Přijde další vlna znehodnocení úspor?
Úspory v českých korunách by mohly opět ztrácet na hodnotě – tentokrát v poměru s americkým dolarem a se zbožím a s komoditami, které se za dolar na světových trzích obchodují. Centrální banka USA, čili FED, vysílá opatrné signály o záměru poprvé od globální ekonomické krize začít zvyšovat úrokové sazby. Americký dolar roste, zatímco euro a koruna k dolaru ztrácejí.
Investoři se od konce minulého roku postupně připravují na situaci, kdy americký FED začne patrně zvyšovat základní úrokové míry. Z rekordních minim, na kterých je od krizových let 2008-2010, by se úrokové sazby mohly zvyšovat již na červnovém zasedání. Cena dolaru a poptávka po amerických dluhopisech proto rostou.
Evropská centrální banka včera potvrdila, že bude nadále úrokové míry udržovat na minimu . Evropské dluhopisy proto již mají v některých případech – například u německých dluhopisů – dokonce záporné sazby. Investoři, zejména velké fondy a pojišťovny, by mohly začít ještě více poptávat americké dluhopisy.
Dolar v důsledku těchto skutečností vůči euro dlouhodobě posiluje. A to se odráží na poklesu kupní ceny české koruny. Příklad? Ačkoliv ceny ropy klesaly o desítky procent, na tuzemských benzínových pumpách jsme nijak razantní cenové poklesy nepozorovali. Důvodem je právě drahý dolar, za který se ropa na světových burzách obchoduje.
Pokud tedy USA přikročí ke zvýšení úrokových sazeb, může euro i česká koruna nadále ztráce kupní sílu. Znehodnocení úspor bude opět na pořadu dne, navzdory oficiálním tvrzení o nízké inflaci. Pokud porovnáme růst cen spotřebního zboží, je odpověď jasná – česká koruna trvale ztrácí hodnotu.
Akciové trhy jsou nadopovány penězi centrálních bank. USA v létě možná přikročí k postupnému stahování peněz z trhů. Jak zareagují trhy, je otázkou. Evropská centrální banka se zatím nijak valně nevypořádala ani s chabým růstem průmyslu, ani s vysokou nezaměstnaností v Evropě. Šéf ECB Mario Draghi udržováním nízkých sazeb a skupováním dluhopisů v EU naopak do evropských finančních trhů peníze pumpuje.
Divergentní postup mezi centrální bankou USA a Evropskou centrální bankou může proto vést nejen k znehodnocování úspor v českých korunách, ale také k turbulencím na finančních trzích. K rizikům patří také vývoj na Ukrajině a trvalá neochota Řeků dodržovat programy záchrany tamější ekonomiky. Poslední data z Číny ukazují na slábnutí tempa růstu, ovšem ani tempo růstu v USA není zcela optimistické . Léto tedy může být z finančního hlediska velmi, velmi rušné.
Investiční drahé kovy, zlato a stříbro, v době růstu skýtají naopak zajímavé nákupní příležitosti. Růst akciových trhů znamenal pro drahé kovy důvod k poklesu ceny. Stříbrné mince anebo zlaté slitky jsou nyní na střednědobých minimech. Při zdražení amerického dolaru, respektive při poklesu ceny eura a koruny, může právě zlato a stříbro poskytnout potřebný přístav bezpečí. Další vlna znehodnocení úspor může být před námi až nebezpečně blízko.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční zlato: Jaké jsou vyhlídky?
Zlato a stříbro podražilo. Růst trhů po FOMC
Proč a jak investovat do zlata a stříbra? Otázky a odpovědi.
Investiční stříbrné mince se 7% DPH
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







