Média & Blog

Proč jsou aktuální ceny nabízeného zboží tak vysoké?

17. 3. 2020 - Autor: Jan Rohrbacher

Vážení zákazníci,

 

v posledních dnech od Vás dostáváme celou řadu dotazů ohledně zvýšených cen námi prodávaného zboží. Ptáte se, jak je možné, že prodáváme za tak vysoké ceny, když cena zlata či stříbra na burze klesá. Otázka je to veskrze logická, nicméně je třeba si uvědomit, že mezi burzovně obchodovanými drahými kovy (ve formě futures, opcí, apod.) a fyzickými drahými kovy (ve formě mincí, slitků, cihel apod., se kterými obchoduje naše společnost), existuje celá řada rozdílů – mimo jiné právě v jejich ocenění.

 

Jistě, v klidných dobách spolu cena burzovních a fyzických kovů velmi významně koreluje, konec konců cena mincí či slitků se odvíjí od tzv. spotové ceny na burze (cenový údaj je zobrazen též v záhlaví našeho webu).
Nicméně ve volatilních a nejistých dobách se pomyslné nůžky mezi oběma cenami velmi významně rozevírají – zatímco cena „elektronického“ kovu typicky klesá, cena fyzického kovu naopak výrazně roste.

 

Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že investoři dávají před spekulací na burze (s virtuálním kovem) přednost kovu fyzickému, který se tak stává velmi žádaným artiklem a jeho cena raketově roste. Mincovny prudce zvyšují ražební prémia (zjednodušeně řečeno svou přirážku nad onu spotovou cenu), avšak i přes zvýšené ceny stále nestíhají uspokojit poptávku. Toho jsme svědky i nyní. Kupříkladu australská mincovna Perth Mint nyní razí cca 50-60 tis. 1oz stříbrných mincí Kangaroo denně, nicméně ani tak se jí tím nedaří pokrýt enormně zvýšenou poptávku.

 

Poslední vývoj ceny drahých kovů nám začíná připomínat situaci z konce roku 2008. Totiž – i v té době došlo na burze k poklesu ceny zlata i stříbra. Drahé kovy (burzovní) tedy při samotném vrcholu finanční krize – tedy koncem roku  2008 – nerostly, jak by se laik mohl domnívat (viz graf níže, v červeném obdélníku vyznačen vývoj ceny koncem roku 2008).
V té době se zkrátka jednalo o krizi důvěry v celý finanční systém jako takový a investoři jednoduše preferovali jistotu ve formě fyzického kovu před „virtuálním“ kovem na burze. Cena burzovního a fyzického kovu byla tedy výrazně odlišná a velmi živě si vzpomínám, že stříbrné mince jako Eagle či Maple byly koncem roku 2008 prakticky nesehnatelné (případně jen velmi obtížně získatelné v omezeném množství za cca dvojnásobnou cenu oproti spotové ceně).

 

Ve finále se cena fyzických drahých kovů po eskalaci krize opět sblížila s cenou burzovní, ražební prémia se vrátila do normálu a v roce 2009 a následujících 2 letech došlo k nárůstu ceny kovu – zejména vlivem snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank po celém světě a masivního „tištění peněz“ (známé pod pojmem „kvantitativní uvolňování“, tedy QE). Investoři se jednoduše obávali potenciálních inflačních tlaků a ceny drahých kovů – jakožto protiinflačního aktiva – prudce vyskočily.

 

Pro srovnání – Fed (americká centrální banka) včera snížil neplánovaně úrokové sazby na nulu a oznámil další vlnu QE. Přirovnání s vývojem z let 2008-9 je tak více než na místě.

Máte-li zájem dozvědět se o rozdílu mezi cenou burzovního a fyzického kovu více, doporučuji shlédnout mé video níže.

 

 

Mimo jiné zde právě popisuji onu  situaci z roku 2008 (cca od času 15:00). Pozn.: Ostatní videa ze série o drahých kovech jsou k dispozici po bezplatné registraci na portálu trhy.cz.

Stávající situace a extrémní ceny fyzických drahých kovů nás vůbec netěší. Bohužel jsme nuceni přenášet extrémní ražební prémia mincoven + skokově zvýšené ceny dopravného do cen námi nabízeného zboží. Nicméně pevně věříme, že situace se postupně uklidní, ražební prémia se vrátí do svého normálu a cena fyzického a burzovního kovu se tak opět sblíží na svou standardní úroveň.

 

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

8. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala od minulého týdne výrazný nárůst, což odráží býčí trend na trhu ... číst dále

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

4. 4. 2024 - Autor: Jan Hájek
Meziroční míra inflace v eurozóně se z únorových 2,6 % snížila na březnových 2,4 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE