Centrální banky v tichosti nakupují investiční zlato
Co má společného rok 1964 s letošním rokem? Správná odpověď zní: centrální banky měly v trezorech stejné množství zlata.
Od doby zrušení zlatého standardu v sedmdesátých letech začal historický experiment s měnami, které nebylo a není možné za zlato směnit. Centrální banky se zbavovaly zlatých cihel jako o život. Zlato je nemoderní, zlato nenese úrok, pryč s ním! Vystačíme s novou podstatou peněz, kterou je dluh. A když budeme potřebovat, kdykoliv si další peníze jednoduše vytvoříme. Místo zlata nastoupila zlatá éra papíru. V době počítačů pak zlatá doba záznamů v databázi kreditních karet.
Krize, která začala před dvěma lety, ukázala, jak vratké jsou státní rozpočty. Řecká krize ukázala, jak nespolehlivé jsou státní dluhopisy. Centrální banky musely zklidňovat napjatou situaci, nalévat do systému nekryté měny daší a další hory potištěných papírků. Jak se ale nyní ukazuje, samy příliš nevěří tomu, co dělají, a v tichosti skupují investiční zlato. Celkem mají centrální banky nyní v trezorech přes 30.000 tun zlata.
Je logické, že jako první k velkým nákupům přistoupily asijské banky. Číňané a Japonci jsou největšími dolarovými věřiteli, drží největší objem amerických státních dluhopisů. A pochopitelně si dokáží dobře zkalkulovat, jak by mohl vypadat budoucí vývoj jejich aktiv. Schéma Dluh-dluhopis-úrok-větší dluh-více dluhopisů-inflace není pro držitele dluhopisů vůbec příjemné. Není tedy divu, že investiční zlato začalo plnit trezory asijských centrálních bank.
Evropské centrální banky mají také důvody k vráskám na čele. Současné zadlužení zemí v EU je v průměru 65% HDP, ovšem podle matematických modelů by toto zadlužení mohlo do roku 2015 vzrůst na dvojnásobek, tedy na 120% HDP. A to je velmi alarmující, neboť tím by se rozevřela černá jáma dluhové pasti. I evropské banky proto začaly nakupovat investiční zlato do svých rezerv. Zásoby zlata v trezorech centrálních bank rostou.
Tyto informace nejsou laickou veřejeností zpravidla vůbec zaznamenány, respektive jsou vnímány jako nudné a nezáživné. Pro investory jsou to ovšem informace velmi varovné. Experiment s nekrytými měnami, které politikové provozují od sedmdesátých let, má problémy. Bankovní krize v USA, hospodářská recese v Evropě a rozpočtový krach v Řecku jsou varovným mementem.
Zpět na článkyNejnovější články

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







