Média & Blog

Investiční zlato: Zasvěcený pohled do zákulisí trhu

6. 11. 2014 - Autor: Jan Rohrbacher

Drahé kovy byly a budou zajímavou komoditou. Kolem zlata a stříbra dokonce vznikla velice nadšená komunita, jejíž víra v budoucnost blyštivých kovů mně často připomíná leckterou náboženskou sektu. Stoupá-li cena drahých kovů, je to pochopitelné a zákonité. Pokud klesá, je to nepochybně manipulace ze strany mocných. Největším satanem je pak pro ně banka JP Morgan, která dlouhá léta držela na zlatě a stříbře velké množství krátkých pozic. Vysvětlení banky, že se z její strany nejedná o spekulaci na pokles komodity, ale pouze o zajišťovací pozice pro fyzické kovy jejich klientů, zlato a „stříbromily“ pochopitelně nepřesvědčila. Manipulace to byla…

Cena drahých kovů právě profičela silným supportem na 1180 dolarech za unci a pesimistické předpovědi se množí jako houby po dešti. Prolomení supportu je znamením, že komodita přechází z postranního pohybu do další poklesové fáze. Alespoň tak to hlásají mnohé analytické duše, které jsou později citovány medii. Dovolím si s tímto mainstreamovým názorem polemizovat.

Po mých článcích v minulosti mě nikdo nemůže považovat za „zlatomila“. Byl jsem vůči drahým kovům v posledních třech letech vždy skeptický, nicméně současné ceny vidím jako poměrně zajímavé pro začátek budování portfolia drahých kovů. Pokud člověk abstrahuje od emociálních výlevů, pak mohl vývoj ceny drahých kovů v posledních letech poměrně dobře trefovat.

cena zlata

Obr. 1: Vývoj ceny zlata v posledních třech letech (zdroj Stockcharts.com)

V posledním roce se klesající trend ceny zlaty zastavil těsně pod hranicí 1200 USD za unci, odkud se hned třikrát odrazil vzhůru. Budete-li hlouběji uvažovat o důvodech tohoto jevu, pak dojdete k otázce: „Jaké jsou vlastně celkové náklady na vytěžení jedné unce zlata?“ Údaj, který budete těžko hledat. Vodítkem mohou být výroční zprávy velkých těžebních společností. Ale pozor! Jsou to staří lišáci a k této informaci vás jen tak nepustí. Často uvádějí pouze náklady přímo spojené s těžbou a to není údaj, který hledáme. Celkové náklady na těžbu jsou definované jako „all-in cost per ounce of gold“ a teprve ty správně ukazují, jak na tom zlato a zejména firmy zlato těžící skutečně jsou. Aktuální číslo hovoří o celkových nákladech mírně nad hranicí 1100 USD za unci. Tedy úroveň velice blízkou současné ceně a také hranici supportu, té, kde se cena zlata již třikrát za sebou zastavila.

Pokud se cena zlata dostane pod náklady těžařských firem, pak budou prodělávat a budou nuceny utlumovat těžbu. To bude mít po nějaké době také za následek menší vytěžený objem zlata a při konstantní poptávce, které se žlutý kov těší, to může znamenat jen jediné.

A když se podíváme ještě na to, jak se chovají sami těžaři drahých kovů a jejich zpracovatelé, pak bude poměrně jasná i současná situace. Tato skupina hráčů na trhu se zlatem (pochopitelně i stříbrem), má povinnost reportovat velikost svých pozic. Tedy kolik kontraktů zlata mají nakoupeno a kolik prodáno. Česky řečeno jak moc považují aktuální ceny zlata za nízké, aby je pro svůj byznys ve velkém nakupovali, nebo případně na těchto cenách ve velkém hedgovali. O tom, že samotní těžaři a zpracovatelé mají o trhu nejlepší informace, není vůbec pochyb. A jak jsou reálně přesní? Dá se na ně spolehnout?

commitment of traders
Obr. 2: Vývoj ceny zlata a prodejních pozic těžařů a zpracovatelů zlata (zdroj CFTC)

Na grafu je znázorněna cena zlata (horní část) a vývoj prodejních pozic těžařů a zpracovatelů. Je evidentní, že ti chlapci svému byznysu rozumí a lze se na ně do velké míry spolehnout. Je-li cena zlata nízká, je také nízký počet prodejů. Pochopitelně, za ceny blízké nákladům prodají tyto společnosti jen nutný objem komodity. Naopak pokud je cena na trhu vysoká (viz graf) prodávají, co jim síly stačí. Report jejich pozic vztažený ke dnešku bude k dispozici až v pátek a bude pro obchodníky se zlatem mimořádně zajímavý. Jak zareagovala tato skupina na proražení silné hranice podpory? Bude nadále odmítat na těchto cenách prodávat a budou majitelé komodity svoje zásoby zajišťovat více, než doteď. To je zatím klíčová otázka.

Neměli bychom zapomínat ani na to, že ze sezónního pohledu je konec starého a začátek nového roku pro drahé kovy poměrně příznivým obdobím. Komodity mají své logické cykly a těm se nevymykají ani drahé kovy. Ty mají tendenci na konci roku posilovat a jejich růst trvá zpravidla až do jarních měsíců. Po zbytek roku již kovy tak úspěšné nejsou. Stačí se tedy podívat na cenové grafy a není potřeba o tom dalekosáhle teoretizovat.

LT proxy
Obr. 3: Large Traders Proxy index 2008-2014 (zdroj CFTC)

Další graf ukazuje vývoj obchodování velkých obchodníků a je z něho patrné, že obratu trendu od poklesu k růstu měla často „na svědomí“ hranice -50 bodů. Doteky indikátoru na této metě jsou shodné s obraty trendu na supportu 1180 bodů a naopak. Přechody od růstu k poklesu jsou zde často ztotožněny s úrovní +150 bodů. Aktuální hodnota není prozatím na -50, ale nemá k ní daleko. To mně navozuje dojem, že zde ještě určitý prostor k poklesu je. Přesto bych ale byl spíše optimistou a věřil, že se přinejmenším krátkodobé dno blíží.
Poslední argument pro možnou korekci vzhůru ukazuje hodnotový indikátor vyvinutý Larrym Willamsem. I ten v posledních letech funguje spolehlivě. A je na něm dobré, že ve svém výpočtu nekalkuluje přímo s cenou podkladu.

hodnotovy index
Obr. 4: Hodnotový index – drahé kovy 2011-2014 (zdroj CFTC)

Vrcholy trhu se shodují s obdobími, kdy se indikátor dostal do své překoupené polohy na 75 body. Naopak dna se shodují s přiblížením se, nebo překročení pětadvaceti bodové hranice.

Netvrdím, že cena zlata okamžitě poroste. Jen říkám, že je zde solidní pravděpodobnost toho, že se pokles brzy zastaví a přejde v růstovou korekci. Pokud někdo buduje své portfolio drahých kovů, pak může být vhodná doba k zamyšlení se, nad dalším (nebo úvodním) nákupem.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.

Spoření do zlata a stříbra: Je tu zlatá mince!

Americký FED zatím úroky nezvýší, výkup dluhopisů skončil

Zpět na články

Nejnovější články


Prodeje Silver Eagle pokračují v růstu

Prodeje Silver Eagle pokračují v růstu

16. 9. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Ve druhém zářijovém týdnu došlo ke skokovému zvýšení prodeje Silver Eagle. Toto je graf ... číst dále

Inflace v České republice na téměř třináctiletém maximu

Inflace v České republice na téměř třináctiletém maximu

13. 9. 2021 - Autor: Jindřich Walter
ČSÚ v pátek oznámil meziroční míru inflace ve výši 4,1 %, ve srovnání s červencem to ... číst dále

Inflace roste i ve Velké Británii

Inflace roste i ve Velké Británii

9. 9. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Inflace roste nejen u nás, ve Spojených státech nebo Evropské unii, ale „překvapivě“ i ... číst dále

Němci investují do zlata

Němci investují do zlata

6. 9. 2021 - Autor: Jiří Jánský
Minulý týden jsme se věnovali inflaci v zemích eurozóny, která se dostala na desetileté maximum, ... číst dále

Inflace v eurozóně na desetiletém maximu

Inflace v eurozóně na desetiletém maximu

2. 9. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně vzrostla na desetileté maximum: 3 procenta. Z okolních zemí je v Německu stejná ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE