Zlatý juan

26. 7. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Přesně před dvěma týdny jsem publikoval článek mapující volatilitu ceny zlata v různých měnách. Nejstabilnější vyšla v čínském juanu.  Korelace je opravdu velká a něco takového nemůže být v řádu týdnů náhoda.
 
Co by to znamenalo, kdyby čínská centrální banka  opravdu začala hlídat cenu zlata v juanech? Kdo jiný by mohl mít záměr hlídat cenu zlata v juanech? Mě nikdo jiný nenapadá.
 
Počítek této korelace se nápadně shoduje se stupňujícími se řečmi (a bohužel i skutky) ohledně obchodní války. Každé z obou stran vyhovuje slabší měna – zlevňuje export a zdražuje import. Díky těmto intervencím na zlatě Čína ovlivňuje celý komoditní trh. Cena zlata totiž ovlivňuje nepřímo i cenu ropy a ta Čínu velmi zajímá.
 
Ideální pro Čínu by bylo znehodnocení juanu o výši uvalených el. Cena pro americké spotřebitele by se nezměnila a dopad cel by byl eliminován.
 
Znehodnocení juanu o 20 – 30 % by citelně zasáhlo celé finanční trhy – od forexu, přes komodity až po akcie. Proto jsem začal sledovat cenu zlata v juanech.

 
P. S.
Nezapoměňte zkontrolovat platby na Stříbrné účty.
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).