Média & Blog

Zlato a stříbro: Rizikem může být i Británie

3. 3. 2016 - Autor: Jiří Jánský

Dlouhodobé bagatelizování problémů anebo strkání hlavy do písku nepřináší nikdy nic dobrého. Imigrační vlna přinesla problémy, které státy EU nezvládají. Trpí tím také společná měna, rizika plynoucí z imigrační vlny hýbou také cenami zlata a stříbra.

Velmi stručně si zrekapitulujme, před čím Evropa nyní stojí: Německá kancléřka Angela Merkelová, která v roce 2010 konstatovala selhání politiky multikulturalismu, v roce 2015 otevřela evropské hranice přívalu běženců z Afriky. Původně se mělo jednat o pomoc lidem, kteří jsou ohroženi válkou. Realita je taková, že se do EU nahrnulo v roce 2015 přes 2 miliony lidí, kteří jdou především za vidinou štědrého sociálního státu.

Evropské státy se přívalu brání. Po globální krizi z let 2008-2011 jsou evropské státy stále po uši v dluzích. Zejména na jihu Evropy je obrovská nezaměstnanost. Nápor na sociální systém je obrovský, příval imigrantů situaci logicky zhorší. Místo racionálního postupu bruselská administrativa nastolila vymáhání přijímání uprchlíků všemi státy EU. Rozumnější státy logicky namítají, že nelze tolik nových lidí živit, zabezpečit zdravotně ani do budoucna penzijně.

Britské ostrovy jsou kromě Německa cílovou zemí pro mnohé uprchlíky. Tamní sociální systém je velmi štědrý, mnozí běženci mají v Anglii své příbuzné. Britský premiér David Cameron se proto sešel s představiteli EU a vyjednal pro Británii speciální podmínky pro Británii v rámci EU. Stručně řečeno, Británie se nemusí podřizovat tomu, co je vymáháno anebo zakazováno ostatním státům.

Proč byli evropští politikové ochotni udělat ústupky britskému premiérovi? Britové naplánovali na červen letošního roku referendum o tom, zda Británie nemá vystoupit z EU. A toho se bruselští politikové obávají – odchod Británie, tzv. Brexit, by mohl být začátkem rozpadu EU.

Zlato a stříbro citlivě reaguje na důsledky, které by eroze evropských struktur po odchodu Británie mohla vyvolat. Nepochybně by odchodem Británie byla dotčena společná měna, euro. Nezapomínejme, že Británie (ačkoliv euro jako měnu nepřijala), je významnou součástí ekonomického prostoru EU. Londýn je vnímán jako finanční centrum „Starého kontinentu“.

Ceny zlata a stříbra proto jistě budou ovlivňovány také před-referendovými preferencemi. Ihned poté, co premiér David Cameron vymohl na jednání s bruselskými politiky speciální statut pro Británii, se ozval velmi populární (a vlivný) londýnský starosta. Starosta Boris Johnson, který má značné zkušenosti s negativním dopadem uprchlické vlny na chod City, okamžitě po ukončení jednání požadoval nadále jednoznačné vystoupení Británie z EU.

Odchod Británie by ovlivnil nejen euro, ale byl byl patrně koncem tzv. Schengenského prostoru. Ostatně volný pohyb osob v rámci EU se ukazuje jako velký problém, neboť právě velké benevolence zneužívají převaděči běženců i běženci sami. Odchod Británie by byl precedentem i pro další evropské státy, že lze existovat i mimo EU. Zlato a stříbro by se pak mohlo velmi rychle stát nesmírně žádanou komoditou – osud eura by byl již pouze ve hvězdách.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.

Zlato a stříbro vystřelilo. Vy jste to věděli dopředu!

Japonské harakiri: Konec úspor?

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace v Německu se zvýšila

Inflace v Německu se zvýšila

30. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Německá ekonomika, největší v Evropě a důležitá pro české firmy, prochází komplikovaným obdobím. Vláda ... číst dále

Poměr ceny zlata a stříbra

Poměr ceny zlata a stříbra

27. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Předminulý pátek cena stříbra prolétla hranicí 30 dolarů za unci, aniž by se zastavila ... číst dále

Fed je stále jestřáb

Fed je stále jestřáb

23. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Zápis z jednání Fedu na přelomu dubna a května odhalil ochotu několika členů dále ... číst dále

Stříbro prolétlo hranicí 30 dolarů za unci

Stříbro prolétlo hranicí 30 dolarů za unci

20. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena stříbra v pátek vzrostla o více než 2 dolary za unci, v rámci toho ... číst dále

Inflace v České republice se zvýšila

Inflace v České republice se zvýšila

16. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V pondělí byla zveřejněna dubnová inflace v České republice. Meziroční míra inflace se zvýšila ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE