Peníze jako dluh : Je to pravda?
Doby, kdy byly peníze kryté zlatem nebo stříbrem, jsou dávno pryč. Reálná hodnota peněz je dnes závislá pouze na ochotě lidí přijímat peníze. Samy peníze nemají jinou hodnotu, než je cena papíru, na kterém jsou vytištěny. Jak peníze vznikají? Je pravda, že dnes peníze reprezentují místo reálné hodnoty pouze dluh?
První peníze světa měly reálnou hodnotu. Buď se jako platidlo a prostředek směny používaly předměty denní potřeby, nebo drahé kovy. Velmi rychle se univerzálním platidlem staly zlato a stříbro . Mají totiž ideální vlastnosti: zlato a stříbro je dostupné pouze v omezeném množství, oba kovy jsou stabilní a velmi snadno dělitelné.
Moderní peníze ovšem již drahými kovy podloženy nejsou. Zlaté a stříbrné mince vznikly spontánně, když lidé poznali jedinečnost těchto dvou kovů. Vlády států ovšem velmi rychle monopolizovaly ražbu peněz – aby v moderní době vytvořily systém tzv. vnucených peněz, které již zlatem ani stříbrem kryté nejsou. Občané zemí jsou přinuceni tyto peníze přijímat a provádět v nich transakce. Odmítat přijmout platbu v domácí měně nelze. Jak jsme již uvedli, jde o tzv. vnucené peníze. Vlády takto nahradily drahé kovy papírky a záznamy v počítači. Hodnota peněz je nyní postavena na ochotě lidí tyto peníze přijímat.
Peníze jsou dnes ve formě papírků (a mincí), nebo ve formě záznamu v knihách bank. První typ se nazývá oběživo, druhý elektronické peníze. Právo vyrábět peníze má zpravidla Centrální banka státu. V tuzemsku je to Česká národní banka.
Centrální bance jsou tedy prakticky podřízeny komerční banky. Musí mít u Centrální banky dva účty. Jde o Účet rezerv, kde banka musí mít uloženy povinné rezervy pro zajištění vlastní schopnosti vyplácet vklady. Druhým účtem je Běžný účet, který slouží k výběru nebo vkládání peněz do Centrální banky.
Jak vznikají peníze? Opravdu jako dluh – jde o situaci, kdy banka půjčuje peníze, které ovšem do ní nikdo předtím nevložil. Půjčení peněz probíhá tak, že banka vytvoří na účtu dlužníka určitou částku, kterou pak dlužník čerpá a následně splácí. Lidově řečeno: Abyste mohli někomu půjčit 100 korun, musíte je nejprve mít. Banka nikoliv. Banka může půjčit peníze, které neexistují. Pouhým záznamem ve svých účetních knihách vytvoří peníze, které půjčí dlužníkovi.
Řečeno suchou ekonomickou mluvou: „ Peníze vznikají při každé operaci, kdy obchodní banka naplní účet nějakého klienta, aniž by zároveň s tím došlo ke snížení stavu účtu jiného klienta v bankovním systému o stejnou částku.“ Peníze takto vznikají jako dluh.
Jaké je krytí takových peněz? Samozřejmě reálně žádné – jde o slib dlužníka, že tento dluh splatí. Nově vzniklé peníze nejsou ničím kryté, pouze slibem dlužníka.
Je nutné dodat, že tento systém funguje po celém světě. A zcela logicky směřuje k poklesu hodnoty peněz, k poklesu hodnoty úspor. Jaká je obrana proti znehodnocování peněz? Jedinou funkční obranou je pořízení reálných hodnot (domy, továrny a podobně). Samozřejmě ne všichni mají tak velké úspory, aby si mohli dovolit nakupovat domy, pole, lesy nebo výrobní závody. Řešením jsou samozřejmě drahé kovy, které fungují jako peníze už 5.000 let. V situaci, kdy hodnota peněz je postavena na dluhu, je ukládání úspor do drahých kovů logickou volbou ochrany před znehodnocením peněz.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Stříbro je v kurzu: US mincovna hlásí rekordní prodeje
Stříbrný účet: Inflaci a rizikům navzdory
Kam půjde cena zlata a stříbra v roce 2017?
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část
Nejnovější články

Inflace v USA za duben 2025 pokračuje v mírném poklesu
19. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dubnu 2025 došlo ve Spojených státech k nečekanému zpomalení inflace, když meziroční míra ... číst dále

Inflace v Česku je na sedmiletém minimu
15. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČSÚ předevčírem zveřejnil v dubnovou inflaci v ČR. Meziroční míra inflace se skokově snížila z březnových ... číst dále

Zlato na cestě k 6 000 dolarům za unci? Investoři hledají bezpečný přístav
12. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout až 6 000 dolarů za unci, ... číst dále

Zasedání ČNB – snížení úrokových sazeb
8. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Bankovní rada ČNB včera v souladu s tržními očekáváními snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní ... číst dále

Inflace v eurozóně za duben 2025 je beze změny
5. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v dubnu 2025 dle Eurostatu stabilní na úrovni ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







