké mincovny to jasně dokladují – někdo v tichosti skupuje stříbro.
Růst cen zlata a stříbra ovšem není automatický. Pokud například americký FED podpoří trhy silným prohlášením, mohou se finanční trhy z propadů opět vzpamatovat. Startérů růstu může být samozřejmě mnoho, například pokud by se zastavil propad ceny ropy.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.
Rusko a Indie skupují zlato. O stříbře se mlčí
Levná stříbrná mince: Vídeňský filharmonik
První nákup zlata a stříbra v roce 2016
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







