US mint nestíhá: poptávka vyskočila o 40 %. Investoři využívají nízké ceny stříb
Americká mincovna vykázala v říjnu letošního roku největší prodeje za posledních 21 měsíců. Říjnové prodeje zlata a stříbra vyskočily o 40 %. Můžeme najít souvislost s klesající cenou futures? Nepochybně ano.
Futures kontrakty na stříbro a zlato zakončily minulý týden několikrát na úrovních, jaké jsme viděli naposledy v roce 2010. Důvodem pro pokles futures na zlato a stříbro je rostoucí dolar, vcelku solidní výsledková sezóna v USA a také rizikový apetit investorů do akcií. Po nedávné korekci na akciových trzích, kdy hlavní indexy poklesly téměř o 10 %, došlo na akciových trzích k výraznému zotavení. Hlavní akciové indexy atakují opět historická maxima.
To vede mnohé investory jako přesvědčení, že akciová rally bude ještě pokračovat . Minimálně do poloviny příštího roku , kdy americký FED patrně zvýší úrokové míry.
Rostoucí ceny akcií a posilující dolar jsou faktory, které snižují hodnotu zlatých a stříbrných futures na amerických burzách. Proč?. To jsme zodpověděli v předchozích článcích a samozřejmě i v předchozím odstavci: Snižování vnímaných rizik na akciových trzích vede ke zvyšování tzv. dlouhých pozic na akciových trzích v dalšího očekávání růstu. To oslabuje drahé kovy.
Oslabení drahých kovů, čili pokles na několikaletá minima, láká k nákupu investičního stříbra ty investory, kteří investují v dlouhodobém horizontu. Velká část těchto investorů očekává, že akciový trh po čase bude korigovat, respektive předpokládají, že aktuální cena akcií je již velmi velmi drahá. Proto k nakupují naopak to, co je aktuálně podhodnoceno: zlato a stříbro .
Důkazem je situace v americké mincovně, kde říjnový prodej stříbných mincí American Silver Eagle vzrostl na 5 790 000 kusů. Ve chvíli, kdy cena stříbra klesla pod psychologických 16 dolarů za unci, vzali investoři americkou mincovnu útokem.
Největší nápor zažila americká mincovna zrovna ve středu ve čtvrtek, kdy ceny drahých kovů otestovaly aktuální dna: ve středu a ve čtvrtek se cena zlata pohybovala kolem 1.140 USD za trojskou unci, cena stříbra se v těchto dnech pohybovala u 15,30 dolaru za trojskou unci.
Masivní nákupy zažily ve středu a ve čtvrtek také další velké mincovny a rafinérie, například Canadian Royal Mint nebo proslulý rafinér Johnson Matthey. V pátek docházelo k pokrytí tzv. krátkých pozic, kdy spekulanti na pokles drahých kovů uzavírali před víkendem některé svoje pozice. Cena zlata v pátek vzrostla o více než 3 %, když přidala cca 40 USD, aby se z 1.130 dolarů za unci zlata vzrostla nad 1.170 USD.
Také investiční stříbro v pátek – poté co otestoval cenu 15 USD za trojskou unci – výrazně posílilo, aby uzavřelo na hodnotě 15,80 USD za trojskou unci.
Nízké nákupní ceny spolehlivě přilákají dlouhodobé investory. Při aktuálních těžebních možnostech těžařských firem a při aktuální produkci mincoven a rafinérií, se kritickou hodnotou u zlata stala cena 1.150 USD. Ve stříbře je podobně kritická hodnota u 16 USD za unci, kde přicházejí velké objednávky na nákupy investičního stříbra. A samozřejmě klesá ochota těžařů dodávat za nízké ceny svoji produkci …
To, jak nízká cena stříbra a zlata koresponduje s rostoucí poptávkou, opět vidíme na údajích z americké mincovny: V prvním listopadovém týdnu mincovna prodalo 32.500 uncí zlatých mincí. Zároveň v prvním listopadovém týdnu US mincovna prodala 1.260.000 Stříbrných orlů.
Nízká spotová cena stříbra způsobuje problémy v plynulosti zásobování fyzickým kovem. US mincovna prostřednictvím svého mluvčího Michaela Whitea sdělila, že v posledních dnech měla fakticky několikrát vyprodáno investiční stříbrné mince. To se ostatně stalo již několikrát v minulosti . Obdobnou situaci zažívá CRM (kanadská mincovna), která kvůli extrémní poptávce opět musela přikročit k omezování objemu dodávek stříbrných mincí dealerům.
Také soukromé rafinérie a mincovny začínají opožďovat své dodávky, neboť nestíhají pokrýt obrovský nárůst poptávky po drahých kovech. To se projevuje i v termínech dodání dealerům a obchodníkům s drahými kovy. Věříme, že se situace opět normalizuje, časový rámec ovšem bude záviset na vývoji ceny na burze a na ochotě těžařů za nízké ceny svoji produkci rafinérům dodávat.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.
Investiční zlato: Zasvěcený pohled do zákulisí trhu.
Novinky: Zlaté slitky Johnson Matthey a stříbrný slitek Sunshine Mint 5 uncí
Osobní blog autora článku
Nejnovější články
Inflace může trvat déle
23. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bývalý guvernér švýcarské centrální banky a současný viceprezident společnosti Blackrock Philipp Hildebrand před pár ... číst dále
Inflace v EU v prosinci 2024
20. 1. 2025 - Autor: Jan Hájek
V prosinci 2024 dosáhla roční míra inflace v eurozóně 2,4 %, což je nárůst oproti 2,2 ... číst dále
Prosinec 2024: Inflace v Česku je menší než očekávaná
16. 1. 2025 - Autor: Jan Hájek
Český statistický úřad v pondělí zveřejnil údaje o prosincové inflaci. Meziroční míra inflace vzrostla ... číst dále
Zisk ČNB za rok 2024
13. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB podle předběžných výsledků za rok 2024 vykázala rekordní zisk necelých 155 miliard korun, což ... číst dále
Česká národní banka loni významně posílila své zlaté rezervy.
9. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle úterních statistik přidala ČNB během roku 2024 do svého portfolia bezmála 20,5 tun ... číst dále
Silverum!