Kyperská krádež: Investice do zlata a stříbra rostou
Když se stát (nebo představitelé EU) rozhodne ukrást střadatelům peníze, je to až nepříjemně snadné. Stačí schválit zákon, kterým se střadatelům sebere část jejich peněz. Odborně se takový krok označuje jako zdanění úspor, selský rozum ale říká, že jde o obyčejnou krádež. Na jedné straně se po celou dobu dluhové krize snaží EU úzkostlivě střadatele chránit pojištěním vkladů, dluhy Řecka smaže. Italské a španělské dluhy platí EU z peněz všech daňových poplatníků. Kyperským občanům měří ale jiným metrem. Finanční injekci Kypru podmínila EU bezprecedentním krokem: zdaněním úspor.
Ihned po ohlášení tohoto záměru se rozjela masivní informační manipulace veřejnosti. Média poukazovala na to, že Kypr je tzv. daňovým rájem, že zde ukládají své peníze bohatí Rusové. Obecný odpor k ruským zbohatlíkům a k daňovým rájům měl být povzbuzován a zakrýt druhou stránku tohoto kroku.
Podívejme se na to trošku jinak. To, že Kypr uplatňuje nízké daňové sazby, je ukázkou ekonomické rozvážnosti – nízké daně přilákají kapitál. Francouzský prezident Holland zvolil vysoké zdanění a dnes se diví, že nemá koho zdaňovat. Vysoké daně spolehlivě vyhnaly peníze ze země – mimo jiné právě na Kypr. Kypr, který uplatňoval rozumné zdanění, za to má být nyní potrestán.
Že jsou majiteli části peněz v kyperských bankách také bohatí Rusové, je přece naprosto jedno. Pokud jde o bankovní vklady, peníze na účtu nemají národnost, leží prostě v bance.
Média povětšinou tiše zamlčela je fakt, že zdanění by tvrdě postihlo především průměrné obyvatele Kypru. Kdo by přijal s klidem, že mu bude jen tak ukradeno 7 až 9,9 procent úspor? Pamětníky měnové reformy, kterou v padesátých letech v Československu provedl komunistický režim, asi zamrazilo…
V době vzniku tohoto článku kyperský parlament odmítl schválit krádež peněz z bankovních vkladů. Jak se bude situace dále vyvíjet, netuší asi nikdo. Dvojí metr, který EU uplatňuje vůči Řecku, Španělsku, Portugalsku, Irsku, Itálii na jedné straně a vůči Kypru na straně druhé, je velmi riskantní. Jisté je, že již po víkendovém jednání EU a po ohlášení záměru okrást kyperské vkladatele spadlo euro na dlouhodobá minima. A začal nájezd na kyperské banky. Zoufalí vkladatelé se pokoušeli vybírat své úspory.
Poptávka po investičním zlatě a investičním stříbře okamžitě vzrostla. Ceny zlata a stříbra zareagovaly na zvýšenou poptávku růstem. Mezi kupujícími ale zdaleka nejsou jen obyvatelé Kypru. Také obyvatelé jižní části eurozóny se právem obávají, že by časem mohlo dojít ke krádeži peněz z bankovních účtů i v dalších zadlužených zemích. Obyvatelé severních částí eurozóny se obávají, že euro může být nezvládnutou dluhovou krizí velmi těžce poškozeno.
Česká koruna z této situace nemůže dlouhodobě těžit. Znehodnocení eura by se v rámci měnových válek po čase přelilo i mimo země eurozóny. Dlouhodobě by Česká národní banka nemohla tolerovat silnou korunu, neboť by vznikl problém pro český export. Byl by drahý. Takže pokud zdevalvuje euro, projeví se znehodnocení i na české koruně. A není vyloučeno, že se časem i čeští střadatelé dočkají návrhu na solidární daň …
Politické špičky mívají divoké nápady, zejména když nejde o jejich vlastní peníze. Kyperský pokus o krádež je ukázkou rizik, která se nevyhnou žádném bankovnímu vkladu. Neberme toto varování na lehkou váhu.
Ale pojďme k veselejším zprávám. Investiční stříbro a investiční zlato poskočilo nejen cenově, ale narostly i objemy nákupu stříbra a zlata. Velmi vzrostly objednávky investičního stříbra se 7% DPH v naší německé pobočce. Důvodem je, že si mnoho českých investorů uvědomilo, že příště by nenasytná ruka státu nebo EU mohla sáhnout i po jejich úsporách. Zlato a stříbro znovu potvrzují svoji roli platidla, které nemůže zbankrotovat ani ztratit hodnotu. Investoři reagují na zřejmá rizika a nakupují zlato a stříbro.
Z kyperské krize vzešly také nové tradingové příležitosti. Propad na burzách přinesl růst volatility a tedy tučná prémia při výpisu put opcí na indexová ETF. V uplynulých dnech inkasovali absolventi našich tradingových konzultací nemalé peníze právě při těchto výpisech, což podrobně popisujeme na našich FB stránkách. Pozice těžařů jsou již delší dobu ostře růstové (zlato). Kyperská krize nám velmi hraje do karet a umožňuje absolventům tradingových konzultací uzavírat dobré zisky. Také stříbro těží z kyperské krize, takže ti, kteří vypisovali put opce na stříbře, jsou nyní v slušném zisku. Uvidíme, jak se bude krize nadále vyvíjet a samozřejmě budeme využívat všech ziskových příležitostí, které nám trh nabídne.
Systém výpisů na indexových ETF je podobný, jaký jsme realizovali při pádu trhů po volbě prezidenta Obamy, při obavách z fiscal cliff a po italských volbách. Všechny situace byly zobchodovány s dobrými zisky, a tak si držíme palce, aby i kyperská krize absolventům konzultací přispěla do série ziskových obchodů zisk.
Na dluhové krizi jsou od samého počátku biti střadatelé, na jejichž daňové zátěži se všechna opatření EU posléze projeví. Střadatelé pocítí i dopady vysoké nezaměstnanosti, která EU dusí. Investoři do zlata a stříbra své úspory chrání rozumným způsobem, zlato ani stříbro na rozdíl od papírových peněz nemůže zkrachovat. Investoři dále těží z dluhové krize vhodnými tradingovými strategiemi a vydělají zajímavé peníze. Pro lidi, kteří nejsou pasivní, je proto krize vítaným zdrojem obchodních příležitostí.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Výnos 38% je důvodem ke spokojenosti
Nákup stříbra v Německu se 7% DPH: Otázky a odpovědi
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)
Nejnovější články

Zlato ve výroční zprávě ČNB
1. 5. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB včera vydala výroční zprávu za rok 2024, vybírám z ní body týkající se zlata: ... číst dále

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







