Média & Blog

Jak správně vyčistit stříbro a zlato?

21. 8. 2014 - Autor: Aleš Novotný

Každý majitel investičního stříbra a investičního zlata si jistě už položil otázku: Čistit, nebo nečistit? Jak často, čím? Rad a návodů je k dispozici řada, od rad z praxe našich prababiček až po moderní způsoby čištění drahých kovů.

Investiční zlato v podstatě oxidačním procesům nepodléhá. Naopak investiční stříbro se po čase potáhne nažloutlým povlakem, který po létech (podle agresivity vzduchu) zčerná. U stříbra vysoké ryzosti, jakým je investiční stříbro, vzniklý černý povlak brání dalším oxidačním procesům, takže není třeba se obávat o další osud zčernalých mincí a slitků – oxidace dále nepostupuje.
Nemá smysl investiční stříbro znovu a znovu čistit – zkušení investoři naopak ocení klasickou patinu, která ukazuje na vysoký obsah ryzího kovu.

Pokud se rozhodneme čistit – třeba před prodejem kovu – pak volíme tekutá speciální čistidla na drahé kovy . Tekuté čistící prostředky totiž působí šetrně a pouze na povrchu mince nebo slitku. Nedojde k nežádoucímu otěru nebo k poškrábání leštěného povrchu slitku či mince. Proto se naopak vždy vyvarujme leštících past nebo mechanického drhnutí kovu, protože zde vždy hrozí poškrábání povrchu. Tekuté čistící prostředky jsou šetrné a povrch čištěného předmětu zůstane lesklý a bez poškození.

Stejným způsobem postupujeme i u investičních předmětů ze zlata. Zlato může ztratit lesk, protože i v investičním zlatě jsou předepsané legovací kovy, které oxidaci podléhají. Proto i zlaté mince a zlaté cihly lze snadno vyčistit tekutým čističem. Opět bude zachován lesklý povrch a nedojde k poškrábání mince nebo slitku.

Při čištění vždy oddělujeme zlaté a stříbrné investiční předměty. Nikdy nečistíme zlato a stříbro naráz v jedné čistící lázni. V čistící lázni čistíme pouze jeden druh kovu, zlato nebo stříbro. Nikdy nepoužíváme stejnou čistící lázeň pro oba kovy.
Po vyjmutí z lázně předměty oplachujeme tekoucí vodou a sušíme suchým teplým vzduchem. Pozor, čištěné předměty nesušíme utíráním do hadrů, mohlo by dojít k odření leštěných ploch mince nebo slitku.

Slitky a mince, které jsou zataveny v plastových kapslích nebo v plastových obalech, nemá smysl zbytečně z obalů vyjímat.
Plastové obaly (kapsle u mincí) zpomalují proces oxidace. Zejména malé zlaté slitky jsou zataveny v tvrdých pouzdrech, kde nedojde prakticky k žádnému kontaktu se vzduchem nebo s potem z rukou. Rozebírat tato pouzdra by bylo proto zbytečné.

V žádném případě nečistíme sběratelské proof ražby. Tyto mince by vyjmutím z kapsle automaticky ztrácely na hodnotě. To se samozřejmě netýká běžných investičních mincí a slitků, zde je čištění podle výše uvedených zásad zcela bez problémů.

Jaké můžeme vyvodit závěry? Čistit průběžně je zbytečné, stačí skladovat investiční mince a slitky v suchu. Pomalá oxidace u stříbra je přirozená, zoxidovaný povrch snadno odstraníme tekutým čističem . Předměty zásadně nečistíme leštícími pastami, pouze v tekuté čistící lázni. Každý kov čistíme zvlášť. Po vyjmutí očištěných předmětů z lázně nezapomeneme důkladně opláchnout tekoucí vodou a pečlivě usušit, nejlépe proudem teplého vzduchu.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Stříbrné slitky A-mark skladem, nejnižší prémium v kategorii!

Meeting: Veletrh Investor, Praha 5.9.2014

Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní

Investiční stříbro: Pozor na podvodníky !

Zpět na články

Nejnovější články


Velká Británie má také co dělat s inflací

Velká Británie má také co dělat s inflací

18. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
O vývoji ekonomiky ve Velké Británii se u nás moc nemluví, proto se nyní ... číst dále

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

15. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Červencová inflace ve výši 17,5 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jiří Jánský
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE