Média & Blog

Zlato a stříbro rostou, obavy investorů též

22. 8. 2011 - Autor: Jan Rohrbacher

Nepříznivé zprávy pokračují. V USA skončily tři menší bankovní instituce. Investoři vyprodávají svá akciová portfolia a hledají útočiště ve zlatých slitcích, stříbrných mincích a švýcarském franku. Cena zlata a cena stříbra roste – graf ceny zlata otestoval hranici 1870 dolarů za troyskou unci, investiční stříbro se přehouplo přes hranici čtyřiceti dolarů. Na konci týdne cena stříbra uzavírala těsně pod hranicí 43 dolarů za troyskou unci.

Paradoxně ze situace těží americké dluhopisy. Investoři se zbavují akcií, a kromě investičního zlata a investičního stříbra nakupují státní dluhopisy USA. Díky zvýšené poptávce se americké dluhopisy vzhledem k aktuální inflaci prodávají dokonce se záporným výnosem … Americký desetiletý dluhopis se nyní prodává s rekordně nízkým výnosem 1,97 procenta, což při aktuální inflaci přes 3 procenta opravdu znamená pro kupujícího reálnou ztrátu. Situace v dluhopisech je přitom velmi vážná.

Firmy, které v době předchozí krize 2008 až 2009 snížily náklady (velmi často propouštěním zaměstnanců a snižováním mzdových nákladů), dosáhly mnohdy rekordních zisků. Trhy již od letošních maxim odepsaly 25%, ceny mnoha akcií se tudíž mohou jevit jako velmi zajímavé. Ačkoliv jsou mnohé akcie k dispozici za velmi atraktivních podmínek, investory stále odrazuje od nákupu možnost sklouznutí do dlouhodobé recese. Firmy ze stejných důvodů svoje zisky drží a neinvestují. Domácnosti šetří, šetřit začínají s ohledem na aktuální dluhovou krizi také vlády. Cesta k recesi tím nabývá stále reálnějších obrysů.

Zatímco krize z let 2008-2009 byla krizí likvidity a bank, nynější krize je krizí důvěry. Důvěry ve schopnosti politiků současnou neradostnou konstelaci účinně řešit. Není to ostatně lehká volba: zvýšením výdajů vlád pro stimulaci chřadnoucí ekonomiky se zvýší zadlužení země, naopak úspory mohou zemi dostat do recese. Evropa řeší reálný bankrot Řecka, Portugalska a dalších zemí, zatímco USA jsou sužovány vysokou nezaměstnaností a výrazným zpomalením ekonomického růstu. Sebemenší negativní zpráva v této situaci posílá finanční trhy spolehlivě ke dnu.

Zvýšená volatilita trhů sebou nese ovšem riziko zvýšení marginů. Pokud by k tomu došlo u zlata, mohla by se znovu opakovat situace, ke které došlo v
květnu u kontraktů na stříbro. Mnozí držitelé dlouhých pozic by museli své pozice uzavřít, což by mohlo přispět k lepší nákupní ceně zlata. Nákupní cena investičního stříbra je i nyní příjemná, na rozdíl od investičního zlata je cena stříbra stále pod dlouhodobými high.

Zpět na články

Nejnovější články


Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

17. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Dolar letos od počátku roku zažívá největší posílení za posledních 5 let. Index společnosti ... číst dále

Šéf Fedu před Kongresem

Šéf Fedu před Kongresem

13. 2. 2020 - Autor: Jindřich Walter
V úterý a ve středu byl před Kongresem J. Powell. Vyjádřil se, že americká ekonomika ... číst dále

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

10. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Prach se rozvířil, ČNB si přestala sedět na rukou začala jednat. Minulý čtvrtek ČNB ... číst dále

Zlato x stříbro

Zlato x stříbro

6. 2. 2020 - Autor: Aleš Novotný
Poměr ceny zlata a stříbra patří mezi investory do drahých kovů k sledovaným ukazatelům. ... číst dále

Zlato a stříbro plus dolar

Zlato a stříbro plus dolar

3. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Ve středu zasedal Fed. J. Powell oznámil, že minimálně do dubna bude uvolňovat další ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE