Naše úroky

5. 8. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Během týdne jsme psali o výsledku zasedání Fedu  a o tom, že nyní ponechal sazby beze změny, ale že si zároveň připravil půdu pro zářijové zvýšení.
 
Minulý týden zasedala i Bankovní rada ČNB. Ta podle očekávání (letos již potřetí) zvedla hlavní úrokovou sazbu na 1,25 %. Stejně jako při posledním zvýšení sazeb bylo i zde hlasování jednomyslné. Překvapivě ale ČNB snížila svůj odhad úrokových sazeb na konci příštího roku – pokles odhadu tříměsíčního PRIBORu na 1,8 % (dnes je na 1,24 %, tedy na úrovni aktuální dvoutýdenní reposazby). Přesto podle vyjádření guvernéra Rusnoka může k dalšímu zvýšení sazeb dojít již na příštím zasedání Bankovní rady.
 
ČNB zároveň představila další odhady vývoje ekonomiky. Odhad růstu HDP pro letošek byl snížen z 3,9 na 3,2 %. Co se týče kurzu koruny, ČNB mění odhad letošního průměrného kurzu z 25,00 na 25,5 korun za euro. Stávající průměr za období leden – července je 25,547 Kč / euro.  Kdyby se ČNB se svým odhadem trefila, měl by se kurz koruny pohybovat od teď do konce roku mírně pod hranicí 25,50 koruny za euro. Pro příští rok změnila ČNB odhad průměrného kurzu korun z 24,40 na 24,60 korun za euro.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).