Média & Blog

Zlato, stříbro a měď: Proč sledovat tři trhy

3. 5. 2012 - Autor: Martin Kopáček

Každý investor přišel na to, že zlato a stříbro jsou odlišné trhy. Zkušení investoři a tradeři vědí, že se vyplatí sledovat nejen tyto dva drahé kovy, ale že je rozumné sledovat i ryze průmyslovou měď. Každý kov má svá specifika, přičemž kombinace těchto tří trhů mnohé napoví o cenovém vývoji. Tradeři na pozorování vzájemných vztahů zlata, stříbra a mědi získávají solidní profity.

Zlato je vnímáno jako ryze drahý kov, uchovatel hodnoty a investiční komodita par excellence. Investiční zlato nejčastěji končí v trezorech centrálních státních bank i v sejfech privátních investorů. Zlato ovšem nemá mnoho praktického uplatnění, průmyslová spotřeba zlata je velmi malá. Důvodem je i velmi dobrá recyklovatelnost zlata, kdy se například z elektroodpadu daří znovu získávat zlato zpět. Prioritně je ovšem zlato vnímáno jako drahý investiční kov, a proto velmi citlivě reaguje například na problémy měn a politickou nestabilitu. Raketový růst jsme viděli při potížích dolaru a posléze při potížích eura.

Naopak měď je vnímána jako ryze průmyslový kov. Je těžena a spotřebována v obrovských objemech, zdaleka není tak dobře recyklovatelná. Měď je narozdíl od zlata velmi citlivá na ekonomickou situaci a na hospodářský cyklus. Je dobrým barometrem ekonomiky – rostoucí ekonomika zpravidla stupňuje poptávku po mědi, zatímco recesní a politické obavy srážejí cenu mědi dolů.

Stříbro stojí mezi těmito kovy. Stejně jako zlato je i stříbro vnímáno jako investiční drahý kov, především v Asii patří mezi oblíbené způsoby ukládání hodnoty. Po drastickém růstu ceny zlata přišla na chuť investičnímu stříbru také Evropa. Zejména v dobách měnové a politické nestability EU vidíme rostoucí poptávku po investičním stříbře. Narozdíl od zlata má ale stříbro značné uplatnění v průmyslu – tím se blíží v určitých aspektech mědi. Ekonomický pokles, pokud není provázen akutní měnovou krizí nebo akutní hrozbou politické destabilizace, může působit na cenu stříbra směrem dolů.

Pro investora i pro tradera je dobré sledovat všechny tři kovy. Zdánlivě nelogické chování dvou kovů, třeba stříbra a zlata, se dá objasnit se znalostí trhu mědi. Se znalostí trhu mědi můžeme včas poznat, odkud lidově řečeno fouká vítr. Velmi důležitou pomůckou je pak COT, který ukazuje pozice velkých producentů, swap dealerů a zajišťovatelů, i investorů z oblasti managed money atd.

Na tradingových konzultacích kladu na pochopení vzájemných vazeb trhu zlata, stříbra a mědi důraz. O vzájemné korelace těchto tří trhů vedeme s absolventy mnohé debaty, ať již jde o investice do drahých kovů nebo o burzovní obchody. S použitím COT investoři dokáží porozumět cenovému vývoji. Každý, kdo má

potřebné znalosti

, je vždy ve výhodě a umí svoje investice nebo tradingové vstupy velmi dobře časovat. Sledujte tedy raději tři trhy: zlato, stříbro i měď. Měď sice není tak sexy jako zlato a stříbro, ale napoví vám mnohé. Nezapomínejte na COT. Zlepšíte svoji schopnost predikovat cenové pohyby a tudíž zlepšíte vaše investice a trading.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Drahé kovy: Dobré časy trvají

Investiční stříbro : Fondy skupují stříbrné slitky

Investiční stříbro:Budujeme osobní portfolio (2.část)

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Zpět na články

Nejnovější články


Fed: pro letošek hotovo

Fed: pro letošek hotovo

19. 9. 2019 - Autor: Jan Hájek
Ve středu snížil Fed v souladu se všemi očekáváními sazby o 25 bp. Podle vyjádření ... číst dále

„Trumpův“ Fed

„Trumpův“ Fed

16. 9. 2019 - Autor: Jan Hájek
Ve čtvrtek schválil americký Senát nominaci M. Bowmanové do vedení Fedu. Rovnou na celé ... číst dále

Česká inflace stále nepolevuje

Česká inflace stále nepolevuje

12. 9. 2019 - Autor: Aleš Novotný
V úterý zveřejněná meziroční srpnová inflace v České Republice činí 2,9 % a je nad ... číst dále

Veletrh Investor – Sběratel, co bylo k vidění

Veletrh Investor – Sběratel, co bylo k vidění

9. 9. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Již se stalo tradicí, že naše společnost spolupořádá, mezi odborníky i laickou veřejností oblíbenou, ... číst dále

Stříbro letí vzhůru. Co se děje?

Stříbro letí vzhůru. Co se děje?

4. 9. 2019 - Autor: Jan Rohrbacher
Začněme vývojem ceny stříbra tento týden:   Co se stalo? O víkendu došlo k další ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.