Investoři zbystřili: Po fiskálním útesu následuje dluhový strop
Investoři a tradeři sledují pozorně dění v USA. Po politických třenicích kolem fiskálního útesu tu máme problém dluhového stropu. Bez zvýšení dluhového stropu by USA nezvládaly hradit vlastní dluhy. Země by spadla do bankrotu, který by patrně měl tvrdé následky pro celý svět. USA dosavadního dluhového stropu ve výši 16,4 bilionu dolarů dosáhly v závěru loňského roku.
Pondělní vystoupení šéfa FEDu Bena Bernankeho souznělo s výzvou prezidenta Obamy, aby byl dluhový strop zvýšen. Zlato a stříbro zareagovaly růstem. Bernanke zopakoval, že v opačném případě budou USA čelit insolvenci, jež bude mít na ekonomiku katastrofální důsledky. V projevu šéfa FEDu také zaznělo, že ekonomika USA sice roste, ale zdaleka ne tempem, které by bylo zapotřebí.
Vrásky na čele dělá ekonomům a politikům vysoká míra nezaměstnanosti v USA. Prezident chicagské pobočky FEDu v Chicagu Evans očekává pozvolný pokles nezaměstnanosti. Pod kritickou hranici 6,5% by se nezaměstnanost v USA měla dostat až v roce 2015. Dokud míra nezaměstnanosti neklesne pod zmíněnou hranici, bude FED patrně nadále pokračovat v programu skupování dluhopisů, přičemž si oficiálně bude hlídat udržení míry inflace do 2,5%.
FED již dříve konstatoval, že vnímá inflační rizika téměř nulových úrokových sazeb, které v USA fungují od roku 2008. Vysoká míra nezaměstnanosti pochopitelně nijak neulehčí výdajové části rozpočtu USA. Nelze očekávat ani podstatné zvýšení daňových výnosů. Obama s Bernankem nejsou v lehké situaci.
Cena zlata a cena stříbra v reakci na tyto zprávy opět rostla. Inflační tlaky jsou patrně v Číně, jejíž ekonomika roste. K uvolnění měnové politiky přistoupilo také Japonsko, kde ekonomika naopak stagnuje. Již dříve přicházely varovné signály, že se větší hráči na světových trzích
zajišťují proti inflaci. Poptávka po drahých kovech tedy neopadla. Nové faktory se jen přidaly k dosavadním nákupním faktorům.
Dluhový strop s největší pravděpodobností bude zvýšen. Zkušený investor za politickou hrou republikánů a demokratů v USA vidí především možnost dalšího poklesu hodnoty dolaru. Eurozóna
má na problémy zaděláno již dávno.
S inflačními tlaky z dalších zemí je tedy možné, že budeme během roku svědky dalšího kola všeobecné měnové války. Státy mohou plánovitě znehodnocovat vlastní měnu, aby udržely konkurenceschopnost svého exportu na světových trzích. Nemalou roli v ochotě znehodnocovat vlastní měnu hraje fakt, že splácet dluhy znehodnocenou měnou je pro dlužníka vždy příjemné. Naopak ten, kdo měnu drží, sleduje jen pokles ceny peněz.
——-
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Investice táhnou obavy z inflace
Lze vydělat na volbě prezidenta? Ano, Ježíšek nadělil štědře
Investice do zlata a stříbra: Riziko padělků
Investiční stříbro: Čeští investoři pocítili slabost koruny
Nejnovější články

Německá ekonomika letos neporoste
28. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Německá vláda oznámila 24. dubna 2025 snížení odhadu růstu pro rok 2025 na čistou ... číst dále

Dramatický týden na trhu se zlatem: Vývoj od 16. do 23. dubna 2025
24. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala v posledním týdnu výrazné pohyby, které byly ovlivněny řadou globálních faktorů. Ve ... číst dále

Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby o 0,25 %
21. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 Evropská centrální banka (ECB) nečekaně jednomyslně rozhodla o snížení ... číst dále

Zlato dosahuje historického maxima. Po cestě i 110100000101 USD.
17. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Včera cena zlata prolétla hranicí 3 300 dolarů za unci. Protože mě baví čísla, snažil ... číst dále

Zlatý důchod je bezpečný přístav pro Vaše finance
14. 4. 2025 - Autor: Jan Dvořák
V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů hledá způsoby, jak ochránit své úspory před inflací ... číst dále
Silverum!




Certifikace


Spolupracujeme







