Média & Blog

Vyplatí se investovat do zlata nebo je na něm bublina?

11. 9. 2011 - Autor: Jiří Jánský

Minulý pátek se Jan Dvořák dostal mezi vybrané osobnosti, které na serveru www.penize.cz v článku Očima expertů měli odpovědět na otázku, zda se vyplatí investovat do zlata. Zde je jeho odpověď:

„To, co vidíme, má do zlaté horečky hodně daleko. Bublina je stav, kdy se cena nějakého aktiva výrazně vzdálí od jeho hodnoty. Nutnou podmínkou je enormní příliv kapitálu. Zlato se sice obchoduje blízko historických maxim, ale příliv nového kapitálu od investorů je mizivý.

Kdyby se podíl zlata v investičních portfoliích vrátil na úroveň roku 1968, znamenalo by to příliv devíti bilionů dolarů, což odpovídá 4,9 miliardy uncí – to je zhruba tolik, kolik bylo dosud vytěženo. Zlato jen dohání ztrátu hodnoty za 40 let. Od roku 1971 (konec směnitelnosti dolaru za zlato) nese reálný výnos dvě procenta ročně. To je ukázka uchování hodnoty v dlouhodobém horizontu, ne bublina.

Takto je nutno k nákupu zlata přistupovat. Opravdová zlatá horečka bude vrcholit, až se lidé zde na Peníze.cz budou v diskusích chlubit, kde ještě sehnali pár gramů zlata. Tato doba je ještě před námi.“

Zpět na články

Nejnovější články


ČNB – úrokové sazby opět beze změny

ČNB – úrokové sazby opět beze změny

11. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na zasedání 7. srpna 2025 rozhodla bankovní rada České národní banky, v souladu s ... číst dále

Dolar v ohrožení: Proč politické kroky v USA nahrávají zlatu a stříbru

Dolar v ohrožení: Proč politické kroky v USA nahrávají zlatu a stříbru

7. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Současné dění ve Spojených státech vysílá investorům po celém světě jasný signál: důvěra v ... číst dále

Poptávka po zlatu roste

Poptávka po zlatu roste

4. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Celková poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí roku 2025 dosáhla 1 249 tun, což ... číst dále

Fed ponechal sazby beze změny

Fed ponechal sazby beze změny

31. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Americký Fed na svém včerejším zasedání rozhodl v souladu s očekáváními většiny analytiků ponechat ... číst dále

ECB ponechala úroky beze změny

ECB ponechala úroky beze změny

28. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Evropská centrální banka (ECB) 24. 7. rozhodla v souladu s očekáváním trhu ponechat klíčové úrokové sazby ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE