Média & Blog

Zlato a stříbro: Pátek nabídl investiční příležitosti

18. 8. 2014 - Autor: Martin Kopáček

Investování a burzovní spekulace jsou spojité nádoby. Investor, který chápe podstatu burzovního tradingu, může velmi dobře načasovat svoje nákupy, protože se naučí nakupovat levně. Trader, který rozumí investování, bude při spekulacích na burze úspěšnější – dokáže se svézt na nákupních i prodejních vlnách investorů. Je to jako s naší chůzí: lépe se dostaneme k cíli (k zisku) chůzí po obou nohách, než hopsáním po jedné. Spojení investičního a tradingového přístupu může podstatně zvýšit naše zisky.

Jedním z osvědčených přístupů v tradingu a v investování je sledování fundamentů – ekonomických, i politických. V poslední době patří mezi vlivné fundamenty situace na Ukrajině a následné reakce Ruska a EU. Jde o dlouhodobý fundament, který je snadné sledovat. O dopadu událostí na Ukrajině jsme psali například zde , zde, nebo třeba zde.

Pravidelní čtenáři našich článků mají tedy o situaci a o dopadech na vývoj ceny zlata a stříbra dobrý přehled.

O čem tedy byl pátek? Páteční burzovní seance se vyvíjela z počátku téměř nudně: ceny futures na zlato se držely stále nad 1310 USD, ceny futures na stříbro se držely kolem 19,90 USD za troyskou unci. Cenové rozpětí mezi zlatem a stříbrem, které favorizovalo pro nákup stříbro , se tak drželo po celý týden. Akciové trhy rostly, index nervozity VIX klesal. Po první třetině páteční seance náhle došlo k propadu: index Dow Jones propadl během krátké doby o více jak 100 bodů. Na jih zamířily ostatní burzovní indexy a také graf ceny zlata i graf ceny stříbra.

Impulzem pro poklesy na finančních trzích byla zpráva, že ukrajinské oddíly zaútočily na ruský vojenský konvoj. Rusové měli údajně překročit ukrajinské hranice, což mělo být příčinou ukrajinské palby na Rusy. Jak už to bývá, média přinesla solidní porci katastrofických zpráv (které si pochopitelně z počátky odporovaly). Burza reagovala výprodejem, protože páteční burzovní seance byla poslední před víkendem. Investoři a tradeři realizovali zisky z týdenního růstu hbitým výprodejem aktiv. A to poslalo na jih také ceny zlata a stříbra, neboť se přidali obchodníci, kteří spekulovali právě na pokles.

Cena zlata se dostala pod 1300 USD, cena stříbra pod 19,70 USD. Jak média upřesňovala zprávy z bojiště, začaly burzovní indexy opět růst a mazat ztráty. Absolventi mých tradingových konzultací sledovali, jak klesá index nervozity VIX – a chopili se příležitosti.
Část absolventů nastoupila spekulativně do futures na zlato – a po zbytek seance počítali zisk. Cena zlata se vrátila zpět nad 1300 USD a uzavřela kolem 1304,5 USD za unci. Také dlouhodobí investoři nakupovali ve zvýšené míře zlaté mince a investiční zlaté slitky .
Druhá část absolventů vypsala opce na stříbro, které měly ten den na konci seance expirovat. Jak se cena stříbra začala stáčet opět vzhůru, rozpadly se ceny opcí na nulu – a příjemný zisk byl doma.

Dlouhodobí investoři do stříbra sledovali rozdíl mezi vývojem ceny zlata a ceny stříbra. Zatímco cena zlata se z denního minima (kolem 1294) vrátila nad 1300, cena stříbra zůstala pod 19,60. Spread mezi cenou zlata a cenou stříbra zůstal zachován, což činí investování do stříbra atraktivnějším než investování do zlata, jak to před dvěma týdny vysvětlil v článku kolega Jirka Jánský.

Takže jak to v pátek dopadlo? Index Dow Jones smazal polovinu ztráty, index Standard a Poor zavřel s téměř nulovou ztrátou, zatímco technologický index NASDAQ zakončil dokonce v mírném zisku. Cena zlata uzavřela nad 1300 USD, cena stříbra se udržela na úrovních zatraktivňujících investování do stříbra.

Absolventi tradingových konzultací navíc využili příležitosti, že krátkodobý pokles v pátek zvýšil volatilitu – a tím také prémia za opce. Využili jsme situaci k výpisům put opcí nejen na drahých kovech, ale také na indexech. S potěšením vidím, že řada absolventů už na konci páteční seance byla v zisku a pozice uzavírala. Další pozice dále držíme, dokud vypsané opce nedosáhnou zisku 50% a více.

Byl to vydařený závěr týdne, že?

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Výprodeje na finančních trzích: Argentina je riziko

Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů (1.část)

Zpět na články

Nejnovější články


Rozvaha ČNB a zlato v ní

Rozvaha ČNB a zlato v ní

18. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden zveřejnila Česká národní banka na svém webu rozvahu ke konci roku 2020. ... číst dále

Cena zlata z pohledu obchodníka na finančních trzích

Cena zlata z pohledu obchodníka na finančních trzích

14. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Jak se pohybuje cena zlata? Pavel Hála je velkým odborníkem na obchodování s komoditami ... číst dále

Vysoké prodeje Silver Eagle v roce 2020

Vysoké prodeje Silver Eagle v roce 2020

11. 1. 2021 - Autor: Jiří Jánský
V polovině listopadu jsme dvakrát psali o velkých prodejích mince Silver Eagle a slíbili, že ... číst dále

Minutes z prosincového jednání Fedu – plus pro drahé kovy

Minutes z prosincového jednání Fedu – plus pro drahé kovy

7. 1. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Včera Fed zveřejnil Minutes z prosincového jednání. Ve zprávě Fed oznámil, že úrokové sazby nechá ... číst dále

Zlato a stříbro v roce 2020

Zlato a stříbro v roce 2020

4. 1. 2021 - Autor: Jiří Jánský
Rok 2020 před několika dny skončil, proto se podíváme na jejich cenový vývoj.   ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE