ECB ponechala úroky beze změny
Evropská centrální banka (ECB) 24. 7. rozhodla v souladu s očekáváním trhu ponechat klíčové úrokové sazby na stávající úrovni, a tím po roce nepřetržitého snižování sazeb přerušuje dosavadní cyklus. Depozitní sazba tak zůstává na 2,00%, hlavní refinanční operace na 2,15% a sazba pro mezní zápůjční facilitu na 2,40%. ECB tento krok zdůvodnila zejména dosažením cílové inflace a zvýšenou nejistotou způsobenou obchodními spory mezi Evropskou unií a Spojenými státy.
Prezidentka ECB Christine Lagarde uvedla, že nové ekonomické údaje odpovídají předchozím odhadům banky. Inflace v eurozóně se aktuálně pohybuje na úrovni 2% – přesně na střednědobém cíli ECB. Zároveň podle banky došlo k dalšímu zmírnění domácích cenových tlaků a růst mezd zpomalil. Efekt předchozích osmi snížení sazeb z roku 2024 přispívá k celkové odolnosti ekonomiky, která zatím navzdory globálním nejistotám nepodléhá výraznějšímu zpomalení.
Důležitým tématem zůstává eskalace celních sporů mezi EU a administrativou prezidenta Trumpa. Tyto nejistoty a možné zavedení nových tarifů – včetně zvažovaného 15% cla na evropské zboží – podle ECB výrazně komplikují predikce dalšího vývoje a investiční rozhodování evropských podniků. ECB označila prostředí za „výjimečně nejisté“ a proto avizovala, že nebude předem nastavovat další trajektorii sazeb, ale bude postupovat na základě nových dat a aktuálního ekonomického výhledu.
ECB potvrdila pokračující omezení reinvestic v rámci programů nákupu aktiv (APP a PEPP), což znamená mírné zmenšování těchto portfolií. Prezidentka Lagarde také zdůraznila připravenost centrální banky použít všechny dostupné nástroje v případě zhoršení finančních podmínek nebo ohrožení hladkého přenosu měnové politiky v eurozóně.
Ekonomové i trhy zatím reagují na rozhodnutí ECB opatrně – s ohledem na pokračující obchodní nejistotu je ve hře možnost dalšího uvolňování politiky, pokud by došlo ke zpomalení hospodářství nebo opětovnému oslabení inflačních tlaků v budoucnu. Prozatím je však postoj centrální banky střízlivý a založený na trpělivém vyčkávání vývoje vnějších podmínek.
Zpět na články
Nejnovější články

Vzestup a pád „TACO trade“: Jak trhy přestaly reagovat na Trumpovy hrozby
24. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Finanční trhy prošly zásadní transformací ve způsobu, jak reagují na politická prohlášení Donalda Trumpa. ... číst dále

Červnová inflace v Evropské unii se mírně zvýšila
21. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Červnová inflace v EU mírně vzrostla, v Česku dosáhla 2,8 %, uvádí Eurostat, který ... číst dále

ČNB přiznala selhání svých predikčních modelů
17. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Predikční modely během inflační vlny v letech 2022 a 2023, kdy inflace v Česku ... číst dále

Červnová inflace v ČR dosáhla 2,9 % – návrat nad inflační cíl
14. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden Český statistický publikoval úřad údaje o inflaci za červen 2025, opět shodná ... číst dále

Zápis z jednání bankovní rady
10. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera byl vydán zápis z červnového zasedání bankovní rady ČNB, kde byly úrokové sazby ponechány ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







