Před námi FOMC, také u zlata a stříbra může být volatilita
Americký dolar je vnímán jako světové platidlo. Řečeno s Járou Cimrmanem: Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory – ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Globální finanční a akciové trhy zkrátka vnímají americký dolar jako světovou měnu, jako referenční měnu a jako tzv. rezervní měnu. USA jsou zároveň ekonomickou velmocí, byť na paty začíná dýchat Čína.
Proto je případná změna úrokových sazeb vždy provázena velkými očekáváními a obavami po celém světě. Připomeňme, že od roku 2009 je úroková míra na americkém dolaru téměř na nule. Jde o důsledek globální krize z let 2008-2011, jejíž důsledky pociťujeme dodnes. Nulové úroky ovšem nelze držet do nekonečna.
Americká centrální banka (FED) stojí před dilematem: Kdy začít se zvyšováním úrokových sazeb? Nepodrazí vyšší úroky nohy reálné ekonomice? Neudusí vyšší úroky ekonomický růst? Nezpůsobí nové celosvětové otřesy napříč trhy? Šéfka amerického FEDu Janet Yellen nese dědictví nízkých úroků a nepříjemné povinnosti rozhodnout o zvýšení po svém předchůdci Benu Bernankem.
Investiční zlato a investiční stříbro roste v době, kdy jsou úroky nízko a kdy na globálních trzích panují obavy a strach. Vzpomeňme na roky 2008 až 2011. Tehdy se globální trhy hroutily a ceny zlata a stříbra prudce rostly. Zlato se dostalo na dohled k ceně 2000 $ za unci, stříbro bylo kousek od magických 50 $ za unci. To byla doba zaslíbená akciovým investorům: kdo tehdy levně nakoupil akcie, během následujících pár let vydělal x-násobky. Naopak investiční zlato a stříbro bylo velmi drahé.
V posledních letech, ačkoliv byly úrokové sazby v USA (a také v EU) drženy na rekordních minimech, došlo ke zklidnění. Akciové trhy rostly, byly drahé. Naopak ceny zlata a stříbra se dostaly na příjemné nákupní úrovně. Jak by na trhy dopadlo případné rozhodnutí o zvýšení úroků?
Uvidíme již tento týden. Dne17.9. budou zveřejněny údaje k úrokovým sazbám. Důležitým faktem zůstává i skutečnost, že USA jsou od března opět na hranici tzv. Dluhového stropu, čili na hranici povoleného zadlužení. Aktuálně fungují Spojené státy formou výjimek a počítá se, že bez zvýšení dluhového stropu by americkému ministerstvu financí došly peníze během října až prosince.
Problémy s odkládáním zvýšení dluhového stropu známe z let 2011 a 2013. Spory republikánů s demokraty a obstrukce při zvyšování dluhového stropu tehdy vedly ke snížení mezinárodního úvěrového ratingu USA a k otřesům na finančních trzích.
Investiční zlato a stříbro se stále drží na velmi příjemných úrovních. Cena zlata je nyní pod magickými 1200 $ za unci, investiční stříbro se drží těsně pod 15 $. Doufejme, že tyto dobré ceny ještě vydrží. Další nákup zlata a stříbra pro vás, kteří již máte svůj Stříbrný účet , bude samozřejmě na začátku října, čili po FOMC.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Může příliv afrických uprchlíků odstartovat inflaci?
Propady na trzích nám přinášejí velké příležitosti
Zlato, stříbro, akcie. Vítězná kombinace?
Stříbrný účet: Levné zlato a stříbro
Nejnovější články

Nová emise 1/2 oz zlaté mince ČNB ze série Městská památková rezervace
22. 5. 2025 - Autor: Martin Tomek
Příští týden v úterý 27. 5. ČNB emituje novou zlatou minci z oblíbené série ... číst dále

Inflace v USA za duben 2025 pokračuje v mírném poklesu
19. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dubnu 2025 došlo ve Spojených státech k nečekanému zpomalení inflace, když meziroční míra ... číst dále

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







