Řecko na hraně bankrotu, euro v krizi
Řecké drama graduje a potíže řecké ekonomiky otřásají celou eurozónou. Investoři v obavách prodávají akciová portfolia a vyhledávají přístavy bezpečí. Státní dluhopisy již dávno nejsou zárukou dobré investice, o ničím nepodložených měnách ani nemluvě.
Cena zlata proto již několikrát atakovala hranici 1900 dolarů za troyskou unci, investiční stříbro se stále drží nad hodnotou čtyřiceti dolarů za unci. Investiční příležitost je proto nyní spíše ve stříbře než ve zlatě. Stříbrné mince a především stříbrné slitky jsou totiž stále o cca 15% níže vzhledem k historickým maximům ceny stříbra, zatímco cena zlata stále pokouší nové rekordy. Zájem investorů se tak soustřeďuje především na
stříbrné slitky, které mají vysokou likviditu
. Co táhne cenu zlata a cenu stříbra nyní vzhůru?
Řecko je nyní kritickou rozbuškou, velké obavy ale vzbuzuje celkový vývoj eurozóny. Německo, dosavadní hlavní sponzor zadluženého Řecka, s nelibostí sleduje neplnění podmínek dosavadních půjček. Německá kancléřka Andrea Merkelová po volebním výprasku ztrácí v Bundestagu půdu pod nohama a její rezolutní odmítání možného odchodu Řecka z eurozóny je minulostí. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připustil, že by další pomoc Řecku mohla být zastavena. Hození Řecka přes palubu navrhují Nizozemci a také skandinávské státy.
Řecko neplní podmínky pro další půjčky a je na pokraji bankrotu. Řecká ekonomika je v recesi, ve společnosti to vře. Řecký premiér i ministr financí jsou zjevně pod velkým psychickým tlakem a zvažují možnost referenda o odchodu Řecka z eurozóny. To je naprostý obrat od dosavadní oficiální rétoriky, která odchod z eurozóny dosud jednoznačně odmítala. Inspektoři EU, MMF a ECB konstatovali kromě razantního propadu řeckého HDP také pomalé zavádění úsporných opatření a nízkou daňovou výtěžnost.
Odchod Řecka z eurozóny by pro tuto zemi znamenal bankrot, se všemi myslitelnými důsledky. Řecká drachma by nepochybně nepatřila k vyhledávaným měnám, spíše by se jednalo o měnu až příliš rychle inflující. Ztráty by pocítila celá eurozóna.
Otázkou je, zda euro bude nadále věrohodnou měnou. Nezapomínejme, že Řecko je pouhým vrcholem ledovce. Podaří se Itálii, Španělsku, Portugalsku či Irsku zvládnou obří dluhy a nastartovat ekonomiku? To bohužel nikdo neví.
Současná situace opravdu není růžová. Opět se jasně ukazuje, proč rozumný investor část svého majetku ukládá do drahých kovů, aby si tak pojistil svá aktiva proti případnému krachu měny nebo státu. Graf ceny zlata a ještě lépe graf ceny stříbra jsou toho jasným důkazem. Nicméně opět platí, že největší peníze se vydělávají právě v dobách krachů trhů, kupříkladu
vhodně postavenými opčními strategiemi
. Investor, který drží drahé kovy a umí využít příležitosti, právě v dnešní krizové době vydělává.
Nejnovější články

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







