Média & Blog

Přes 14 milionů mincí prodáno! Raketový nárůst v US mincovně

4. 4. 2016 - Autor: Martin Kopáček

Americká mincovna reportovala rekordní čísla za první kvartál letošního roku. Od ledna do března prodala mincovna 14,5 milionu stříbrných investičních mincí Silver Eagle . Obrovský zájem o tyto mince trval i přes fakt, že donedávna byla cena mincí poměrně vysoká. Investoři se zjevně zajišťují proti rostoucím rizikům.

Každý investor samozřejmě dobře ví, že cenu stříbra neurčuje poptávka po fyzickém kovu. Naopak cena stříbrných mincí, stříbrných slitků a stříbrných investičních cihel je určena cenou burzovních futures kontraktů na drahé kovy. A právě na burze, jak jsme opakovaně informovali , vytvořil jasný tlak na pokles ceny stříbra i zlata. Report COT ukázal, že burzovní obchodníci sázejí na pokles ceny drahých kovů.

I v situaci, kdy ceny zlata a stříbra rostly, americká mincovna prodávala rekordní objemy stříbra. A nyní, když cena stříbra podle očekávání COT poklesla, nastoupili kupující. Také v České republice a na Slovensku registrujeme velký nárůst objednávek stříbrných mincí. Vedou stříbrné mince Silver Eagle , následované stříbrnými mincemi Maple Leaf . S odstupem se kvalifikují také velmi levné stříbrné mince Wiener Philharmoniker .

Projev šéfky FEDu Janet Yellen minulý týden zastavil pokles ceny zlata a stříbra – ovšem pouze na krátkou dobu. Do vedení se dostaly opět peníze burzovních hráčů, kteří stlačovali ceny zlata a stříbra stále níže. V pátek cena stříbra – byť na krátko – prolomila hranici 15 dolarů. Také cena zlata se přiblížila psychologické hranici 1200 dolarů za troyskou unci.

Zlato a stříbro je tedy z hlediska uplynulého kvartálu velmi levné. Ještě nedávno bylo zlato u 1280 dolarů a stříbro bylo vysoko nad 16 dolary za unci . Navíc oslabil také americký dolar, z čehož těží čeští investoři, kteří kupují v korunách – a samozřejmě také slovenští investoři, kteří nakupují v eurech.

Již v průběhu minulého týdne raketově narostly objednávky tuzemských investorů, což koresponduje s celosvětovým trendem. Investoři využívají cenového poklesu drahých kovů k nákupům, přičemž těží z oslabení dolaru. Doufejme, že mincovny budou raketový nárůst objednávek stíhat pokrýt a že dodávky stříbra budou plynulé.

Stříbrné mince i investiční stříbrné slitky jsou zatím dostupné v potřebných objemech. Pokud by mincovny nestíhaly pokrývat poptávku, dojde ke zvýšení ceny stříbrných mincí a slitků – mincovny jednostranně zvyšují v takových chvílích tzv. Ražební prémium, čili ceny svých výrobků bez ohledu na aktuální cenu stříbra.

Dalším faktorem, proč by stříbra mohl být nedostatek, je neochota těžařů dodávat za nízké ceny stříbro rafinériím. I to by mohlo – v případě dalšího poklesu cen a růstu objednávek mincí a slitků – vést ke zdražení mincí a slitků a také k prodloužení dodacích dob.

Aktuálně jsou zatím dodávky z mincoven a rafinérií plynulé. Je ovšem možné, že při současných nízkých cenách začnou stříbro skupovat opět investoři z Číny, což by způsobilo nedostatek stříbra na trhu. Pokud by mincovny opět zavedly příděly stříbrných mincí, budeme informovat.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme portfolio drahých kovů, 1.část

Zlato a stříbro: Rizikem může být Británie

Varování: Bohatí přelévají majetek do drahých kovů

Zlato a stříbro kleslo. Nastupují kupující

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace v Německu se zvýšila

Inflace v Německu se zvýšila

30. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Německá ekonomika, největší v Evropě a důležitá pro české firmy, prochází komplikovaným obdobím. Vláda ... číst dále

Poměr ceny zlata a stříbra

Poměr ceny zlata a stříbra

27. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Předminulý pátek cena stříbra prolétla hranicí 30 dolarů za unci, aniž by se zastavila ... číst dále

Fed je stále jestřáb

Fed je stále jestřáb

23. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Zápis z jednání Fedu na přelomu dubna a května odhalil ochotu několika členů dále ... číst dále

Stříbro prolétlo hranicí 30 dolarů za unci

Stříbro prolétlo hranicí 30 dolarů za unci

20. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena stříbra v pátek vzrostla o více než 2 dolary za unci, v rámci toho ... číst dále

Inflace v České republice se zvýšila

Inflace v České republice se zvýšila

16. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V pondělí byla zveřejněna dubnová inflace v České republice. Meziroční míra inflace se zvýšila ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE