Média & Blog

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (2.část)

20. 2. 2012 - Autor: Jiří Jánský

V minulém dílu tohoto seriálu o budování investičního portfolia drahých kovů jsme si zodpověděli základní otázky, které si každý investor před investováním do drahých kovů musí položit. Už víme, proč budeme nakupovat zlato i proč budeme nakupovat stříbro. Víme, jaké množství zlata a jaké množství stříbra bude v našem portfoliu. Ukázali jsme si, jakou částku bychom si měli pro sestavení investičního portfolia drahých kovů vyčlenit.

Již tedy víme, jakou částku hodláme proměnit z pomíjejících papírových peněz v aktiva trvalé hodnoty (čili v investiční kovy).Teď stojíme před rozhodováním, co budeme nakupovat.
U investičního zlata je rozhodování vcelku snadné. Protože zlato je oproti stříbru velmi drahé (a bude v našem portfoliu tvořit menšinu), můžeme zvážit nákup menších zlatých slitků nebo mincí. Zlaté slitky má smysl nakupovat od provedení 5 gramů výše.

Menší zlaté slitky pro nákup do našeho portfolia nakupovat raději nebudeme. Malé slitky zlata jsou spíše dárkovými předměty než seriozní investicí. Vhodná jsou větší provedení investičního zlata,


kupříkladu slitky o hmotnosti 50g a 100g.
Ještě vhodnější je samozřejmě volba


jednouncové mince,
neboť jde o provedení nikoliv metrické. V uncích počítá tzv. velký trh, celý anglosaský svět a samozřejmě burza. Nicméně trh zlata je natolik veliký, že i metrické provedení zlatého slitku není prohřeškem proti pravidlům budování rozumného investičního portfolia.

Pojďme se ale podívat na zajímavější oblast, na investiční stříbro. Investiční stříbro bude z dobrých důvodů (viz první díl tohoto seriálu) tvořit většinu v našem investičním portfoliu. Především je nezbytné si uvědomit, že stříbro je naprosto jiný trh než zlato! Trh stříbra si zaslouží mnohem větší pozornost, neboť investor, který se vyzná ve specifikách trhu stříbra, vybuduje skvělé investiční portfolio, zatímco neznalý investor kvalitního portfolia zpravidla nedosáhne.

Předně musíme mít vždy na vědomí, že
trh se stříbrem je narozdíl od trhu se zlatem malý

. Proto je nutné orientovat se na vhodné provedení investičního stříbra. Trh se stříbrem se v převážné většině odehrává zcela mimo Evropu! A zde bývá zásadní myšlenková past, do které neznalý investor velmi často sklouzne. Evropan uvažuje v intencích sobě vlastních měřítek. V případě drahých kovů Evropan uvažuje tak, jak je zvyklý: v metrickém provedení. To je v pořádku při investování do zlata (trh zlata je obrovský), ale je to naopak velká chyba při investování do stříbra. Trh stříbra, jak jsme si řekli, je malý, jeho podstatná část se tudíž neodehrává v Evropě.
Metrické provedení (gramy, kilogramy atd.) na velkém trhu stříbra proto nemá místo. Stříbro se obchoduje v uncích a v jejich násobcích. Angličan, Američan ani Ind nebude akceptovat metrický systém. Proto investování do stříbra by mělo být vždy násobcích uncí. Při nákupu investičního stříbra proto volíme likvidní stříbrné mince a stříbrné slitky,

které jsou v násobcích uncí

. Naopak se vyvarujeme nákupu evropských stříbrných slitků, které jsou v nevhodném metrickém provedení a postrádají potřebnou likviditu. Udělejme na tomto místě malý myšlenkový pokus: Umíte si představit, že nakupujete zlato nebo stříbro v taelech? Ano, nebo ne? Asi nikoliv, protože jde o tradiční čínské míry, které se v Číně na trhu drahých kovů dodnes používají. A teď si představme, že v naprosto stejné situaci je Anglosas, zvyklý měřit ve svých mírách (libry, galony, palce, unce), a my se mu budeme pokoušet vykládat cosi o kilogramech atd. Naše míry Anglosas odmítne a my budeme mít s metrickým provedením zbytečně omezený okruh investorů. Anglosaské míry zkrátka jsou určující pro trh stříbra, proto i my musíme opustit svoje představy o investování do drahých kovů v metrickém provedení.

Neznalý investor si samozřejmě položí otázku, proč by měl při nákupu stříbra akceptovat unce, když se v Evropě přeci vyrábějí a prodávají metrické slitky. Odpověď je prostá: Evropský trh se stříbrem je nesmírně malý. Likvidita je žalostná a není příliš naděje, že by se mohla v budoucnu změnit. Spíš naopak, jak poroste cena stříbra, bude likvidita v Evropě čím dál slabší.
Slitky, které jsou v metrickém provedení, jsou vhodné pro průmyslové zpracování. Je logické, že dělníka ve slévárně nelze nutit, aby při tavbě stříbra přepočítával z uncí na metrické provedení, když slitky bude tavit (nebo vkládat do galvanizačních lázní apod.). Ale my jsme investoři a tudíž musíme vybírat investiční třídu kovu – a tou jsou zkrátka anglosaské míry.

Mimochodem, všimli jste si, že ani burzovní kontrakty nejsou v metrickém provedení? Stejně jako se obiloviny obchodují v bušlech, ropa v barelech (galonech) nebo maso v librách, tak se drahé kovy obchodují v uncích. Respektujme tato pravidla a nepokoušejme se nad trhem vyzrát. Jak jsme si řekli, trh zlata je velký a drobný prohřešek se v něm neprojeví. Trh stříbra je daleko menší a proto musíme daleko pečlivěji dbát na konvence, mezi něž patří investování pouze do násobků uncí. Evropské slitky, v metrickém provedení, jsou samozřejmě levné. Investování do drahých kovů ale není nákup v diskontu. Proto se metrickému provedení stříbra obloukem vyhýbejme.

Levný slitek se může jednou nepříjemně vymstít.

Nyní tedy víme, že budeme vybírat jen ze stříbrných mincí a stříbrných slitků v násobcích uncí. V příštím díle si povíme o poměru mincí a slitků v našem portfoliu i o tom, jak velké slitky je vhodné do portfolia nakupovat.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (2.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (3.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (4.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (5.část)

Investiční stříbro, investiční zlato a certifikáty – věčné téma?

Zpět na články

Nejnovější články


Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Spojené státy jsou v recesi

Spojené státy jsou v recesi

1. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že Fed zvýšil úrokové sazby a že následující ... číst dále

Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

28. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání Fed zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,75 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE