Španělsko padá, Řecko pod hladinou, EU však natírá zábradlí
Že bankovní krize putuje od Olympu celou Evropou, není žádnou novinkou. Řecko nově obrželo od Moody´s rating Ba1, o čtyři stupně horší, čímž se propadlo do spekulativní kategorie. Krušné chvíle nyní zažívají obyvatelé Španělska. Agentura Fitch Ratings snížila rating na stupeň AA-plus. Španělsko si bude půjčovat podstatně dráže, než bylo dosud zvyklé. V červenci musí země splácet více jak 16 miliard eur dluhů. Ukazuje se, že oblíbené vytloukání klínu klínem, tedy nahrazování jednoho dluhu dluhem novým, tentokrát vyjde velmi draho. V pomyslné finanční corridě řádí řecký matador – euru dochází opět dech.
První černou labutí se stala spořitelna CajaSur, kterou musela urychleně převzít centrální banka. Mnohé menší banky a spořitelny ale mají velký problém s likviditou, občané v obavách urychleně vybírají své vklady a skupují investiční kovy. Nervozita roste, naopak k bodu mrazu klesá ochota bank ke komerčním půjčkám i k mezibankovním půjčkám.
Parlament narychlo schválil úsporný plán, který má ušetřit 15 miliard eur. Bohužel, plánovaný deficit by se tak pouze snížil z 11 procent na 9. Dluh tedy nadále poroste.
Španělé ujišťují, že nebudou požadovat pomoc v takovém rozsahu jako Řecko. EU rovněž popírá spekulace odborného tisku, že jsou již připravené krizové plány pro pomoc španělským bankám. Osud evropské měny a reálné ekonomiky je ve světle událostí ve Španělsku nadále nejistý.
Evropská komise tváří v tvář problémům, které způsobili sami politikové, opět předvedla zásadní nepochopení fungování trhu. Místo tvrdého trestání politiků, kteří prohospodařili veřejné prostředky a falšovali ekonomické údaje, EU zvolila cestu poručíme větru, dešti formou vymýšlení dalších zásahů do finančních trhů. EU hodlá omezit možnosti shortování, čili spekulace na pokles, u bankovních akcií a u státních dluhopisů. Legislativní návrh má být vypracován do konce září letošního roku.S jistou dávkou černého humoru tento postup připomíná natírání fungujícího zábradlí na potápějícím se Titanicu.
Je s podivem, že místo tvrdého postihu viníků je energie vynakládána na nesmyslný exces. Bruselu by prospělo spíše hluboké zamyšlení nad systémem současných peněz, nad splácení jedné emise dluhopisu novými emisemi i nad vytvářením neexistujících peněz bankami. Pak by se Titanic plný potištěnéné papíru, kterým euro je, potápěl alespoň pomaleji…
Zpět na článkyNejnovější články

Zápis z jednání bankovní rady
10. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera byl vydán zápis z červnového zasedání bankovní rady ČNB, kde byly úrokové sazby ponechány ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se vrátil na stabilní úroveň
7. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po klidném prvním čtvrtletí letošního roku došlo 2. dubna ke skokovému zvýšení tohoto poměru. ... číst dále

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny
26. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání se bankovní rada ČNB jednomyslně shodla na tom, že úrokové ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







