Média & Blog

Zlaté a stříbrné slitky: run na londýnskou burzu

30. 8. 2010 - Autor: Jan Dvořák

Londýnská burza drahých kovů zažila v nedávné době profesionálně odvedený run. Dokonce kvůli tomu na několik dní burza znepřístupnila veřejnosti statistická data o objemech obchodů. To je velice nestandardní krok, který vyvolal mnoho obav. Pohyby zásob zlata a stříbra na COMEXu jsou také mimořádné. Investoři se právem ptají, co to znamená? Je možné, že čas na nákup drahých kovů se opravdu krátí. Investoři proto nakupují a požadují okamžité předání investičního zlata a investičního stříbra. Zlaté slitky a stříbrné cihly jdou v těchto dnech okamžitě „z ruky do ruky“, investoři odmítají skladování investičního zlata a stříbra a požadují jeho vydání.

Tento run by nebyl možný, kdyby bylo investiční zlato a investiční stříbro ve skladech uchováváno jako tzv. „Allocated“, tedy na jméno konkrétního vlastníka. V tom případě má investor nejen potvrzení, že v bance má uložené určité množství slitků investičního zlata a investičního stříbra, ale především má i konkrétní čísla zlatých a stříbrných slitků. Můžeme si tuto situaci představit tak, jako by vkladatel měl kromě výpisu také zaregistrovány i čísla konkrétních bankovek.

Většina investorů má naneštěstí uloženo své investiční zlato a investiční stříbro v jiné formě. Jde o tzv. „Unallocated“ účty. Co to znamená? Investor nemá v ruce výpis s konkrétními čísly zlatých a stříbrných slitků, ale obdrží jen potvrzení, že mu banka dluží určité množství zlata a stříbra. To ovšem skrývá obrovské riziko – banka nemá v sejfu dostatek zlata a stříbra pro všechny klienty. Zlaté a stříbrné slitky banka půjčuje, podobně jako peníze z bankovních vkladů na účtech klientů. Co to znamená? Podle analýzy Gold Anti-Trust Action mají banky ve svých sejfech pouhá 3% skutečných zlatých a stříbrných cihel ve srovnání s objemem přijatých vkladů a nároků klientů na vydání fyzických drahých kovů. Pokud by tedy investoři požadovali vydání svého zlata a stříbra, banka by nebyla schopna zlaté slitky a stříbrné slitky promptně opatřit a došlo by k obrovským problémům.

Lidé, využívající „Unallocated“ účty, se domnívají, že i v tomto případě mají prostředky uloženy ve zlatých a stříbrných slitcích, které banky v plné míře drží v trezoru. Nemají. Ve skutečnosti jsou tito investoři pouhými věřiteli banky bez jakéhokoliv zajištění. Nic víc. To potvrzuje i sama The London Bullion Market Association.

V okamžiku, kdy se několik větších investorů rozhodne vyzvednout si zlato a stříbro ve formě slitků, mají ostatní lidé zkrátka smůlu. Když se budou domáhat vydání svého stříbra a zlata, banky jim podle všeho vyplatí jen náhradu v hotovosti. Otázkou je, jak bude náhrady vypočítána, jaká cena zlata a cena stříbra bude použita. Zvláště, když se odvolají na force de jeure.

Pokud se chcete vyhnout těmto reálným rizikům, je nejlepší mít zlato a stříbro ve vlastním držení, případně je mít v „Allocated“ formě. Vše ostatní je příslovečná chůze po laně, a bohužel bez jakékoliv záchranné sítě.

Zpět na články

Nejnovější články


Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

Německo: záporné úroky i pro drobné střadatele

12. 12. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Jsou to dva měsíce, co jsme se věnovali záporným úrokovým sazbám v Evropě. Minulý ... číst dále

Rozesílání Stříbrných účtů

Rozesílání Stříbrných účtů

9. 12. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Na tyto dny se těší všichni investoři do drahých kovů, kteří investují pravidelně s ... číst dále

Sněmovna schválila rozpočet ČR

Sněmovna schválila rozpočet ČR

5. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Tuto středu schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet na příští rok. Rozpočtový deficit je 40 ... číst dále

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

ECB – peníze navíc jen tak na účet?

2. 12. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Agentura Bloomberg oznámila, že Evropská centrální banka zvažuje použití metody zvané „Helicopter money“, volně ... číst dále

Polsko převáží i kupuje zlato

Polsko převáží i kupuje zlato

28. 11. 2019 - Autor: Jan Hájek
Polsko oznámilo, že převezlo 100 tun zlata z Británie domů. Při ceně 1,1 milionu korun ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.