Média & Blog

Zlato, stříbro a měď: Proč sledovat tři trhy

3. 5. 2012 - Autor: Martin Kopáček

Každý investor přišel na to, že zlato a stříbro jsou odlišné trhy. Zkušení investoři a tradeři vědí, že se vyplatí sledovat nejen tyto dva drahé kovy, ale že je rozumné sledovat i ryze průmyslovou měď. Každý kov má svá specifika, přičemž kombinace těchto tří trhů mnohé napoví o cenovém vývoji. Tradeři na pozorování vzájemných vztahů zlata, stříbra a mědi získávají solidní profity.

Zlato je vnímáno jako ryze drahý kov, uchovatel hodnoty a investiční komodita par excellence. Investiční zlato nejčastěji končí v trezorech centrálních státních bank i v sejfech privátních investorů. Zlato ovšem nemá mnoho praktického uplatnění, průmyslová spotřeba zlata je velmi malá. Důvodem je i velmi dobrá recyklovatelnost zlata, kdy se například z elektroodpadu daří znovu získávat zlato zpět. Prioritně je ovšem zlato vnímáno jako drahý investiční kov, a proto velmi citlivě reaguje například na problémy měn a politickou nestabilitu. Raketový růst jsme viděli při potížích dolaru a posléze při potížích eura.

Naopak měď je vnímána jako ryze průmyslový kov. Je těžena a spotřebována v obrovských objemech, zdaleka není tak dobře recyklovatelná. Měď je narozdíl od zlata velmi citlivá na ekonomickou situaci a na hospodářský cyklus. Je dobrým barometrem ekonomiky – rostoucí ekonomika zpravidla stupňuje poptávku po mědi, zatímco recesní a politické obavy srážejí cenu mědi dolů.

Stříbro stojí mezi těmito kovy. Stejně jako zlato je i stříbro vnímáno jako investiční drahý kov, především v Asii patří mezi oblíbené způsoby ukládání hodnoty. Po drastickém růstu ceny zlata přišla na chuť investičnímu stříbru také Evropa. Zejména v dobách měnové a politické nestability EU vidíme rostoucí poptávku po investičním stříbře. Narozdíl od zlata má ale stříbro značné uplatnění v průmyslu – tím se blíží v určitých aspektech mědi. Ekonomický pokles, pokud není provázen akutní měnovou krizí nebo akutní hrozbou politické destabilizace, může působit na cenu stříbra směrem dolů.

Pro investora i pro tradera je dobré sledovat všechny tři kovy. Zdánlivě nelogické chování dvou kovů, třeba stříbra a zlata, se dá objasnit se znalostí trhu mědi. Se znalostí trhu mědi můžeme včas poznat, odkud lidově řečeno fouká vítr. Velmi důležitou pomůckou je pak COT, který ukazuje pozice velkých producentů, swap dealerů a zajišťovatelů, i investorů z oblasti managed money atd.

Na tradingových konzultacích kladu na pochopení vzájemných vazeb trhu zlata, stříbra a mědi důraz. O vzájemné korelace těchto tří trhů vedeme s absolventy mnohé debaty, ať již jde o investice do drahých kovů nebo o burzovní obchody. S použitím COT investoři dokáží porozumět cenovému vývoji. Každý, kdo má

potřebné znalosti

, je vždy ve výhodě a umí svoje investice nebo tradingové vstupy velmi dobře časovat. Sledujte tedy raději tři trhy: zlato, stříbro i měď. Měď sice není tak sexy jako zlato a stříbro, ale napoví vám mnohé. Nezapomínejte na COT. Zlepšíte svoji schopnost predikovat cenové pohyby a tudíž zlepšíte vaše investice a trading.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Drahé kovy: Dobré časy trvají

Investiční stříbro : Fondy skupují stříbrné slitky

Investiční stříbro:Budujeme osobní portfolio (2.část)

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Zpět na články

Nejnovější články


Velká Británie má také co dělat s inflací

Velká Británie má také co dělat s inflací

18. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
O vývoji ekonomiky ve Velké Británii se u nás moc nemluví, proto se nyní ... číst dále

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

15. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Červencová inflace ve výši 17,5 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jiří Jánský
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE