Média & Blog

Panika na světových trzích. Kam se vydá cena zlata a cena stříbra?

8. 8. 2011 - Autor: Martin Kopáček

O těchto prázdninách si na okurkovou sezónu opravdu nemůžeme stěžovat. Dluhové problémy státních rozpočtů připomínají šířící se lesní požár. Trhy před pár měsíci přijaly hrozbu krachu Řecka vcelku vlažně. Poté, co i velké evropské ekonomiky začaly vykazovat příznaky dluhové nákazy, obavy přerostly v paniku. Špatná makrodata z USA, ukazující na riziko snížení ekonomického růstu, odstartovala strmý propad na finančních trzích. Investoři vyprodávají aktiva, čímž došlo k dalšímu dramatickému propadu ceny. Čtvrteční výprodeje přerostly v paniku a kapitulaci.

Tvrdý úder přišel po uzavření americké burzy. Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila v noci z pátku na sobotu

úvěrový rating USA
ze špičkového AAA na AA+ s negativním výhledem. Není tedy vyloučeno, že USA může během dalšího roku až dvou let očekávat další snížení. Trhy na Blízkém Východu, které jako první mohly na tuto zprávu reagovat, otevřely hlubokým propadem. Jak bude na downgrade ratingu USA reagovat zbytek světa, to se dozvíme po nedělní půlnoci, kdy otevřou asijské trhy.

Jak bude reagovat na tyto zprávy investiční zlato a investiční stříbro? Jaká bude cena zlata a cena stříbra? Mnohé napoví to, jak na aktuální situaci zareagují asijské a následně také evropské trhy. Investoři budou napjatě sledovat, jaká budou opatření Evropské centrální banky a amerického FEDu. Lze předpokládat, že ECB podpoří španělské a italské dluhopisy, čili bude podobně jako v případě portugalských a irských dluhopisů provádět nákupy.
Také Obamova administrativa a šéf FEDu Ben Bernanke se patrně pokusí o uklidnění trhů. Mají hodně co napravovat. Nesmyslné tahanice mezi americkými republikány a demokraty o

zvýšení dluhového stropu
byly možná poslední kapkou v poháru trpělivosti ratingové agentury Standard & Poor’s.
Nicméně pondělní propad trhů je velmi reálným scénářem.

Cena zlata a cena stříbra mohou raketové vystřelit, ovšem stejně tak mohou naopak razantně poklesnout.
Co hovoří pro pokles ceny zlata a ceny stříbra? Důvodem by například mohla být potřeba investorů doplnit hotovost na tradingových účtech. Také je možný výběr zisků na zlatě, které na rozdíl od stříbra dosud neprošlo solidní korekcí. Investiční stříbro se může zachovat jako průmyslový kov a tudíž klesat v případě, že trhy opravdu otevřou masivními výprodeji.
Nicméně každá panika jednou odezní a pak může opět naopak dojít k razantnímu růstu ceny zlata a ceny stříbra, jak ukazuje graf ceny zlata i graf ceny stříbra od poloviny roku 2009.
Ale možný je také druhý scénář, totiž že investiční zlato a investiční stříbro naopak zažijí růst. To v případě, že investoři nebudou potřebovat hotovost, respektive že se budou více obávat možného krachu eurozóny nebo dalšího downgrade USA. Své mohou vykonat obavy z papírové měny a z růstu inflace obecně, kdy zlaté slitky, zlaté cihly, stříbrné slitky i stříbrné cihly jako vždy plní roli bezpečného přístavu v neklidných dobách.
Při přemýšlení o dalším směru vývoje drahých kovů nezaškodí pohled do zpětného zrcátka. Doporučuji se proto podívat i na následující analýzu.

A jak se daří našim
opčních obchodům
? Jak vědí absolventi našich opčních konzultací, opčním obchodům se právě v dobách volatility daří velmi dobře. Opět se názorně ukázalo, že
klidný a konzervativní způsob obchodování
má nesporné výhody a přináší zajímavé zisky. S potěšením lze konstatovat, že jsme uzavřeli všechny pozice s pidiztrátou, rovnající se výnosu za pouhých 14 dnů. To znamená, že od začátku roku držíme příjemný zisk 24%.

Zpět na články

Nejnovější články


Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

Dolar odstartoval nahoru, neohrožuje drahé kovy

17. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Dolar letos od počátku roku zažívá největší posílení za posledních 5 let. Index společnosti ... číst dále

Šéf Fedu před Kongresem

Šéf Fedu před Kongresem

13. 2. 2020 - Autor: Jindřich Walter
V úterý a ve středu byl před Kongresem J. Powell. Vyjádřil se, že americká ekonomika ... číst dále

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

ČNB si přestala sedět na rukou – úroky šly nahoru

10. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Prach se rozvířil, ČNB si přestala sedět na rukou začala jednat. Minulý čtvrtek ČNB ... číst dále

Zlato x stříbro

Zlato x stříbro

6. 2. 2020 - Autor: Aleš Novotný
Poměr ceny zlata a stříbra patří mezi investory do drahých kovů k sledovaným ukazatelům. ... číst dále

Zlato a stříbro plus dolar

Zlato a stříbro plus dolar

3. 2. 2020 - Autor: Jan Hájek
Ve středu zasedal Fed. J. Powell oznámil, že minimálně do dubna bude uvolňovat další ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE