Média & Blog

Španělsko padá, Řecko pod hladinou, EU však natírá zábradlí

14. 6. 2010 - Autor: Martin Kopáček

Že bankovní krize putuje od Olympu celou Evropou, není žádnou novinkou. Řecko nově obrželo od Moody´s rating Ba1, o čtyři stupně horší, čímž se propadlo do spekulativní kategorie. Krušné chvíle nyní zažívají obyvatelé Španělska. Agentura Fitch Ratings snížila rating na stupeň AA-plus. Španělsko si bude půjčovat podstatně dráže, než bylo dosud zvyklé. V červenci musí země splácet více jak 16 miliard eur dluhů. Ukazuje se, že oblíbené vytloukání klínu klínem, tedy nahrazování jednoho dluhu dluhem novým, tentokrát vyjde velmi draho. V pomyslné finanční corridě řádí „řecký matador“ – euru dochází opět dech.

První černou labutí se stala spořitelna CajaSur, kterou musela urychleně převzít centrální banka. Mnohé menší banky a spořitelny ale mají velký problém s likviditou, občané v obavách urychleně vybírají své vklady a skupují investiční kovy. Nervozita roste, naopak k bodu mrazu klesá ochota bank ke komerčním půjčkám i k mezibankovním půjčkám.
Parlament narychlo schválil úsporný plán, který má ušetřit 15 miliard eur. Bohužel, plánovaný deficit by se tak pouze snížil z 11 procent na 9. Dluh tedy nadále poroste.
Španělé ujišťují, že nebudou požadovat pomoc v takovém rozsahu jako Řecko. EU rovněž popírá spekulace odborného tisku, že jsou již připravené krizové plány pro pomoc španělským bankám. Osud evropské měny a reálné ekonomiky je ve světle událostí ve Španělsku nadále nejistý.

Evropská komise tváří v tvář problémům, které způsobili sami politikové, opět předvedla zásadní nepochopení fungování trhu. Místo tvrdého trestání politiků, kteří prohospodařili veřejné prostředky a falšovali ekonomické údaje, EU zvolila cestu „poručíme větru, dešti“ formou vymýšlení dalších zásahů do finančních trhů. EU hodlá omezit možnosti shortování, čili spekulace na pokles, u bankovních akcií a u státních dluhopisů. Legislativní návrh má být vypracován do konce září letošního roku.S jistou dávkou černého humoru tento postup připomíná natírání fungujícího zábradlí na potápějícím se Titanicu.

Je s podivem, že místo tvrdého postihu viníků je energie vynakládána na nesmyslný exces. Bruselu by prospělo spíše hluboké zamyšlení nad systémem současných peněz, nad splácení jedné emise dluhopisu novými emisemi i nad vytvářením neexistujících peněz bankami. Pak by se Titanic plný potištěnéné papíru, kterým euro je, potápěl alespoň pomaleji…

Zpět na články

Nejnovější články


Aleš Michl a kurz české koruny

Aleš Michl a kurz české koruny

16. 5. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu byl A. Michl jmenován guvernérem ČNB. Reakce trhu byla téměř okamžitá – ... číst dále

Inflace roste a A. Michl byl jmenován guvernérem ČNB

Inflace roste a A. Michl byl jmenován guvernérem ČNB

12. 5. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Dubnová inflace ve výši 14,2 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

ČNB zvyšuje úrokové sazby

ČNB zvyšuje úrokové sazby

9. 5. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme se věnovali zvýšení úrokových sazeb Fedem a slíbili, že se budeme ... číst dále

Fed zvyšuje úrokové sazby

Fed zvyšuje úrokové sazby

5. 5. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Fed včera podle všech očekávání zvýšil úrokové sazby o 0,50 %, hlasování bylo jednomyslné. ... číst dále

Německá inflace je na maximu od roku 1981. Nebo dokonce 1952?

Německá inflace je na maximu od roku 1981. Nebo dokonce 1952?

2. 5. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflaci je od léta loňského roku věnována mimořádná pozornost, samozřejmě i z našeho pohledu. Nejvíce ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE