Média & Blog

Zlaté a stříbrné slitky: run na londýnskou burzu

30. 8. 2010 - Autor: Jan Dvořák

Londýnská burza drahých kovů zažila v nedávné době profesionálně odvedený run. Dokonce kvůli tomu na několik dní burza znepřístupnila veřejnosti statistická data o objemech obchodů. To je velice nestandardní krok, který vyvolal mnoho obav. Pohyby zásob zlata a stříbra na COMEXu jsou také mimořádné. Investoři se právem ptají, co to znamená? Je možné, že čas na nákup drahých kovů se opravdu krátí. Investoři proto nakupují a požadují okamžité předání investičního zlata a investičního stříbra. Zlaté slitky a stříbrné cihly jdou v těchto dnech okamžitě „z ruky do ruky“, investoři odmítají skladování investičního zlata a stříbra a požadují jeho vydání.

Tento run by nebyl možný, kdyby bylo investiční zlato a investiční stříbro ve skladech uchováváno jako tzv. „Allocated“, tedy na jméno konkrétního vlastníka. V tom případě má investor nejen potvrzení, že v bance má uložené určité množství slitků investičního zlata a investičního stříbra, ale především má i konkrétní čísla zlatých a stříbrných slitků. Můžeme si tuto situaci představit tak, jako by vkladatel měl kromě výpisu také zaregistrovány i čísla konkrétních bankovek.

Většina investorů má naneštěstí uloženo své investiční zlato a investiční stříbro v jiné formě. Jde o tzv. „Unallocated“ účty. Co to znamená? Investor nemá v ruce výpis s konkrétními čísly zlatých a stříbrných slitků, ale obdrží jen potvrzení, že mu banka dluží určité množství zlata a stříbra. To ovšem skrývá obrovské riziko – banka nemá v sejfu dostatek zlata a stříbra pro všechny klienty. Zlaté a stříbrné slitky banka půjčuje, podobně jako peníze z bankovních vkladů na účtech klientů. Co to znamená? Podle analýzy Gold Anti-Trust Action mají banky ve svých sejfech pouhá 3% skutečných zlatých a stříbrných cihel ve srovnání s objemem přijatých vkladů a nároků klientů na vydání fyzických drahých kovů. Pokud by tedy investoři požadovali vydání svého zlata a stříbra, banka by nebyla schopna zlaté slitky a stříbrné slitky promptně opatřit a došlo by k obrovským problémům.

Lidé, využívající „Unallocated“ účty, se domnívají, že i v tomto případě mají prostředky uloženy ve zlatých a stříbrných slitcích, které banky v plné míře drží v trezoru. Nemají. Ve skutečnosti jsou tito investoři pouhými věřiteli banky bez jakéhokoliv zajištění. Nic víc. To potvrzuje i sama The London Bullion Market Association.

V okamžiku, kdy se několik větších investorů rozhodne vyzvednout si zlato a stříbro ve formě slitků, mají ostatní lidé zkrátka smůlu. Když se budou domáhat vydání svého stříbra a zlata, banky jim podle všeho vyplatí jen náhradu v hotovosti. Otázkou je, jak bude náhrady vypočítána, jaká cena zlata a cena stříbra bude použita. Zvláště, když se odvolají na force de jeure.

Pokud se chcete vyhnout těmto reálným rizikům, je nejlepší mít zlato a stříbro ve vlastním držení, případně je mít v „Allocated“ formě. Vše ostatní je příslovečná chůze po laně, a bohužel bez jakékoliv záchranné sítě.

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech je na mnohaletých maximech

Inflace ve Spojených státech je na mnohaletých maximech

17. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Není to tak dávno, co jsme psali o inflaci. Před týdnem jsme se věnovali ... číst dále

SEC se snaží si posvítit na bitcoin – tohle u zlata dávno nehrozí

SEC se snaží si posvítit na bitcoin – tohle u zlata dávno nehrozí

13. 5. 2021 - Autor: Jan Hájek
Nebudeme se věnovat výnosům ale riziku. Americká komise pro cenné papíry (SEC) v úterý oficiálně ... číst dále

Inflace v České republice poroste

Inflace v České republice poroste

10. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek proběhlo zasedání Bankovní rady České národní banky. Mělo dva zásadní závěry. Prvním ... číst dále

J. Yellen a W. Buffett mají rozdílný pohled na inflaci

J. Yellen a W. Buffett mají rozdílný pohled na inflaci

6. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
O koho jde? J. Yellen je stávající ministryně financí a v letech 2014-2018 byla guvernérkou ... číst dále

Rusko a dolar

Rusko a dolar

3. 5. 2021 - Autor: Jan Hájek
Před dvěma týdny jsme se věnovali plynulému poklesu dolaru v devizových rezervách. Aktuálně činí USD ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE