Itálie je v problémech a investoři se rvou o její dluhopisy

7. 2. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Itálie emitovalo obligace s třicetiletou splatností za obrovského převisu poptávky, a to při pro Itálii velmi příznivých úrokových sazbách. Nevyplnily se tak obavy, že po skočení nákupů státníci obligací ze strany ECB nikdo takovéto obligace nebude chtít kupovat. Opak se stal pravdou.
 
Poptávka po nich byla ve srovnání s nabídkou pětinásobná. A to i ve stávající situaci, kdy Itálie prochází ekonomickou recesí. Objem emitovaných obligací byl 8 miliard euro, poptávka byla po 41 miliardách. Převis poptávky byl ještě větší nežli u lednové emise desetiletých bondů (tam byl převis 4,6x). Přitom výnos desetiletých italských bondů je dně 2,5 %, proti 3,3 % loni v říjnu.
 
Itálie chce pode agentury Bloomberg letos emitovat bondy za 250 miliard euro. Jsem zvědav na další vývoj. Ukáže, když ECB nakupovala v minulých letech obligace zemí jako je Itálie, zda to bylo nezbytné. První 2 letošní tranše Itálie hravě prodala i bez intervencí ECB.
 
Podobně dopadlo i Řecko, které nedávno bez problémů udalo tranši střednědobých obligací ve výši 2,5 miliardy euro při čtyřnásobném převisu poptávky.
 
Pokud ro bude takto pokračovat i nadále může se ukázat, že celé QE provozované Evropskou centrální banko bylo zbytečné.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).