Média & Blog

Nejhorší poválečná krize je možná před námi

9. 10. 2011 - Autor: Jiří Jánský

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet konstatoval, že současná evropská krize je nejhorší krizí od dob druhé světové války. S varováním před nedozírnými následky dluhové krize přišly také investorské legendy George Soros a Jim Rogers. Víkendová jednání německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho skončila ovšem opět bez konkrétního výsledku.

Neřekneme nic. Tak lze shrnout výstup z víkendového setkání Merkelová-Sarkozy. Státníci se omezili na vágní závazek předložit do listopadu návrh nových opatření pro uklidnění situace v eurozóně. Součástí má být údajně posílení evropského bankovního sektoru a rekapitalizace bank. A samozřejmě nechybělo již klasické prohlášení o nutnosti vyřešit dluhovou krizi Řecka.

Situace je opravdu vážná. Významná evropská banka Dexia se ocitla v existenčních potížích a bude sanována patrně opět na úkor daňových poplatníků. Existuje velké riziko, že Dexii budou následovat další banky. Důvod je stejný – riziková aktiva v podobě státních dluhopisů. Problémy s dluhopisy států PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko) by mohly znamenat pád mnoha významných bank po celé Evropě se všemi negativními důsledky, jakých jsme byli svědky v roce 2008 po pádu amerických bank. Evropské státy se ale nyní potýkají s obrovskými dluhovými problémy, propadem ekonomiky, hrozbou recese a s vysokou nezaměstnaností. Sanace bank by pro státy byla mimořádně obtížná. Život na dluh (nebo na státní dluhopisy, chcete-li) se prostě nevyplácí. Doufejme, že se o tom stejně drsně nepřesvědčí i čeští občané, kteří právě v těchto dnech nakupují s velkým halasem
české státní dluhopisy.

Nedá se očekávat, že by na pomoc Evropě přišly Spojené státy. USA stojí na hranici ekonomické recese, alarmující nezaměstnanost je zásadní hrozbou do budoucna. Prezident Obama již dříve uvedl, že Evropa nemůže čekat od USA finanční pomoc.

Podle posledního vyjádření šéfa mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Řecku Poula Thomsena je Řecko na rozcestí a bude muset provádět daleko tvrdší a důslednější reformy, než jaké udělalo dosud. Tím dává MMF najevo, že další pomoc Řecku také nemusí přijít.

Prozíravý investor si z těchto zpráv umí udělat závěr sám. Evropa je bezradná a zkouší vytloukat jeden dluhový klín druhým. Snad to ještě půjde. Možná se dočkáme evropských dluhopisů nebo evropských variant kvantitativního uvolňování. Zda přijde deflace, inflace anebo jedno po druhém, ukáže čas. Prozíravý investor se umí připravit na všechny varianty vývoje.

Zpět na články

Nejnovější články


Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Spojené státy jsou v recesi

Spojené státy jsou v recesi

1. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek jsme psali o tom, že Fed zvýšil úrokové sazby a že následující ... číst dále

Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

28. 7. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém včerejším zasedání Fed zvýšil v souladu se všemi očekáváními úrokové sazby o 0,75 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE