Média & Blog

ECB zápornými úroky poslala cenu stříbra nad 19 USD

9. 6. 2014 - Autor: Martin Kopáček

Akciové trhy dosahují téměř denně nových a nových maxim. Po celkem pozitivním průběhu výsledkové sezony v USA vcelku dobře vycházejí data o tvorbě nových pracovních míst. Ani postupné stahování americké centrální banky (FED) z programu odkupu dluhopisů nezastavilo býčí trend na trzích. Rostoucí ceny akcií a pozitivní nálada se projevila poklesem obav – tzv. index strachu (VIX) je na rekordně nízkých úrovních.

V klidném prostředí, kdy trhy nerozjitřily ani události na Ukrajině, pochopitelně přesouvají investoři své prostředky z drahých kovů do rizikovějších instrumentů. Zlato a stříbro v dobách akciového uptrendu ve spekulativních portfoliích nahrazují akcie a znovu i státní a firemní dluhopisy. Je dobré si ovšem připomenout, že cykly růstu a poklesu platí jak na komoditní, tak na akciové trhy. Lidově řečeno, nic neroste do nebe.

Evropská centrální banka (ECB) zavedla na depozita bank, která jsou nad povinný limit, negativní úrokovou sazbu. Podle svého prohlášení se tím snaží podpořit ekonomické oživení, a de facto i zrychlit inflaci evropské měny. Levnější měna má pomoci váznoucímu exportu.

Cena zlata a cena stříbra reagovaly na rozhodnutí Evropské centrální banky růstem. Graf ceny zlata překonal 1250 dolarů za unci, graf ceny stříbra se dostal nad 19 USD . I přes inflační signál vyslaný rozhodnutím ECB drahé kovy rostly podstatně méně, než se původně očekávalo. Důvodem je opět nynější optimismus, který vede spekulativní kapitál do státních dluhopisů : kupříkladu dluhopisy Řecka mají dnes výnos přes 6%, portugalské téměř 4% atd. Nedělejme si ale iluze o kvalitách těchto dluhopisů – celá hra stojí na faktu, že dlužníkem poslední instance v případě platebního defaultu problematických států bude právě ECB.

ECB ovšem sama vidí, že evropský růst respektive vymanění se z po-krizového období stojí na vratkých nohách. Respektive na ekonomice Německa, zatímco ostatní velké státy zdaleka ekonomicky nerostou potřebným tempem. Proto ECB sáhla k negativnímu úročení vkladů bank – pokouší se tím banky stimulovat k většímu půjčování firmám. Ovšem spíše lze očekávat, že banky nakoupí za své tzv. levné peníze státní dluhopisy s vyšším výnosem. Nic tím totiž neriskují – v případě defaultu dlužníka nastoupí opět ECB.

Aktuální situace připomíná Francii 18. století. Také tehdy se hledala cesta k oživení právě v tisku nových peněz, posléze v devalvaci tištěné měny. Po krátkodobém oživení přišla ovšem inflace. Investoři, kteří využívají aktuálních nízkých cen drahých kovů k nákupům zlata a stříbra, jsou si rizik plynoucích z tisku peněz dobře vědomi. Nezapomínejme, že s řešením krizí tiskem peněz jsou v historii zatím spíše negativní zkušenosti. Inflační síly se mohou dát kdykoliv do pohybu.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní

Stříbrné mince: Maple Leaf konkuruje Stříbrnému orlu

Opět dluhopisy, opět morální hazard s budoucností

Osobní stránky autora článku

Zpět na články

Nejnovější články


Český státní dluh letí vzhůru. Je to katastrofa nebo ne?

Český státní dluh letí vzhůru. Je to katastrofa nebo ne?

22. 7. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Za první pololetí stoupl český státní dluh o 90 miliard korun a vyšplhal se ... číst dále

Co se zápornými úroky v Evropě?

Co se zápornými úroky v Evropě?

18. 7. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Řada evropských centrálních bank zavedla před pár lety záporné úrokové sazby. Mělo jít o ... číst dále

Trumpovi noví kandidáti do vedení Fedu

Trumpovi noví kandidáti do vedení Fedu

15. 7. 2019 - Autor: Jan Rohrbacher
Jsou to 3 měsíce, co prezident Trump nominoval na dvě volné pozice ve vedení ... číst dále

J. Powell před Kongresem

J. Powell před Kongresem

11. 7. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu vystoupil J. Powel před Kongresem Spojených států plus Fed zveřejnil své Minutes ... číst dále

EMU a SWAN 2019 v nabídce

EMU a SWAN 2019 v nabídce

8. 7. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Do naší nabídky numismatických stříbrných mincí ročníku 2019 nově přibyly dvě zajímavé ražby. V ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.