JPMorgan Chase opouští trh s drahými kovy. Pozor na papírové zlato!
Investiční banka JPMorgan Chase (JPM) oznámila ukončení aktivit spojených s fyzickým zlatem a stříbrem. Krok souvisí s nedávnými debatami o tom, že by banky nadále nesměly vlastnit sklady komodit, včetně zásob ropy, zlata a stříbra. Pokud by rozhodnutí JPM následovaly další banky, může to mít dopad především na tzv. papírové zlato a stříbro. Certifikáty na zlato, certifikáty na stříbro nebo i ETF na drahé kovy či komodity se mohou dostat do velkých problémů.
Jaké by byly důsledky, pokud by banky opustily trh fyzického zlata a stříbra? Není to tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát. Většina odborníků očekává narovnání situace burzovního spotu zlata a stříbra, který právě banky stlačovaly nedávno až na produkční možnosti těžařů drahých kovů. Tím se ceny burzovního zlata rozešly s aktuální realitou těžařů. Pokud by odchod bank z trhu znamenal opravdu narovnání, převládly by pozice těžařů a hedgerů nad spekulativním kapitálem. Při aktuálních cenách zlata a stříbra by to znamenalo růst ceny drahých kovů.
Jaký by byl důsledek pro pro papírové produkty, navázané na zlato a stříbro? Pokud by banky odešly z trhu drahých kovů, mohla by se u tzv. papírových produktů zvýšit rizika. Šlo by především o certifikáty na zlato a stříbro, kde emitentem (a následně i subjektem zajišťujícím kotaci a likviditu) anebo správcem byly právě banky anebo bankovní investiční společnosti. Laicky řečeno, tyto certifikáty by byly pravděpodobně emitentem (bankou) postupně vyrovnány v penězích a následně staženy z trhu. V kritické situaci by mohlo dojít také ke krachu těchto produktů, kdy by držitelé těchto papírů viděli razantní úbytek ceny, limitně se blížící nule.
Ještě důležitějším dopadem by byla situace na burzovně obchodovaných ETF na zlato a stříbro. Protože u ETF připadá v úvahu rovněž plnění ve fyzickém drahém kovu, mohlo by dojít (při špatné dostupnosti fyzického zlata a stříbra) k defaultu emitenta. Opět laicky řečeno, ETF by se mohlo dostat do tak závažných problémů, že by mohlo skončit v likvidaci. Na rizika ETF jsme upozorňovali již dříve, nyní ale varování nabývá na intenzitě.
Jaké je poučení? Především dávejme velký pozor na papírové zlato a stříbro – rozumnější je investovat do stříbra a zlata přímo. Cena zlata a stříbra na burze může být (a často je) manipulována právě velkými investičními institucemi, které pouze spekulují na pohyb ceny na burze, aniž by drahý kov skutečně vlastnily. Síla peněz pak přetlačuje fyzickou realitu, což může vést k vysokým cenám, jak tomu bylo do roku 2012, nebo naopak k extrémně nízkým cenám drahých kovů (jak je tomu vzhledem k produkčním nákladům těžařů nyní). Na rozdíl od papírového zlata a stříbra u stříbrných mincí, cihel nebo u zlatých slitků riziko defaultu nemůže nikdy hrozit.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio – 1. část
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Rok 2013: Jaké ceny zlata a stříbra očkává LBMA?
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







