Média & Blog

Trhy ukázaly, jaké slabiny mají nekryté měny

30. 1. 2014 - Autor: Aleš Novotný

Nekrytá měna skrývá značná rizika. Zejména výkyvy kurzů a inflace jsou průvodní rizika současného měnového systému, kdy měna není podložena zlatem ani stříbrem. Potíže odstartovala Argentina, kde i přes nerostné bohatství nezbývá na splátky dluhů . Světové trhy reagovaly propadem, který umocnilo i blížící se rozhodnutí amerického FEDu o dalším směřování měnové politiky v USA. Ve středu večer americká centrální banka podle očekávání ohlásila nové omezení programu výkupu dluhopisů o dalších 10 miliard měsíčně.

Turecká centrální banka ve středu dopoledne razantně zvýšila úrokové sazby, z původních 4,5% na nečekaných 10%. Důvodem k tomuto kroku je inflace turecké liry. Ovšem po krátkodobém vítězství se turecká lira opět vydala na jih a nabrala nové ztráty. Znehodnocení turecké měny pokračuje.

Obdobným procesem prošla měna jedné z nejsilnějších afrických ekonomik, jihoafrický rand. Centrální banka zvýšila mezibankovní úrok z pěti na 5,5 procenta. Rand krátkodobě získal, aby se krátce poté zřítil na pětileté dno. I zde za zvýšením sazby stojí hrozba inflace, což v komuniké potvrdila jihoafrická centrální banka.

Po neúspěšných zákrocích turecké a jihoafrické centrální banky následovaly pády dalších měn. Ruský rubl propadl vůči směnnému koši zahraničních měn na historické dno, na dvouleté minimum se propadl maďarský forint.

Ani Evropa není imunní. Na rizika vysoké inflace evropských měn upozorňují odborníci již delší dobu . Nekryté měny byly, jsou a budou vždy v potenciálním ohrožený velkých směnných výkyvů, respektive úspory v nekrytých měnách budou vždy ohroženy inflačním znehodnocením. V reakci na středeční měnové kolapsy varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová před dopady, které změny úrokových sazeb budou mít na globální ekonomiku i na emerging markets.

Cena zlata a cena stříbra citlivě reagovaly na měnový vývoj na rozvíjejících se trzích. O riziku, které měnám hrozím, vypovídají nákupy zlata centrálními bankami – právě Turecko a Rusko jsou zeměmi, které v loňském roce nakoupily značné objemy zlata do svých rezerv. Jihoafrická republika patří k významným producentům žlutého kovu. Ovšem vzhledem k obrovským objemům virtuálních peněz jsou zásoby zlata centrálních bank nedostatečné, jak názorně ukázal středeční volný pád uvedených měn.
O nákupech zlata a stříbra Čínou jsme již informovali mnohokrát. Lze předpokládat, že čínští investoři velmi dobře vědí, proč drahé kovy nakupují bez ohledu na cenový vývoj .

Investiční zlato ani investiční stříbro se rovněž nevyhne cenovým výkyvům. Ovšem na rozdíl od nekrytých měn nemůže zlato ani stříbro zbankrotovat. To je zásadní důvod, proč zlato a stříbro bude vždy patřit do osobního portfolia rozumného investora.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Solární byznys v Číně a spotřeba stříbra

Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Koruna klesá. Co s tím?

Zpět na články

Nejnovější články


Výroční zpráva ČNB – část 1.

Výroční zpráva ČNB – část 1.

27. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Nedávno jsem slíbil, že se podíváme na výroční zprávu ČNB. Dnes probereme rozvahu za ... číst dále

Fed minutes – kdo si počká, ten se dočká

Fed minutes – kdo si počká, ten se dočká

23. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu zveřejnil americký Fed zápis ze svého posledního zasedání konaného na přelomu dubna ... číst dále

Zajímavá příležitost na drahých kovech?

Zajímavá příležitost na drahých kovech?

20. 5. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Dost možná. Za uplynulý týden spadla cena zlata oproti pondělnímu maximu (které mimochodem bylo ... číst dále

Centrální banky opět přichází na chuť zlatu

Centrální banky opět přichází na chuť zlatu

16. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Centrální banky opět přichází na chuť zlatu a jejich investice do něj jsou na ... číst dále

Trumpův put?

Trumpův put?

13. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Možná ano. Místo „Greenspan put“ se možná začne říkat „Trump put“. Ve čtvrtek i ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.