Média & Blog

Trhy padaly ke dnu – a někdo skupoval stříbro

18. 1. 2016 - Autor: Jan Hájek

Nejhorší leden v historii burzy. Tak hodnotí akcioví komentátoři propady trhů. Hlavní akciový index S+P propadl během 10 dnů o rekordních 8%. Obavy z návratu globální recese v uplynulém týdnu nedokázala zmírnit ani celkem solidní ekonomická data z USA. Padající ropa pro globální ekonomiku nevěstí nic dobrého.

Naopak velmi pozitivní čísla reportuje americká mincovna: Od začátku roku prodala US mint 75.000 zlatých mincí American Gold Eagle a 5.000.000 stříbrných mincí American Silver Eagle. To jsou obrovská čísla. Zatím to vypadá, že se řada investorů zařídila dle příkladu miliardáře George Sorore. Ten, jak jsme psali v minulém článku , podle dostupných informací rozprodává akciové portfolio a v tichosti nakupuje drahé kovy.

Páteční výprodeje na akciových trzích mnohé analytiky překvapily svojí razancí. Hlavní index Dow Jones Industrial Average klesl o téměř 400 bodů a dostal se tak pod hranici 16.000 bodů. Cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, čímž se dostala na nejnižší úroveň od roku 2003. Trh marně hledal oporu a nenašel schopnost propad zastavit a vrátit se alespoň k úrovni předchozího dne.

Nejvlivnější banka v USA, Goldman Sachs, se dohodla s federální vládou na smírném urovnání žaloby o poškození klientů. Goldman Sachs čelila obvinění, že prodejem hypotékami krytých cenných papírů poškodila své klienty. Banka zaplatí pokutu 2,3 miliardy dolarů a poškozeným vyplatí náhrady ve výši 875 milionů dolarů a poskytne úlevy ve výši 1,8 miliardy dolarů. Tím se uzavírá kauza krachu hypotékami krytých cenných papírů, které odstartovaly globální krizi let 2008-2010.

Britská skupina Centrum pro politická studia vyzvala ke zrušení pojištění vkladů v bankách. Skupina poukazuje na to, že běžní občané se již vůbec nestarají, do jaké banky své peníze ukládají – důvodem je právě jistota, že nakonec „budou zachráněni“ státem. Morální hazard vede k nezodpovědnosti, ze které vycházejí banky bez rizika. Chyby bankéřů platí díky státním garancím stát, a tudíž nakonec stejně daňový poplatník.

Drahé kovy, investiční zlato a stříbro, se tváří v tvář těmto hrozbám znovu pro mnohé jeví jako přístav bezpečí. Pokud by propady trhů pokračovaly, hrozí globální recese a pak by ceny drahých kovů mohly rychle růst. Chování miliardáře George Sorose, který bankovní akcie vyprodává a nakupuje drahé kovy, investory znejistilo. Rekordní čísla prodejů americké mincovny to jasně dokladují – někdo v tichosti skupuje stříbro.

Růst cen zlata a stříbra ovšem není automatický. Pokud například americký FED podpoří trhy silným prohlášením, mohou se finanční trhy z propadů opět vzpamatovat. Startérů růstu může být samozřejmě mnoho, například pokud by se zastavil propad ceny ropy.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.

Rusko a Indie skupují zlato. O stříbře se mlčí

Levná stříbrná mince: Vídeňský filharmonik

První nákup zlata a stříbra v roce 2016

Zpět na články

Nejnovější články


Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

17. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden zasedal Fed, k ničemu překvapivému nedošlo. V souladu s očekáváním ponechal (opět jednomyslně) úrokové ... číst dále

Míra inflace v České republice v květnu 2024

Míra inflace v České republice v květnu 2024

13. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V úterý byla zveřejněna míra inflace za květen 2024 v České republice. Meziroční inflace ... číst dále

Evropská centrální banka snížila úroky

Evropská centrální banka snížila úroky

10. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Rada guvernérů ECB minulý týden rozhodla snížit hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. ... číst dále

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

6. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Kanadská centrální banka (Bank of Canada, BoC) snížila svou základní úrokovou sazbu o 25 ... číst dále

Květnová inflace v eurozóně

Květnová inflace v eurozóně

3. 6. 2024 - Autor: Jan Hájek
V květnu se meziroční inflace v zemích eurozóny zvýšila z dubnových 2,4 % na ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE