Média & Blog

Jak vydělat na poklesu ceny stříbra? Investor a trader.

16. 5. 2013 - Autor: Martin Kopáček

Při posunu ceny stříbra z hranice 25 dolarů k 22 dolarům se vytvořily dvě příležitosti. První příležitostí je samozřejmě nákup drahého kovu za nižší cenu, čili dokoupení drahých kovů do investičního portfolia. Této možnosti využilo obrovské množství investorů po celém světě – důkazem budiž okamžité vyprodání zásob americké i kanadské mincovny. Princip je jasný, zkušení investoři nakupují při poklesu, neboť doplní portfolio stříbra a zlata za výhodnější cenu. Cena kolem 22 dolarů byla podle pozic producentů vnímána jako nízká. Nikdo samozřejmě neví, kam cena zlata a cena stříbra půjde. Ale pokud těžaři vnímají cenu jako nízkou, je nepochybně lepší doba k nákupu než v situaci, kdy těžaři stříbra vnímají cenu zlata anebo stříbra jako vysokou. Tolik k nákupu investičního zlata a stříbra v dobách poklesu ceny.

Proč ale zároveň nevydělat nemalé peníze? Nákupy stříbrných mincí a stříbrných slitků jsou jednou stranou investičního procesu, druhou stranou je zhodnocení vlastních peněz. Ukažme si, jak bylo možné na cenovém pohybu vydělat.

Zkušení investoři sledují každý týden pozice těžařů a producentů, které mohou napovědět leccos. Není to nic náročného – stačí jednou týdně mrknout na graf. Jestliže při ceně 35 dolarů za unci stříbra napovídaly pozice producentů krátkododobý cenový vrchol, pak u ceny 22 dolarů za unci ukázaly neochotu dodávat v aktuální moment stříbro na trh. Názory producentů na aktuální cenu sledujeme z COT, tento princip vysvětluji zájemcům na tradingových konzultacích. Jestliže tedy těžaři indikují aktuální neochotu k dalšímu prodeji, zvažujeme výpisy put opcí na stříbro.

Protože březnové a dubnové pohyby ceny stříbra stlačily cenu nebývale nízko a zároveň na stříbře i na zlatě producenti reportovali extrémní neochotu dodávat na trh, stačí rozumně vyhodnotit situaci. Není nutné spěchat se vstupem, dobrý obchod neuteče.
V 15. dubna jsem na naší FB stránce upozornil na abnormální pohyb proti názoru těžařů, takže nebylo od věci v klidu se vstupem do obchodu počkat. Trh se musí uklidnit. O týden později, poté nám data z COT opět potvrdila neochotu těžařů dodávat za aktuální cenu stříbro na trh, jsme s absolventy tradingových konzultací otevírali pozice.
Já jsem vstupoval do pozic na put opcích na SLV, strike 21, za 27 dolarů, ochrannou opci jsem nakoupil o pět strike níž za 3 dolary. Něco stojí poplatek brokerovi, takže jsem na jedné pozici inkasoval 22 USD. Včera jsem zavíral pozice za 4 dolary včetně brokerského poplatku. Zisk je 18 dolarů z jediné pozice za měsíc. A že jsem těch pozic otevřel pěkných pár :)) Hypotetický roční výnos reprezentuje 43%, reálný je 21%. Slušný výnos, a při velmi konzervativním přístupu.

Tento způsob využití poklesu ceny zlata a stříbra učím naše klienty na tradingových konzultacích. A mnozí jej úspěšně zobchodovali se mnou. Odvážnější shortovali drahé kovy přes futures nebo přes ETF, anebo naopak spekulovali na odraz ceny nákupem. Já jsem velmi konzervativní a proto jsem se spokojil s výše uvedeným postupem.

Jak to vypadá s časovou náročností? Každý pátek se podívám na graf pozic producentů. To je práce na 2 minuty – rozeznám modrou čáru od oranžové a červenou od zelené. Vstup do pozice mi zabral 4 minuty, včerejší výstup z pozice 2 minuty. Každý den, kdy jsem byl v obchodu, jsem sledoval SLV dvakrát denně, pokaždé stačí pouhý pohled na graf. Vysedávání u počítače není zapotřebí.

Článek píšu proto, že se mi sešla spousta zpráv od mých absolventů, kteří tento pohyb rovněž zobchodovali. Je velmi příjemné vidět, jak se komunita zkušených investorů a traderů rozrůstá. Všem absolventům děkuji za reporty a gratuluji k tučným ziskům.
A pro ostatní mám vzkaz: Mít dobré know-how a využívat ho se vám vyplatí. Důchodové reformy, stavební spoření a podobné nesmysly potom nebudete muset řešit 🙂

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Štědrý silverst aneb Prodělat asi opravdu nešlo

Výnos 38% je důvodem ke spokojenosti

Lednové žně: Investiční stříbro, měď a indexy

Kdy začít a na co se připravit

Zpět na články

Nejnovější články


Velká Británie má také co dělat s inflací

Velká Británie má také co dělat s inflací

18. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
O vývoji ekonomiky ve Velké Británii se u nás moc nemluví, proto se nyní ... číst dále

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

15. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Červencová inflace ve výši 17,5 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jiří Jánský
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE