Nejhorší poválečná krize je možná před námi
Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet konstatoval, že současná evropská krize je nejhorší krizí od dob druhé světové války. S varováním před nedozírnými následky dluhové krize přišly také investorské legendy George Soros a Jim Rogers. Víkendová jednání německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho skončila ovšem opět bez konkrétního výsledku.
Neřekneme nic. Tak lze shrnout výstup z víkendového setkání Merkelová-Sarkozy. Státníci se omezili na vágní závazek předložit do listopadu návrh nových opatření pro uklidnění situace v eurozóně. Součástí má být údajně posílení evropského bankovního sektoru a rekapitalizace bank. A samozřejmě nechybělo již klasické prohlášení o nutnosti vyřešit dluhovou krizi Řecka.
Situace je opravdu vážná. Významná evropská banka Dexia se ocitla v existenčních potížích a bude sanována patrně opět na úkor daňových poplatníků. Existuje velké riziko, že Dexii budou následovat další banky. Důvod je stejný – riziková aktiva v podobě státních dluhopisů. Problémy s dluhopisy států PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko) by mohly znamenat pád mnoha významných bank po celé Evropě se všemi negativními důsledky, jakých jsme byli svědky v roce 2008 po pádu amerických bank. Evropské státy se ale nyní potýkají s obrovskými dluhovými problémy, propadem ekonomiky, hrozbou recese a s vysokou nezaměstnaností. Sanace bank by pro státy byla mimořádně obtížná. Život na dluh (nebo na státní dluhopisy, chcete-li) se prostě nevyplácí. Doufejme, že se o tom stejně drsně nepřesvědčí i čeští občané, kteří právě v těchto dnech nakupují s velkým halasem
české státní dluhopisy.
Nedá se očekávat, že by na pomoc Evropě přišly Spojené státy. USA stojí na hranici ekonomické recese, alarmující nezaměstnanost je zásadní hrozbou do budoucna. Prezident Obama již dříve uvedl, že Evropa nemůže čekat od USA finanční pomoc.
Podle posledního vyjádření šéfa mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Řecku Poula Thomsena je Řecko na rozcestí a bude muset provádět daleko tvrdší a důslednější reformy, než jaké udělalo dosud. Tím dává MMF najevo, že další pomoc Řecku také nemusí přijít.
Prozíravý investor si z těchto zpráv umí udělat závěr sám. Evropa je bezradná a zkouší vytloukat jeden dluhový klín druhým. Snad to ještě půjde. Možná se dočkáme evropských dluhopisů nebo evropských variant kvantitativního uvolňování. Zda přijde deflace, inflace anebo jedno po druhém, ukáže čas. Prozíravý investor se umí připravit na všechny varianty vývoje.
Zpět na článkyNejnovější články

Červnová inflace v ČR dosáhla 2,9 % – návrat nad inflační cíl
14. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden Český statistický publikoval úřad údaje o inflaci za červen 2025, opět shodná ... číst dále

Zápis z jednání bankovní rady
10. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera byl vydán zápis z červnového zasedání bankovní rady ČNB, kde byly úrokové sazby ponechány ... číst dále

Poměr cen zlata a stříbra se vrátil na stabilní úroveň
7. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Po klidném prvním čtvrtletí letošního roku došlo 2. dubna ke skokovému zvýšení tohoto poměru. ... číst dále

Inflace v eurozóně v červnu mírně vzrostla na 2,0 %
3. 7. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle v úterý zveřejněného rychlého odhadu statistického úřadu Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně ... číst dále

Struktura poptávky po stříbře se mění
30. 6. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Poptávka po stříbře prochází v poslední dekádě zásadní strukturální proměnou. Zatímco dříve dominovaly tradiční ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







