Krach hypoték? Rizika rostou
Když v roce 2005 až 2007 Michael Burry, podivínský šéf fondu Scion Capital, prorokoval zhroucení hypotéčního trhu a navázaných cenných papírů, bezstarostná veřejnost se mu smála. Michael Burry poukázal na to, že se hypotéky dávají lidem, kteří nemají na splácení úroků. Natož na splácení jistiny. Hypotéky byly bankami a úvěrovými institucemi dále prodávány ve formě tzv. Sekuritizovaných cenných papírů. Přepálený hypotéční trh se posléze zhroutil.
Podle mnohých odborníků jsme znovu ve stejné situaci. A nejen v USA. Ceny nemovitostí v České republice rostou nad předkrizovou úroveň. V USA, v EU i v tuzemsku přibývá nesplácených hypoték. Stavební boom sice zatím pokračuje, ovšem zářivý obrázek dostává výrazné trhliny.
Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík nepřímo varoval, že trh s nemovitostmi v tuzemsku se může dostat do situace, kdy hovoříme o bublině. Levné hypotéky vedou ke zdražování domů a bytů. Banky, hypotéční firmy a zprostředkovatelé se předhánějí v tom, aby dostali nové lidi do hypotéčního závazku. Oblíbená je mantra, že si lidé nakoupí na hypotéky byty, které budou na důchod pronajímat.
To je situace, která byla v USA před velkým krachem roku 2008. Lidé si také mysleli, že ceny nemovitostí budou stále jen růst. Opak byl pravdou. Ceny nemovitostí se zhroutily, o bydlení v nájemních domech nikdo nestál. Příjmy z nájmů nestačily na pokrytí horentních hypotéčních splátek. Mnoho lidí přišlo o domy i o úspory. Zázrak věčného růstu cen se opět nekonal.
O tom, že trh s hypotékami může být silně přehřátý, svědčí růst credit default swapů (CDS) na bankovní tituly. Laicky řečeno, rostou obavy, že by banky mohly mít opět existenční problémy. Migrační krize, neschopnost EU bránit svoje území, obavy z odtržení Británie od EU, zpomalení ekonomiky Číny, to vše zvyšuje rizika nového krachu světových trhů.
I proto v minulých týdnech vzrostla cena zlata nad 1200 dolarů za unci. V době krize 2008-2011 vystřelila cena zlata až na 1900 dolarů. Americký dolar, euro, česká koruna – všechny měny byly globální krizí ohroženy. Ceny investičního stříbra v té době dokonce vyletěly z 10 dolarů o 500% .
Vítězem v dobách krizí jsou zpravidla komodity. Zlato a stříbro vedou, neboť jsou vnímány jako mincovní kovy, jako náhrada papírových platidel.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.
Cena zlata nad 1100 dolary. J.P.Morgan drží ceny stříbra
První nákup zlata a stříbra v roce 2016
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







