Média & Blog

Inflace v České republice se zvýšila

16. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák

V pondělí byla zveřejněna dubnová inflace v České republice. Meziroční míra inflace se zvýšila z únorových a březnových 2,0 % na 2,9 %, tedy těsně pod horní hranici tolerančního pásma ČNB. Meziměsíční inflace činila 0,7 %, přičemž meziměsíční inflace u zboží dosáhla 1,0 %, zatímco ceny služeb zůstaly beze změny.

 

Její nárůst byl očekáván, ale ne takový. Česká národní banka předpokládala inflaci ve výši 2,5 %. Podle jejího vyjádření byla hlavním důvodem odchylky změna cen potravin, které v minulých měsících inflaci snižovaly, nyní však přispěly k jejímu růstu. K růstu inflace opět přispěly také ceny pohonných hmot.

 

Ceny zboží za posledních 12 měsíců vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,3 %.

  • Bydlení: elektřina +12,0 % (v březnu 13,1 %). Zemní plyn – pokles o 5,8 % (v březnu pokles o 5,2 %). Vodné beze změny +10,9 % stočné +10,5 %, také beze změny
  • Imputované nájemné + 1,0 % (v březnu + 0,9 %), klasické nájemné +7,2 % (v březnu +7,1 %)
  • Potraviny a nealkoholické nápoje byly hlavním důvodem zvýšení inflace. Ceny mouky v dubnu klesly o 19,1 % (v březnu pokles o 27,8%), masa o 3,9 % (v březnu o 6,0 %) cukru o 22,2 % (v únoru pokles o 21,1 %). Ceny zeleniny v dubnu vzrostly o 2,4 % (v březnu pokles o 4,8 %) a čokolády o 9,2 % (v březnu pokles o 3,1 %). Ceny nealkoholických nápojů zrychlily svůj meziroční růst na 5,4 % (v březnu růst o 0,2 %).
  • Stravovací služby +8,2 % (v březnu +8,2 %), ubytovací služby + 9,0 % (v březnu +9,0 %)

 

 

Petr Král, ředitel sekce měnové politiky ČNB, oznámil, že bankovní rada se zatím této inflace neobává: „Cenová hladina v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 %. Ačkoliv se jednalo o mírně vyšší růst, než předpokládala jarní prognóza, odchylka byla způsobena převážně cenami potravin, jejichž vývoj se často vyznačuje velkými výkyvy. Kvalitativní vyznění jarní prognózy ČNB tak zůstává v platnosti. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle.“

 

Na nejbližším zasedání, které je 27. června, bude mít bankovní rada k dispozici i inflaci za květen.

 

 

Zpět na články

Nejnovější články


ECB ponechala úrokové sazby beze změny

ECB ponechala úrokové sazby beze změny

3. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Evropská centrální banka na říjnovém zasedání ponechala všechny tři klíčové sazby beze změny. Vkladová ... číst dále

Fed snižuje sazby a mění strukturu rozvahy

Fed snižuje sazby a mění strukturu rozvahy

30. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu 29. října 2025 rozhodla FOMC o snížení cílového pásma pro federální fondy ... číst dále

Inflace USA v září mírně vzrostla, ale méně, než se čekalo

Inflace USA v září mírně vzrostla, ale méně, než se čekalo

27. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V září 2025 došlo v USA k dalšímu mírnému nárůstu inflace. Meziročně se inflace ... číst dále

Vzácné kovy pod tlakem: Evropa a automobilky ve stínu geopolitiky

Vzácné kovy pod tlakem: Evropa a automobilky ve stínu geopolitiky

23. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Tentokrát se nebudeme věnovat drahým kovům, jako jsou zlato, stříbro či platina, ale vzácným ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se výrazně snížil

Poměr cen zlata a stříbra se výrazně snížil

20. 10. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po týdnu, kdy zlato i stříbro dosáhly nových historických maxim, se tentokrát zaměříme na ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE