Ukrajina a Čína táhnou ceny drahých kovů vzhůru
Ukrajinská krize plní stránky médií každý den. Po prvotních obavách z odstavení dodávek plynu pro Evropu přišlo mírné uklidnění, nikoliv ovšem vyřešení situace na Krymu. Riziko konfliktu – i přes proklamované politické obou stran – stále trvá. Stabilita v regionu stále není v dohledu.
Investoři po propadech trhů zanevřeli na emerging markets, a Rusko – potažmo Ukrajina – nejsou výjimkou. Evropa se obává dopadů na dodávky zemního plynu (a ropy). Finanční trhy, v tento týden bez makroekonomických impulzů, reagují citlivěji na politické události. Po dosažení historického maxima přišlo v posledních dnech na akciových trzích ochlazení nákupního apetitu akciových investorů.
Naopak na zlatě je nákupní apetit velmi silný. Investoři, kteří se stáhli z emerging markets, mají v živé paměti následky politických otřesů na stabilitu trhů. Nestabilní trhy často jdou ruku v ruce s nestabilními měnami rozvíjejících se trhů, jak se následně ukázalo v dominovém efektu odstartovaném v lednu Argentinou . Proto místně měny konvertují ve zvýšené míře do zlata.
Vysoká poptávka po zlatě je nejen u účastníků rusko-ukrajinského konfliktu, ale i v Číně. Čínská makrodata nepotěšila, aktuálně druhá největší ekonomika světa neroste potřebným tempem. Jedním z možných důsledků je devalvace čínské měny vůči americkému dolaru. Tím by Čína mohla zatraktivnit ceny svého zboží na světovém trhu. Znehodnocení měny ovšem znamená znehodnocení úspor – o čemž i Češi vědí své .
Investiční poptávka po zlatě v Asii má přímý vliv na zásoby investičního zlata, následně samozřejmě i na cenu. Aktuální cena zlata v době psaní tohoto článku testovala hranici 1370 dolarů za unci. Svůj vliv na růst ceny zlata mají ovšem i obavy z dalšího vývoje v Japonsku, které setrvale vykazuje balancování na hraně recese. Čtvrtá největší světová ekonomika přistupuje rovněž k devalvaci jenu, čemuž místní investoři čelí právě nákupy zlata.
Investiční stříbro je tradičně taženo průmyslovou poptávkou. Pokud tedy dvě největší asijské ekonomiky – Čína a Japonsko – nevykazují ekonomický růst, průmyslová poptávka neroste. I proto investiční stříbro nepřidává strmé zisky jako je tomu u zlata. Logicky je tedy investiční stříbro vhodnějším kandidátem pro investici, neboť ceny jsou příznivější.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Další znehodnocení koruny. Investiční stříbro a zlato rostou
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční paradox: Špatné zprávy mohou být pro trhy dobré
—
Blog autora tohoto článku
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







