Zlato, stříbro a měď: Proč sledovat tři trhy
Každý investor přišel na to, že zlato a stříbro jsou odlišné trhy. Zkušení investoři a tradeři vědí, že se vyplatí sledovat nejen tyto dva drahé kovy, ale že je rozumné sledovat i ryze průmyslovou měď. Každý kov má svá specifika, přičemž kombinace těchto tří trhů mnohé napoví o cenovém vývoji. Tradeři na pozorování vzájemných vztahů zlata, stříbra a mědi získávají solidní profity.
Zlato je vnímáno jako ryze drahý kov, uchovatel hodnoty a investiční komodita par excellence. Investiční zlato nejčastěji končí v trezorech centrálních státních bank i v sejfech privátních investorů. Zlato ovšem nemá mnoho praktického uplatnění, průmyslová spotřeba zlata je velmi malá. Důvodem je i velmi dobrá recyklovatelnost zlata, kdy se například z elektroodpadu daří znovu získávat zlato zpět. Prioritně je ovšem zlato vnímáno jako drahý investiční kov, a proto velmi citlivě reaguje například na problémy měn a politickou nestabilitu. Raketový růst jsme viděli při potížích dolaru a posléze při potížích eura.
Naopak měď je vnímána jako ryze průmyslový kov. Je těžena a spotřebována v obrovských objemech, zdaleka není tak dobře recyklovatelná. Měď je narozdíl od zlata velmi citlivá na ekonomickou situaci a na hospodářský cyklus. Je dobrým barometrem ekonomiky – rostoucí ekonomika zpravidla stupňuje poptávku po mědi, zatímco recesní a politické obavy srážejí cenu mědi dolů.
Stříbro stojí mezi těmito kovy. Stejně jako zlato je i stříbro vnímáno jako investiční drahý kov, především v Asii patří mezi oblíbené způsoby ukládání hodnoty. Po drastickém růstu ceny zlata přišla na chuť investičnímu stříbru také Evropa. Zejména v dobách měnové a politické nestability EU vidíme rostoucí poptávku po investičním stříbře. Narozdíl od zlata má ale stříbro značné uplatnění v průmyslu – tím se blíží v určitých aspektech mědi. Ekonomický pokles, pokud není provázen akutní měnovou krizí nebo akutní hrozbou politické destabilizace, může působit na cenu stříbra směrem dolů.
Pro investora i pro tradera je dobré sledovat všechny tři kovy. Zdánlivě nelogické chování dvou kovů, třeba stříbra a zlata, se dá objasnit se znalostí trhu mědi. Se znalostí trhu mědi můžeme včas poznat, odkud lidově řečeno fouká vítr. Velmi důležitou pomůckou je pak COT, který ukazuje pozice velkých producentů, swap dealerů a zajišťovatelů, i investorů z oblasti managed money atd.
Na tradingových konzultacích kladu na pochopení vzájemných vazeb trhu zlata, stříbra a mědi důraz. O vzájemné korelace těchto tří trhů vedeme s absolventy mnohé debaty, ať již jde o investice do drahých kovů nebo o burzovní obchody. S použitím COT investoři dokáží porozumět cenovému vývoji. Každý, kdo má
, je vždy ve výhodě a umí svoje investice nebo tradingové vstupy velmi dobře časovat. Sledujte tedy raději tři trhy: zlato, stříbro i měď. Měď sice není tak sexy jako zlato a stříbro, ale napoví vám mnohé. Nezapomínejte na COT. Zlepšíte svoji schopnost predikovat cenové pohyby a tudíž zlepšíte vaše investice a trading.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Drahé kovy: Dobré časy trvají
Investiční stříbro : Fondy skupují stříbrné slitky
Investiční stříbro:Budujeme osobní portfolio (2.část)
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Nejnovější články

Cena zlata v Číně je kolem historických maxim
21. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Zatímco cena zlata v dolarech se snížila, v Číně díky oslabení čínského juanu roste. Zájem o ... číst dále

ECB i nadále bojuje proti inflaci
18. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Jestřábi pokračují v akci. ECB překvapila a podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby, depozitní úroková ... číst dále

Inflace pokračuje v poklesu
14. 9. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden byla zveřejněna červencová míra inflace v České republice, která se z červnových 8,8 ... číst dále

ČNB pokračuje v nákupech zlata
11. 9. 2023 - Autor: Jindřich Walter
V červenci a srpnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala v nákupech zlata, nakoupila přibližně 1 tun ... číst dále

Polská centrální banka začala rychle snižovat úroky
7. 9. 2023 - Autor: Jan Hájek
Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu z 6,75 % na 6,0 %, a to ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







