Švýcaři řekli NE, ceny zlata a stříbra přesto rostly. Proč?
Švýcarská centrální banka rozpoutala před referendem masivní kampaň. Stavěla se – podle očekávání – proti povinnosti stáhnout švýcarské zlato ze zahraničí i proti povinnosti mít v aktivech 20% zlata. Je to pochopitelné. V době, kdy žádná světová měna není krytá zlatem, by Švýcaři byli do značné míry v rukou měnových spekulantů a také v rukou spekulantů se zlatem.
Mnoho investorů předpokládalo, že po švýcarském NE bude následovat propad ceny investičního zlata a stříbra. V pondělí, po otevření světových trhů, otestovaly grafy stříbra a zlata střednědobá minima – aby ihned vystartovaly na sever. Cena zlata překonala 1200 USD za troyskou unci, cena stříbra zakotvila opět nad 16 USD.
Zajímavé zprávy přicházejí z mincovny Spojených států, kde se produkce mincí Silver Eagle blíží rekordním hodnotám. Oproti relativně slabé poptávce retailových investorů stojí zřejmě dobře maskovaný velký investor nebo skupina investorů, kteří v tichosti skupují investiční stříbro.
Naopak u zlatých orlů zdaleka není taková poptávka. Platinové mince stagnují a US mint zvažuje, zda je vůbec do budoucna bude emitovat…
Kam odtéká zlato? Štafetu největšího spotřebitele zlata převzala Indie. A to i přes relativně vysoké clo a administrativní omezení dovozu zlata. Nezapomínejme, že přes Indii podle odhadů prochází také velké množství zlata jako pašerácký tranzit do dalších zemí.
K podivnému vývoji ceny drahých kovů po švýcarském referendu, skupování produkce US mint dobře skrytou investiční skupinou a přesuny zlata přes Indii připočítejme ještě fakta z Evropy. Šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho nepochybně švýcarské NE potěšilo – ostrov měny kryté zlatem v eurozóně by znamenal riziko přesunu hotovosti v případě, že by došlo k dalším devalvacím eura.
Evropská centrální banka stojí před těžkým dilematem. Ekonomika EU stále klesá, letošní růst je odhadován opět níže – na pouhé 0,8%. Evropa je zatížena velkou přeregulovaností a nezaměstnaností. Šéf ECB Draghi se netají plánem spustit kvantitativní uvolňování v americkém stylu, čili ještě více pumpovat peníze do slábnoucí ekonomiky. A také nastartovat inflaci, která by vedla k poklesu eura a snížila tak cenovou hladinu exportu z EU.
Je možné, že aktuálních nízkých cen využívají skupiny velkých investorů. Pravděpodobně jde o zajišťování proti rizikům (ukrajinský konflikt, příprava kvantitativního uvolňování v EU atd.) pro dlouhodobější horizont.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Zdarma pro vás: Investorská kniha a investorský kalendář
Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.
Investiční stříbrné mince se 7% DPH
Investiční zlato: Zasvěcený pohled do zákulisí trhů
Kolik jsme letos vydělali? Od 12 do 53 %
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







