ECB – Ch. Lagarde se pouští do práce
Je to dva a půl měsíce, co je Ch. Lagarde v čele ECB. Hned na úvod prohlásila, že ECB přehodnotí svoji měnovou politiku. Nebyla to řeč do větru, je to tady. První na řadě je vyčlenění analýzy míry inflace, ve druhé skupině zůstává například finanční stabilita.
Vydělení míry inflace signalizuje její význam. Poslední podobná analýza měření a vyhodnocení inflace byla připravena v roce 2003, nyní nastává revize systému, víceméně od nuly. Od té doby má být inflace ve střednědobém horizontu pod 2% úrovní, ale ne moc daleko pod ní. ECB na svých webových stránkách uvádí, že 2% inflaci lze považovat za cenovou stabilitu a zároveň není úplně na hranici deflace. Krátkodobé výkyvy oběma směry jsou nyní akceptovány. Jak to dopadne?
Uvidíme. ECB startuje, k oficiálnímu oznámení celého projektu byl mělo dojít dnes. Dosažení výsledků přece jenom bude nějaký čas trvat, můžeme čekat i zveřejnění určitých dílčích výsledků. Takovéto body mohou být zajímavé. Kromě této jedné akce budu na podzim se zájmem sledovat i informace z Fedu – ten má stejný projekt letos dokončit a zveřejnit.
Zpět na články
Nejnovější články
Stříbro: průmyslový kov zelené transformace i investiční příležitost
27. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Stříbro bývá často ve stínu zlata, v posledních měsících však samo přitahuje značnou pozornost. ... číst dále
Miliardová fúze a akvizice v těžbě drahých kovů
24. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Při letošním vývoji cen zlata a stříbra nepřekvapuje, že sektor těžby drahých kovů, jako ... číst dále
Nejistota Fedu hraje do karet drahým kovům
20. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed včera zveřejnil zápis z posledního zasedání FOMC z konce října, který ukazuje rozdělení ... číst dále
Je 500 Kč měsíčně na zlato a stříbro dost? Je vhodné mířit výš.
17. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Začít spořit do drahých kovů je jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžete pro svou ... číst dále
Inflace se stále drží v tolerančním pásmu ČNB
13. 11. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Zveřejněná data za říjen potvrzují, že inflace v Česku zůstává pod kontrolou. Meziročně se ... číst dále
Silverum!
Certifikace
Spolupracujeme



















