Média & Blog

US mint nestíhá: poptávka vyskočila o 40 %. Investoři využívají nízké ceny stříb

10. 11. 2014 - Autor: Martin Kopáček

Americká mincovna vykázala v říjnu letošního roku největší prodeje za posledních 21 měsíců. Říjnové prodeje zlata a stříbra vyskočily o 40 %. Můžeme najít souvislost s klesající cenou futures? Nepochybně ano.

Futures kontrakty na stříbro a zlato zakončily minulý týden několikrát na úrovních, jaké jsme viděli naposledy v roce 2010. Důvodem pro pokles futures na zlato a stříbro je rostoucí dolar, vcelku solidní výsledková sezóna v USA a také rizikový apetit investorů do akcií. Po nedávné korekci na akciových trzích, kdy hlavní indexy poklesly téměř o 10 %, došlo na akciových trzích k výraznému zotavení. Hlavní akciové indexy atakují opět historická maxima.

To vede mnohé investory jako přesvědčení, že akciová rally bude ještě pokračovat . Minimálně do poloviny příštího roku , kdy americký FED patrně zvýší úrokové míry.

Rostoucí ceny akcií a posilující dolar jsou faktory, které snižují hodnotu zlatých a stříbrných futures na amerických burzách. Proč?. To jsme zodpověděli v předchozích článcích a samozřejmě i v předchozím odstavci: Snižování vnímaných rizik na akciových trzích vede ke zvyšování tzv. dlouhých pozic na akciových trzích v dalšího očekávání růstu. To oslabuje drahé kovy.

Oslabení drahých kovů, čili pokles na několikaletá minima, láká k nákupu investičního stříbra ty investory, kteří investují v dlouhodobém horizontu. Velká část těchto investorů očekává, že akciový trh po čase bude korigovat, respektive předpokládají, že aktuální cena akcií je již velmi velmi drahá. Proto k nakupují naopak to, co je aktuálně podhodnoceno: zlato a stříbro .

Důkazem je situace v americké mincovně, kde říjnový prodej stříbných mincí American Silver Eagle vzrostl na 5 790 000 kusů. Ve chvíli, kdy cena stříbra klesla pod psychologických 16 dolarů za unci, vzali investoři americkou mincovnu útokem.
Největší nápor zažila americká mincovna zrovna ve středu ve čtvrtek, kdy ceny drahých kovů otestovaly aktuální dna: ve středu a ve čtvrtek se cena zlata pohybovala kolem 1.140 USD za trojskou unci, cena stříbra se v těchto dnech pohybovala u 15,30 dolaru za trojskou unci.

Masivní nákupy zažily ve středu a ve čtvrtek také další velké mincovny a rafinérie, například Canadian Royal Mint nebo proslulý rafinér Johnson Matthey. V pátek docházelo k pokrytí tzv. krátkých pozic, kdy spekulanti na pokles drahých kovů uzavírali před víkendem některé svoje pozice. Cena zlata v pátek vzrostla o více než 3 %, když přidala cca 40 USD, aby se z 1.130 dolarů za unci zlata vzrostla nad 1.170 USD.
Také investiční stříbro v pátek – poté co otestoval cenu 15 USD za trojskou unci – výrazně posílilo, aby uzavřelo na hodnotě 15,80 USD za trojskou unci.

Nízké nákupní ceny spolehlivě přilákají dlouhodobé investory. Při aktuálních těžebních možnostech těžařských firem a při aktuální produkci mincoven a rafinérií, se kritickou hodnotou u zlata stala cena 1.150 USD. Ve stříbře je podobně kritická hodnota u 16 USD za unci, kde přicházejí velké objednávky na nákupy investičního stříbra. A samozřejmě klesá ochota těžařů dodávat za nízké ceny svoji produkci
To, jak nízká cena stříbra a zlata koresponduje s rostoucí poptávkou, opět vidíme na údajích z americké mincovny: V prvním listopadovém týdnu mincovna prodalo 32.500 uncí zlatých mincí. Zároveň v prvním listopadovém týdnu US mincovna prodala 1.260.000 Stříbrných orlů.

Nízká spotová cena stříbra způsobuje problémy v plynulosti zásobování fyzickým kovem. US mincovna prostřednictvím svého mluvčího Michaela Whitea sdělila, že v posledních dnech měla fakticky několikrát vyprodáno investiční stříbrné mince. To se ostatně stalo již několikrát v minulosti . Obdobnou situaci zažívá CRM (kanadská mincovna), která kvůli extrémní poptávce opět musela přikročit k omezování objemu dodávek stříbrných mincí dealerům.

Také soukromé rafinérie a mincovny začínají opožďovat své dodávky, neboť nestíhají pokrýt obrovský nárůst poptávky po drahých kovech. To se projevuje i v termínech dodání dealerům a obchodníkům s drahými kovy. Věříme, že se situace opět normalizuje, časový rámec ovšem bude záviset na vývoji ceny na burze a na ochotě těžařů za nízké ceny svoji produkci rafinérům dodávat.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.

Investiční zlato: Zasvěcený pohled do zákulisí trhu.

Novinky: Zlaté slitky Johnson Matthey a stříbrný slitek Sunshine Mint 5 uncí

Osobní blog autora článku

Zpět na články

Nejnovější články


Německá ekonomika může pomoci

Německá ekonomika může pomoci

26. 1. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda zveřejnila zvýšení odhadu HDP pro letošní rok. Z podzimního odhadu ze záporných 0,4 ... číst dále

Saúdská Arábie možná začne prodávat ropu nejen za dolary

Saúdská Arábie možná začne prodávat ropu nejen za dolary

23. 1. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Ministr financí Saúdské Arábie na konferenci v Davosu minulý týden oznámil, že Saúdská Arábie je ... číst dále

Inflace v EU klesla podruhé za sebou

Inflace v EU klesla podruhé za sebou

19. 1. 2023 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna prosincová míra inflace v Evropské unii. Dosáhla 10,4 %  a jedná se ... číst dále

Čína se vrátila k nákupům zlata

Čína se vrátila k nákupům zlata

16. 1. 2023 - Autor: Jiří Jánský
Čínská centrální banka koncem minulého roku po třech letech vrátila k nákupům zlata. V listopadu loňského ... číst dále

Prosincová míra inflace v České republice

Prosincová míra inflace v České republice

12. 1. 2023 - Autor: Jan Hájek
Prosincová míra inflace klesla z listopadových 16,2 % na 15,8 %, průměrná roční inflace dosáhla ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE