Problémy státního dluhu USA s drahými kovy nepohnuly
USA se opět dostaly k dluhovému stropu. Protože je americký dolar stále světovou platební i rezervní měnou, očekávají finanční trhy vždy výsledek jednání s napětím. Obamovi demokraté chtějí dosáhnout rychlého zvýšení dluhového stropu, zatímco opoziční republikáni podmiňují souhlas omezením státních výdajů. V centru boje je vlajková loď prezidenta Obamy, program zdravotního zabezpečení Medicare. Republikáni jej považují za neúnosný, naopak demokraté v prosazení současné podoby Medicare vidí základní bod svého volebního programu.
Spojené státy mají před sebou dva důležité termíny. Nejpozději do 1. října musejí američtí zákonodárci politici schválit zákon o financování státních agentur. Do 17. října je zapotřebí zvýšit dluhový strop.
Co by se stalo, kdyby se američtí zákonodárci na zvýšení dluhové stropu neshodli? Jednoduše řečeno by si USA neměly možnost nadále půjčovat. Do problémů by se na začátku měsíce dostaly vládní agentury, což by postihlo stovky tisíc osob. A pokud by potíže se schválením dluhového stropu přetrvávaly, pak by se situace vyostřila. Představa, že by ze dne na den zůstala bez mzdy například americká armáda anebo další bezpečnostní složky, je nepříjemná i pro zavilé odpůrce zvyšování státního dluhu. Proto se důsledků nárazu na úvěrový strop obávají svorně republikáni i demokraté.
Výše dluhového stropu se již měnila mnohokrát, nicméně uvedená rizika jsou vždy přítomná. Boje republikánů a demokratů zpravidla trvají až do situace, kdy je doslova za minutu dvanáct. Pokud se ale podíváme na průběh vývoje trhů v minulém týdnu, kdy pomyslné hodiny začaly odtikávat rychleji, nevidíme nic děsivého. Trhy pozvolna klesaly tempem, které je nesrovnatelně pozvolnější než bylo například propad po znovuzvolení prezidenta Obamy nebo po zvýšení úrokových sazeb u italských a španělských dluhopisů.
Dobrým pomocníkem k posouzení situace na trzích je index VIX, čili takzvaný indikátor strachu. Princip VIXu a jeho použití vysvětluji podrobněji při tradingových konzultacích. Ve stručnosti je princip takový, že index VIX roste, když trhy klesají. Čím razantnější je pokles trhů, tím rychleji stoupá index VIX. Odtud tedy označení Index strachu. Pro úplnost dodávám, že poslední zářijový týden na burze zpravidla patří mezi medvědí – je to týden, kdy převládá spíše pokles.
Tento článek píšu po páteční obchodní seanci. Index VIX se v pátek držel spíše v prostředním pásmu střednědobého průměru. V napjaté situaci přelomu roku 2012 a 2013, kdy se rovněž řešil dluhový strop, byla hodnota indexu VIX nad 23. Dnešní VIX je na hodnotě 16. Indikátor VIX tedy těsně před termínem, kdy vyprší možnost financovat vládní agentury, nenaznačuje velké obavy obchodníků. Na přelomu roku to bylo horší. Uvidíme, kde bude VIX v době před 17.říjnem, kdy se bude řešit dluhový strop.
Drahé kovy se v pátek vydaly výše. Cena zlata se pohybovala kolem 1335 dolarů za unci zlata, zatímco cena stříbra se pohybovala pod 22 dolary. Ani grafy ceny drahých kovů tedy neukazují paniku. Pokud by panovaly velké obavy z amerického státního dluhu, pak by byl patrný rychlý růst ceny zlata i růst ceny stříbra.
Křišťálovou kouli nemám, ale co plyne z uvedených faktů? Ukazuje se, že nákupní ceny investičního zlata a investičního stříbra jsou příznivé. Ceny drahých kovů se neženou do závratných výšek, jako tomu bylo v letech hypoteční a dluhové krize v USA a následně v EU. Velké investice do zlata a stříbra nadále realizuje Čína a Indie . Nepochybně si tyto asijské země berou k srdci také varování před snížením ratingu, které některé agentury vyslaly směrem k Japonsku. V situaci, kdy zlato nechce klesat pod 1300 dolarů a stříbro pod 20 dolarů, není na škodu přikoupit do dlouhodobého investičního portfolia drahých kovů.
Kde se dá nyní vydělat? Aktuální situaci využíváme s absolventy tradingových konzultací k zobchodování na burze. Pokles trhů při nízkém růstu indexu VIX umožňuje vstupy opčních obchodů, kde budeme těžit z postupného uklidnění trhů po vyřešení dluhových problémů USA. Samozřejmě je tu riziko, že trhy projdou turbulentními okamžiky, jako tomu bylo na přelomu roku. Proto máme předem připraveny rolovací strategie pro put opce, respektive výpisy krátkodobých call opcí. Přeji všem absolventům, aby následující týdny opět přinesly příjemné zisky na obchodní účty.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Po zasedání FEDu zlato rostlo, Boullard je poslal zpět k 1300
Stříbrné investiční mince se 7% DPH. Nyní bez poplatku!
Kam se poděly americké dluhy? Bude cena zlata na 800 dolarech?
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
FED a ceny drahých kovů: Proč neklesá objem prodeje?
Nejnovější články

Červenec: inflace se zpomalila na 2,7 %
14. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Český statistický úřad minulý pátek zveřejnil údaje o inflaci za červenec 2025. Výsledek přesně ... číst dále

ČNB – úrokové sazby opět beze změny
11. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Na zasedání 7. srpna 2025 rozhodla bankovní rada České národní banky, v souladu s ... číst dále

Dolar v ohrožení: Proč politické kroky v USA nahrávají zlatu a stříbru
7. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Současné dění ve Spojených státech vysílá investorům po celém světě jasný signál: důvěra v ... číst dále

Poptávka po zlatu roste
4. 8. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Celková poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí roku 2025 dosáhla 1 249 tun, což ... číst dále

Fed ponechal sazby beze změny
31. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Americký Fed na svém včerejším zasedání rozhodl v souladu s očekáváními většiny analytiků ponechat ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







