Stříbro u 16 dolarů. Nejnižší cena za celý rok?
Cena stříbra se dostala k 16 dolarům za troyskou unci. Takto levné stříbro bylo za posledních 12 měsíců pouze ve dvou obdobích: v květnu a v prosinci 2016. Levné stříbro láme rekordy – investoři skupují velké objemy mincí a slitků.
Důvodem je předpokládané uklidnění situace po skončení francouzských prezidentských voleb. V době, kdy píšu tento článek, není výsledek známý – odhady favorizují ve druhém kole Macrona. Americké indexy se dostaly opět na rekordní hodnoty. Proč tedy investoři nakupují velké objemy stříbra právě nyní?
Důvodem je obava z výběru zisků na finančních trzích. Růstová vlna akciových trhů trvá od roku 2010, po zvolení Donalda Trumpa je růst trhů prakticky neustálý. Ceny akcií a ostatních aktiv dosáhly rekordů – a proto se mnozí investoři obávají, zda je další růst udržitelný.
O víkendu jsem mluvil s jedním kolegou, burzovním obchodníkem. Upozornil mne, že podle posledních zpráv přibývá tzv. insider prodejů akcií – což znamená, že management mnohých firem (insiders) považuje vlastní firmy za nadhodnocené. Prodejem vlastních akcií realizují zisky, a vyčkávají na pokles … aby po poklesu tytéž akcie nakoupili zpět.
Drahé kovy, jak jsme psali mnohokrát, plni funkci uchovatele hodnoty. Protože aktiva na finančních trzích jsou drahá (zjevně i podle insiders), hledají investoři přístav bezpečí. A tím mohou být právě drahé kovy, čili zlato a stříbro.
Na ropě jsme byli svědky poklesu ceny. Důvodem je nadprodukce ropy a očekávání zklidnění situace v Sýrii – tedy nečekají se nějaké dalekosáhlé mezinárodní spory a intervence, které by mohly dodávky ropy zkomplikovat. Klesající ropa sebou často táhne také drahé kovy. Všimněte si té provázanosti …
Jak jsem zmínil v úvodu článku, cenu stříbra kolem (nebo těsně pod) 16 dolary jsme dlouho neviděli. Naposledy za 12 měsíců v období květen-červen 2016 a pak v prosinci loňského roku. Když cena stříbra klesne k 16 dolarům, aktivují se nové nákupní příkazy investorů.
Poptávku jsme, jak už bylo uvedeno minulý týden, pocítili zejména v stříbrných mincích Maple Leaf. Tyto mince jsou levné, přitom vysoce ryzí a vysoce likvidní. Zajímavý byl pátek a víkend, kdy se objevily naráz velké objednávky u stříbrných slitků RCM, které jsou rovněž z kanadské produkce.
Na závěr si vás dovolím pozvat na velmi zajímavou akci : Trading summit 2017. Je to setkání investorů, burzovních obchodníků a zájemců o trading. Pro investování do drahých kovů je třeba chápat burzovní souvislosti – prostě vidět „do hry“ a chápat, co se proč děje. Lze tak nejen určovat dobré nákupní ceny drahých kovů (to je celkem jednoduchá rutinní činnost), ale umět na těchto znalostech dobře profitovat. Podrobnosti a přihlášku najdete zde. Těším se, že se na Trading summitu osobně potkáme.
Zpět na článkyNejnovější články

Zlatá mince Australian Kangaroo 1 000 kg nově v nabídce!
1. 4. 2025 - Autor: Martin Tomek
Vážení klienti, máme pro vás naprosto ohromující zprávu! Náš numismatický sortiment se rozrostl o ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se nevídaně stabilizoval
30. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po šesti měsících se vracíme k vývoji poměru cen zlata a stříbra. Toto je vývoj ... číst dále

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny
27. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada České národní banky se na svém včerejším zasedání rozhodla zachovat úrokové sazby ... číst dále

Aleš Michl získal ocenění pro nejlepšího guvernéra světa. Ocenili i nákup zlata.
24. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Aleš Michl, guvernér České národní banky (ČNB), získal prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra ... číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny
20. 3. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Fed na svém včerejším zasedání rozhodl v souladu s očekáváním o zachování úroků na ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







