Média & Blog

Mincovny v problémech: Stříbrné mince jsou na příděl

15. 10. 2015 - Autor: Jan Hájek

Zkušení investoři to samozřejmě znají: Nejlépe se nakupuje, když ulicemi teče krev. Drsné pravidlo,které poprvé formuloval na přelomu 18 a19. století legendární bankéř a burzovní spekulant Nathan Rotschild. Ano, nejlépe se nakupuje v dobách, kdy ostatní v panice vyprodávají svá portfolia za zlomkové ceny. Tehdy přicházejí skuteční investoři a skupují aktiva doslova za babku.

Vzpomeňme si na dobu 2008-2009 na akciových trzích, ceny padaly, laici rozprodávali svá akciová portfolia za hubičku. Média zásobují laickou veřejnost zprávami o propadu cen – a laici prodávají.

A teď se situace opakuje na drahých kovech. Investiční stříbro je v dlouhodobém medvědím trhu, cena klesá od roku 2011. Pro neznalé pohroma, pro dlouhodobé investory ráj . Unce stříbra je pořád unce stříbra. Unce zlata je pořád unce zlata. Bez ohledu, jakou aktuálně hlásí burza cenu. Je to tak, kupovat se má v době, kdy ceny klesají.

Zkušení investoři nakupují rádi levně . Ovšem nízké burzovní ceny investičního stříbra negativně dopadají na firmy, které stříbro a zlato těží. Těžařské firmy zavírají doly, omezují produkci. Takže mincovny a rafinérie stříbra mají najednou problém, protože nemohou nakoupit suroviny. Ovšem zkušení investoři požadují další a další dodávky stříbrných investičních mincí. Požadují stříbrné slitky a stříbrné cihly . Také průmysl potřebuje neustálé dodávky stříbra.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhla poptávka po investičních stříbrných mincích rekordní výše 32,9 milionu kusů (uncí). US mint, Canadian Royal Mint, Perth Mint a Austian Mint nestíhají pokrývat poptávku. Mincovny proto přikročily ke dvěma opatřením: zvýšily ceny stříbrných mincí. Zdražil americký Silver Eagle , zdražil kanadský Maple Leaf a další stříbrné mince. Druhé opatření je ještě horší: Mincovny zavedly pořadníky a kvóty na mince.

Obdobná situace je v rafinériích, které vyrábějí stříbrné cihly a stříbrné slitky. Amark, Sunshine mint, Johnson Matthey – všude dodávky váznou .

Aktuálně jsou čekací doby na dodávky stříbrných mincí 2 až 4 týdny. To opravdu nekoresponduje se zprávami médií pro laickou veřejnost. Realita je zřejmá, poptávka přesahuje dostupné objemy stříbrných mincí, protože doly nestíhají dodávat stříbro mincovnám a rafinériím .

K situaci se vyjádřila i organizace monitorující stříbrný trh. Michael DiRienzo, výkonný ředitel Silver Institute, vyzval státní mincovny produkující stříbrné investiční mince, aby přehodnotily svůj výrobní program a aby reagovaly včas. Nejsou vyloučeny další omezení v dodávkách stříbra, situace v dodávkách je destabilizovaná.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Čína a zlato: 136 miliard je pryč

Novinka: Stříbrný slitek 1 unce od Suhshine Mint

Zlato, stříbro, diamanty nebo nemovitosti, půda a známky?

Může příliv afrických uprchlíků odstartovat inflaci?

Zpět na články

Nejnovější články


Poměr ceny zlata a stříbra

Poměr ceny zlata a stříbra

18. 7. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Po nějaké době se opět podíváme na vývoj poměru zlata a stříbra. Tento graf ... číst dále

Cena zlata opět blízko 2 400 dolarům za unci

Cena zlata opět blízko 2 400 dolarům za unci

16. 7. 2024 - Autor: Jindřich Walter
Cena zlata se v uplynulém týdnu výrazně přiblížila dva měsíce starým rekordním hodnotám. Ve ... číst dále

Míra inflace v České republice v červnu 2024

Míra inflace v České republice v červnu 2024

11. 7. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o inflaci za červen. Meziroční inflace se překvapivě ... číst dále

Zápis z červnového Fedu

Zápis z červnového Fedu

8. 7. 2024 - Autor: Jan Hájek
Ze zápisu z červnového jednání Fedu, na kterém úroky zůstaly beze změny, vyplývá, že naprostá ... číst dále

Červnová inflace v eurozóně

Červnová inflace v eurozóně

4. 7. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V červnu meziroční inflace v zemích eurozóny klesla z 2,6 % na 2,5 %. Nejvyšší meziroční míra inflace ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE